Skocz do zawartości

Temperatury w komputerze


smox

Rekomendowane odpowiedzi

Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że temperatury poszczególnych podzespołów komputera, to istotna sprawa. Kto ma wątpliwości niech poczyta:

1. http://www.pcworld.pl/news/384880/Chlodzenie.komputera.poradnik.html

2. http://gameplay.pl/news.asp?ID=82430

 

Do rzeczy. Oto temperatury w moim komputerze mierzone programem AIDA64 Extreme.

 

W spoczynku-

Dołączona grafika

 

W stresie -

Dołączona grafika 

 

Moja obudowa to Zalman Z9 PLUS w której mam 5 wentylatorów 120 mm. We własnym zakresie dodałem drugi wentylator z przodu wdmuchujący powietrze do środka.

 

Zachęcam do wstawiania Waszych wyników pomiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokażę swoje do oceny. Myślę, że jest ok.

To temperatury w spoczynku:

http://www.imagebam.com/image/e3b3f3380617165

 

To temperatury w stresie:

http://www.imagebam.com/image/95562b380617201

 

To statystyki w spoczynku:

http://www.imagebam.com/image/03c387380617230

 

To statystyki w stresie:

http://www.imagebam.com/image/51b15c380617277

 

Jeśli jest coś nie tak, to proszę znających się w tych sprawach o komentarz. 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy pełnym obciążeniu to chyba normalne, że podchodzi do takiej wysokości, bo nie wyobrażam sobie, aby nic się nie działo, albo minimalnie się podniosło w stosunku do stanu w spoczynku. Co na to znawcy tematu? @smox wydał opinię, proszę o dalsze innych. Mam problem z temperaturą, czy nie? Bo jeśli tak, to jakie mam podjąć kroki w tej materii?

 

Mam jeszcze taki test:

 

http://www.imagebam.com/image/ff7767380647260

 

Chodzi mi o tą ramkę z zielonym tłem. Coś tu można o tym powiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniecie się martwić najpierw sprawdzajcie specyfikację termiczną podzespołów. (wybaczcie nie oglądałem screenów mam powód)

 

W mojej ocenie np. temperatura procesora nigdy nie powinna dochodzić do maksimum. Zawsze lubiłem mieć zapas. Kolejna sprawa to temperatura rdzeni procesora. te są wyższe ale równie istotne czy jest duża różnica pomiędzy "jajami". Niewielka różnica bywa i nie ma problemu.

 

Jeśli nie mam zapasu kilku stopni odkurzam sprzęt, czyszczę radiator, (o ile aktywne) wiatrak (nawet jeśli to laptop) przyglądam się paście i najczęściej ją wymieniam. Ułożenie kabli w budzie najczęściej też potrafi to i owo zmienić. Bez kłębowisk po całej budzie tylko ładnie związane, nieużywane związane i gdzieś wciśnięte. Chyba że ktoś ma odczepiane od zasiłki wtedy to luksus. ;)

 

Jednak wszystko zaczynam od zdobycia danych na temat maksymalnych dopuszczalnych temperatur dla GPU czy CPU.

Albo na stronie producenta sprzętu albo na takiej stronie http://cpu-data.info/ znajdziecie potrzebne dane.

Nie wiem czy pomogłem. Jeśli nie to wybaczcie.

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Patrząc na wasze temperaturki to mam teraz zgryz... czy to kwestia konfiguracji sprzętowej czy u mnie w domu panują upały :D ...

 

Spoczynek :

 

Dołączona grafika

 

Stres:

 

Dołączona grafika

 

I5 4690 3,5Ghz ~~3,9Ghz Turbo Boost  Radeon R9 280 Shappire 3GB 384 Bit Chłodzenie CPU SilentiumPC Spartan Obudowa Zalman Z3 Plus...

Jak sądzicie, za gorąco u mnie?

Edytowane przez ***Holligans***
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę za gorąco moim zdaniem. Trzeba pamiętać, że im wyższa temperatura, tym szybciej zużywają się podzespoły komputera, a sprzęt masz porządny.

