Skocz do zawartości

35mm + KONKURS!


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

35mm.jpg

 

Specjalnie dla moich gorliwych, napromieniowanych fanów, którzy mogliby się tu znaleźć, zacznę cytatem ze znanego i szanowanego serwisu, pełnego faktów naukowych. Wikipedio, graj!

Taśma filmowa 35 mm – najczęściej używany format materiału filmowego wykorzystywanego zarówno w fotografii jak i kinematografii. Taśma tego standardu została opracowana w 1892 przez Williama Dicksona oraz Thomasa Edisona na podstawie dostarczonego przez George'a Eastmana materiału fotograficznego i jest wykorzystywana do dzisiaj w prawie niezmienionej formie.

35mm to również gra, nad którą pochyliłem się niedawno i z którą wiąże się mały konkurs (szczegóły na dole).

Wędrówka ludów

Screen_5.jpgHistoria zaczyna się w drodze. I większość niezbyt długiej rozgrywki spędzimy na szlaku, pośród rosyjskich bezdroży, targanych wiatrem, deszczem oraz bladym słońcem. Tu się na moment zatrzymamy. Okolica, jaką przyjdzie nam zwiedzić, nie jest jakoś przesadnie zróżnicowana, ale za to niezwykle klimatyczna. Statyczne obrazki tego nie oddają, ale niespieszna przechadzka przy akompaniamencie śpiewu ptaków naprawdę pozwala się wyluzować. Jest spokojnie, kojąco, nostalgicznie. W warstwie artystycznej nie mam się do czego przyczepić.

W technicznej już tak: nasz towarzysz, z którym spędzimy większość czasu gry porusza się tak, jakby nie miał kolan. Leśne ostępy nie są tak zróżnicowane jak by mogły być, a w każdym domu (i czasami poza nimi) znajduje się najczęściej jeden i ten sam model krzesła. Osobiście przymykam oko, bo chociaż z natury czepliwa ze mnie bestia, to gra nastawiona jest na doświadczanie klimatu i ani brak kolan, ani denerwujące krzesło nie jest w stanie na dłuższą metę go zepsuć.

Niewidzialna bariera

Screen_12.pngJeśli zajrzycie to recenzji na Steamie lub grając dacie się porwać chęci eksploracji, czeka Was małe zdziwko - tu i ówdzie autor porozstawiał "niewidzialne ściany", które wraz z odpowiednim komentarzem naszego bohatera nie pozwalają nam iść dalej. Czasami to działa na nerwy, bo komunikat potrafi wyświetlić się dosłownie kilka metrów przed interesującym obiektem i nici ze zwiedzania.

35mm hula na wspaniałym, nowoczesnym silniku Unity :) Jak fanem większości gier korzystających z niego nie jestem, tak w tym wypadku mi to nie przeszkadzało. Grafika nawet na najniższych ustawieniach daje radę, nie zanotowałem też spadków wydajności, wylotów.

Gra dostępna jest w dwóch wersjach językowych: rosyjskiej i z angielskimi napisami, ale oryginalnymi głosami. Napisy w kilku miejscach kuleją, ale bez problemu można zrozumieć co należy zrobić i co autor miał na myśli. Dla "wschodniojęzycznych" forumowiczów to i tak żaden problem, a reszta sobie bez problemu poradzi.

Dotarliśmy już?

Screen_9.jpgUstalmy sobie jedno: to nie jest długa gra. W warstwie gameplayu nie dostarczy Wam na pewno takich emocji jak pierwsza potyczka z pijawką w Cieniu Czarnobyla. Zaoferuje ciężką, duszną, przytłaczającą atmosferę świata po apokalipsie, która fanom Stalkera może przypaść do gustu. Ponadto kilka niezbyt skomplikowanych zagadek opartych w większości na eksploracji oraz samą eksplorację - porozrzucane tu i ówdzie notatki, radia i potrzebne przedmioty (jedzenie, apteczki) zachęcają do poznania tego świata bardziej.