Zacznij od wyczyszczenia filtrów w obudowie i przedmuchania wnętrza obudowy sprężonym powietrzem. 

Ja używam do tego odkurzacza. Co prawda nowe odkurzacze nie bardzo się do tego nadają, ale można to zrobić. Wyjmuję pojemnik na kurz i wszystkie filtry. Tam gdzie wylatuje powietrze wkładam rurę i uszczelniam ją ręcznikiem. Działa.

Jeżeli czyszczenie nie pomoże, to może wstaw więcej wentylatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem wszystkie dostępne testy tego procka i w stresie temperatury sięgają do 70 stopni a czasem ponad przy chłodzeniu boxowym więc chyba nie musze się martwić. Jestem "nadgorliwym czyściochem" jeśli chodzi o kompa, jest czyszczony co dwa tygodnie. Wymieniłem tez ostatnio pastę termoprzewodzącą. No nie wiem, co jeszcze mogę zrobić bo teraz czuję nie pewność co do tych temperatur.

Obudowa znana, fabryczne 4 wentylatory, może dołożę piąty jak Ty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu wypowiedziałem się na forum w wątku technicznym i okazało się że nie mam racji chociaż nie o to mom zdaniem chodziło ;)

Dzisiaj zaryzykuję drugi raz....

 

Gdybyś miał w spoczynku wyższą temperaturę to byłby powód do alarmu

ale moim zdaniem wszystko jest ok.  A czy masz w stresie 60 czy 70 stopni to dla procka żadna różnica.

Zgodze się z tym że wyższe temperatury skracają żywotność komponentów komputera ale gdyby na to zwracać uwagę to komp służyłby tylko do pisania dokumentów.

Nie dajmy się zwariować ;)

Edytowane przez kazik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nikogo na siłę nie zmuszam do zmniejszania temperatur w kompie. Jak ktoś chce mieć dodatkowy grzejnik, to proszę bardzo. Nic mi do tego. Uważam jednak, że jeżeli ktoś wyda kilka tysięcy na komputer, to wydanie kilkudziesięciu złotych na wentylatory nie powinno być problemem. 

 

Patrząc z drugiej strony na ten temat odnoszę wrażenie, że jeżeli ktoś wyda swoją ciężko zarobioną kasę na kompa, to dba o niego. 

Natomiast jeżeli małolat dostanie kompa (nie tylko) od rodziców, to jest mu wszystko jedno.

  • Dodatnia 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To procek który posiadam odnośnie pytania o generację, http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-4690-3-5ghz-lga1150-box-bx80646i54690-haswell-refresh-636604/.

Tez jestem zdania że nie po to wydajemy szmal ciężko zarobiony na kompa by go spalić w ogniu temperatur :D ... Dziś zmieniłem położenie wentylatora chłodzenia CPU, temperatura obnizyła się 4-6 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba norma, bo ja też mam przy pełnym stresie 80 schodków (stopni :D ) i jakoś sen mam dobry. Procek to Intel i5-4690 3.50 GHz. Wiadomo, że nie sztuka kręcić prockiem i go przysmażać. Wszystko trzeba robić z rozmysłem, a jak ktoś jeszcze dodatkowo dba o większe chłodzenie kompa, to rzecz jasna, to idzie tylko na plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba norma, bo ja też mam przy pełnym stresie 80 schodków (stopni :D ) i jakoś sen mam dobry. Procek to Intel i5-4690 3.50 GHz. Wiadomo, że nie sztuka kręcić prockiem i go przysmażać. Wszystko trzeba robić z rozmysłem, a jak ktoś jeszcze dodatkowo dba o większe chłodzenie kompa, to rzecz jasna, to idzie tylko na plus.