Bohater nosi ze sobą aparat fotograficzny, którego możemy użyć w dowolnym momencie, z czego skwapliwie i często korzystałem, uwieczniając widoczki. Potencjał "tapetowy" idealny :) Na szczególną uwagę zasługuje też ścieżka dźwiękowa, udostępniona na Steamie całkowicie za darmo - nie ma wirtuozerii, ale muzyka spełnia swoją podstawową rolę, dopełniając warstwę wizualną.

Screen_11.jpgW skali dziesięciostopniowej dałbym spokojnie 8. Jest kilka elementów, które burzyły doświadczenie (co w grze właśnie na to nastawionej jest wyjątkowo naganne), ale zakończenie pozostawiło mnie z pewną refleksją i za to autorowi dziękuję. Pamiętajcie też, że Wasze akcje będą miały wpływ na to, jak rozwinie się ta historia...

Celowo nie podałem Wam szczegółów fabularnych, bo mam wrażenie, że siadając do rozgrywki z jakimś wyobrażeniem na temat produkcji, można zepsuć sobie jej doświadczenie. Dlatego jeśli chcecie - spróbujcie. To typowy "indyk" rodem z Moskwy, ale naprawdę polecam.

 

 

A teraz to, co tygrysy lubią najbardziej :) Czas na KONKURS!

Przygotowałem małe zadanie. Nic specjalnie trudnego: krótki quiz, sprawdzający Waszą wiedzę z naszej ukochanej, stalkerskiej trylogii. Tym razem, w przeciwieństwie do mojej poprzedniej zagadki, jest naprawdę łatwo i myślę, że nikt nie będzie miał problemu z rozwiązaniem.

Zasady:

1. Do wygrania są 3 kopie gry 35mm w formie kluczy Steam.
2. Każdy zwycięzca dostaje jedną sztukę.
3. Warunkiem zwycięstwa jest podanie w tym temacie prawidłowych odpowiedzi na poniższe pytania.
4. Wygrywają 3 pierwsze osoby.
5. Konkurs trwa do wtorku, 11 lipca. Chyba, że zwycięzcy pojawią się wcześniej.

Pytania konkursowe:

1. Jak naprawdę nazywał się Striełok? (w czasach Oblivion Lost!)
2. Jak nazywał się instytut, w którym Striełok zaczął pracę po zakończeniu Zewu Prypeci?
3. W którym roku Powinność porzuciła bazę na Agropromie?
4. Jak nazywał się aktor, będący wzorem dla postaci Szramy?
5. Jak nazywa się jedyny artefakt w Cieniu Czarnobyla, którego nie możemy podnieść?
6. W którym buildzie pojawiła się po raz pierwszy mapa Martwe Miasto?
7. Kiedy rozpoczęto wojskową "operację Monolit"?
8. Jak nazywa się jedyny handlarz bandytów?
9. Przywódcę jakiego ugrupowania zabił Duch?
10. Ile waży rozładowany Wintar?

 

No i to by było na tyle. Czekam na prawidłowe odpowiedzi, w jednej dłoni ściskając kurczowo klucze, a w drugiej kciuki za tych, którzy będą chcieli wziąć udział w konkursie. Do dzieła!

 

PS: @apg2312 lub innych upoważnionych proszę o podwieszenie tematu na stronie głównej w Ogłoszeniach, żeby wszyscy mogli wziąć udział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoiler

 

1. Jak naprawdę nazywał się Striełok? (w czasach Oblivion Lost!)
Jacek Kuroń aka Eduard Borisowitsch

2. Jak nazywał się instytut, w którym Striełok zaczął pracę po zakończeniu Zewu Prypeci?

Biedronka, na ukrainie znana jako "nigdy nie widziałem nazwy tego instytutu, poza wzmianką że był doradcą"


3. W którym roku Powinność porzuciła bazę na Agropromie?

w roku MMXII roku rzymskiego 


4. Jak nazywał się aktor, będący wzorem dla postaci Szramy?

Magda "Alexandra" Gesler-Kaidanovsky Pierwszy polski prawdziwy stalker prosto z filmu


5. Jak nazywa się jedyny artefakt w Cieniu Czarnobyla, którego nie możemy podnieść?

Technicznie to ja wielu nie mogłem podnieść, bo miałem plecak pełny, ale głównie to monolitu nie mogłem wepchnąć do kieszeni...