Oooo, mamy taki sam procek. Genialny choc bez K, nieprawdaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdaż. Na literkę K pojawią się wyrazy, jak mi "Wiesiek" nie zakacza choć na średnich. Nie brałem z K, bo nie planowałem i nie planuję "sterydować" kompa, bo to dla młodszego pokolenia takie eksperymentowanie, czy komp i ile wyciśnie. Jasne, że lekkie i umiejętne podkopcenie nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie temperatury to norma dla procesorów 4tej generacji "haswell". Panowie z intela żydzą coraz bardziej i tym razem padło na lut który łączy "czapkę" z rdzeniem. Zamiast lutu wymyślili sobie pastę/klej termoprzewodzący. Teraz max temperatura pracy procesora oscyluje w granicach 100 st.C. a nie jak w 3ciej generacji i wcześniej gdzie ok 70 st. to był max. Winę za to ponosi głównie sama pasta która odbiera gorzej ciepło niż połączenie lutowane.

  • Dodatnia 4
  • Negatywna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz max temperatura pracy procesora oscyluje w granicach 100 st.C. a nie jak w 3ciej generacji i wcześniej gdzie ok 70 st. to był max. 

 

Zgadzam się w 100 procentach z całą reszta twojego posta kolego kfiat, gratuluje wiedzy popartej (zapewne) własnymi doświadczeniami;

jednak wyjaśnij proszę którego procesora temperatura pracy oscyluje w granicach 100 stopni C.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię, że maksymalna bezpieczna temeratura pracy wyznaczona przez Intela oscyluje w granicach 100 st.C. Dotyczy to wszystkich procesorów z rodziny Haswell. Maksymalna temperatura w większości przypadków wynosi ok 80 st. w stresie (testy syntetyczne). porzy dobrej wentylacji w obudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię, że maksymalna bezpieczna temeratura pracy wyznaczona przez Intela oscyluje w granicach 100 st.C.

 

NIE MA czegoś takiego jak cytuje "maksymalna bezpieczna temperatura pracy wyznaczona przez Intela".

Intel natomiast wyznaczył dla każdego procesora TCASE czyli maksymalną temperaturę powierzchni "rozpraszacza ciepła" ("czapki") procesora

i najlepiej byłoby gdyby nasz proc taką temperaturę utrzymywał. Pomijając zdarzenia losowe, praca stricte w TCASE (i poniżej)

zapewni naszemu procesorowi najlepszą (najdłuższą) żywotność.

 

JEDNAK w rzeczywistości trudno utrzymać w stresie temperaturę TCASE procesora

WIĘC: dla użytkowników procesorów Intela czwartej generacji - temperatury ok. 80oC w stresie są w pełni akceptowalne,

i nie ma się czym przejmować.

 

Jestem zwolennikiem jak najniższych temperatur w obudowie (co oczywiście przekłada się na nieco niższe

rachunki za prąd, który zużył zasilacz naszego PieCa [mniejsza moc wydzielana przez podzespoły] 

a swoistą codą tego posta niech będą słowa smox'a

 

...jeżeli ktoś wyda kilka tysięcy na komputer, to wydanie kilkudziesięciu złotych na wentylatory nie powinno być problemem. 

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @kfiat za wyjaśnienie sprawy tych wysokich temperatur. Gdybym jednak ja miał jeden z takich procesorów i temperaturę około 80 st.C, to stanął bym na uszach (albo i na czymś innym), by ją zmniejszyć.

Jest kilka możliwości i to bez dużych nakładów finansowych.

 

Podstawą jest wymiana chłodzenia boxowego na bardziej wydajne. Wybór jest ogromny, ale nawet te tanie, są dużo lepsze. Standardowo mają one zazwyczaj jeden wentylator, dmuchający. Można dodać drugi, wyciągający. 

 

Druga sprawa, to ilość wentylatorów w obudowie. Tu bywa różnie, ale w tańszych obudowach są 2 - 4 wentylatory, chociaż miejsc może być i 6.

 

No i same wentylatory. W tanich i średniej klasy obudowach są montowane wentylatory o średniej wydajności. Wymiana ich na coś lepszego z pewnością poprawi wentylację obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.