6. W którym buildzie pojawiła się po raz pierwszy mapa Martwe Miasto?

Odwiedziłem to miasto chyba w roku 1935... ale nie pamiętam czy to był kwiecień czy maj


7. Kiedy rozpoczęto wojskową "operację Monolit"?

Pod monolitem bił się mój dziadek Sasza w roku 2011 gdy ten ciul strielok namieszał, ale później też bił się mój ojciec w roku 2012... Gdy anteny wyłączyli i ojciec musiał iść do elektrowni opierdzielić ich... a tam cholera wojsko się nawala z jakimiś ciulami...


8. Jak nazywa się jedyny handlarz bandytów?

Każdy handlarz to złodziej i bandyta, z imienia nie będę wymieniał bo chamem nie jestem.


9. Przywódcę jakiego ugrupowania zabił Duch?

Nie wiem ale w "Ostatnim Dniu" gdy go widziałem był zbyt pijany by mi powiedzieć... 


10. Ile waży rozładowany Wintar?

Spluwa znajomego waży 3.2Kg ale moja w realu tylko 2.8... Cholera pewnie szprycuje go sterydami, a potem ludzie się dziwią że wszystko się tnie...


 

 

Edytowane przez Paranoia
  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Messer.
2. Instytut badawczy czarnobylskiej strefy anomalii
3. 2013?
4. Aleksandr Kaidanovski
5. Monolit a jak że
6. Z tego co pamiętam był to build spod numeru 15xx
7. Po wejściu Strieloka na teren anten w Czerwonym Lesie
8. Ząb
9. Dzień ostateczny
10. 3,2kg o ile się nie pomyliłem ale stawiam coś koło tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Messer

2. Instytut badawczy czarnobylskiej strefy anomalii

3. Jako iż już w Cieniu Czarnobyla urzędują tam wojskowi, stawiam na 2012

4. Aleksander Kaidanovski

5. Spełniacz życzeń (monolit)

6. W buildzie 1935 można było je już eksplorować ale nie wiem czy pojawił się w tym buildzie po raz pierwszy

7. Po wyjściu naznaczonego z laboratorium x-19

8. Ząb 

9. Dzień ostateczny

10. Równo 3,20 (przynajmniej w cieniu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, dzieci, czas zakończyć konkurs. 

Starałem się dostosować pytania tak, by stanowiły jakieś wyzwanie, ale jednocześnie nagrodzić Waszą eksplorację i zezwolić na kilka prawidłowych odpowiedzi. Wszystkie, jakie byłem gotowy przyjąć są takie:

1. Антон Чернов, czyli Anton Czernow / Павел Константинович, czyli Paweł Konstantynowicz / Messer.
2. Instytut Naukowy Czarnobylskiej Strefy Anomalnej / Anomalii.
3. 2011 / 2012.
4. Aleksander Kajdanowski.
5. Monolit / Spełniacz Życzeń.
6. 1472 / 1511.
7. W 2012 / Po wyłączeniu Mózgozwęglacza / Po wyjściu z X10 lub X19.
8. Ząb.
9. Ostatni Dzień.
10. 3,16 albo 3,20 - w zależności od części trylogii.

 

Po tym, jak Was "zaorałem" poprzednimi zagadkami, chciałem wymyślić coś łatwiejszego. Udało mi się, bo wszyscy biorący udział podali PRAWIE dobre odpowiedzi. 

Zastanawiałem się nad tym przez weekend i doszedłem do wniosku, że... niech Wam będzie :) Aż tak daleko nie minęliście się z prawdą, a ja nie jestem aż takim służbistą.

Tyle, że następnym razem, a taki na pewno będzie, podobny numer nie przejdzie i brak 100% odpowiedzi będzie skutkował powędrowaniem nagród do puli kolejnego konkursu - dużego, małego, nieważne.

 

No to co, klucze poniżej i miłej gry. Dajcie znać czy wszystko działa i będzie fajnie, jak opiszecie swoje wrażenia z rozgrywki.

Spoiler

...naprawdę macie mnie za takiego idiotę? :P Zaraz pójdą przez PW do @MonoLityczny @blablabla i @Paranoia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.