Skocz do zawartości

Kuriozalne fakty o banknotach


Rekomendowane odpowiedzi

  Nowy, odporny na fałszerstwa banknot o nominale 50 euro jest średniakiem pod względem rozmiaru. Najmniejszy jak dotąd banknot był wielkości znaczka pocztowego. Inny nie mieścił się w kieszeni.

1.jpg.9e8516d66d0d5fd9205db45f32379715.jpg

  Najmniejszy banknot pochodził z Rumunii i miał nominał 10 banów. Bank centralny w Bukareszcie wydał go w 1917 roku. Ponieważ w czasie wojny brakowało surowców do bicia monet, zdecydowano, że nawet niskie nominały będą miały formę banknotów. Ten 10-banowy miał wymiary 27 x 38 milimetrów, czyli tyle co znaczek pocztowy.

  Do portmonetek nie pasował za to największy jak dotąd banknot – filipińskie peso o nominale 100 tysięcy, który był większy niż kartka formatu A4. Emitowano go w 1998 roku z okazji setnej rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Filipiny. Dzisiaj ma przede wszystkim wartość kolekcjonerską.

                                                                             

                                                                             Jedynka z czternastoma zerami

  Przez lata największą siłę nabywczą miał singapurski banknot o nominale 10 tysięcy dolarów. Odpowiadało to 25 tysiącom złotych.  Został wprowadzony w 1973 roku. W 2004 wycofano go z obiegu, w ramach zwalczania procederu prania brudnych pieniędzy.

 

2.jpg.a9470d02a34117af41fae0e5058696f0.jpg

Zimbabweński banknot o nominale stu bilionów dolarów

  Z Zimbabwe pochodzi banknot o najwyższym nominale – 100 bilionów dolarów. Wprowadzono go do obiegu w 2009 roku w reakcji na szalejącą w tym afrykańskim kraju hiperinflację. Doprowadziła ona do tego, że bochenek chleba kosztował nawet 300 miliardów dolarów zimbabweńskich. 

  Na rekordowym banknocie z Zimbabwe wydrukowano jedynkę i czternaście zer. Wiele innych krajów natomiast nie ma banknotów o dużym nominale. Na przykład w Chinach największy to 100 juanów, czyli odpowiednik ok. 55 złotych. Ze względu na to, że Chińczycy tradycyjnie płacą gotówką, liczne transakcje, na przykład zakup domu czy samochodu, oznaczają konieczność przyniesienia walizki pieniędzy.

 

3.jpg.6d7c1b30b720b517206d5ec079830d30.jpg

Chińskie banknoty o nominale 100 juanów

Banknoty przechodzę trudne testy

  Produkcja banknotów nie od dziś wymaga najnowocześniejszych technologii. Nie chodzi jedynie o to, by zapobiec fałszerstwom. Dla banknotów pranie w 90 stopniach, gniecenie czy zmywacz do paznokci nie powinny być problemem. Zanim trafiają do obiegu, poddawane są testom. W strefie euro najczęściej używane są banknoty 5 i 10 euro, dlatego ich „żywotność” jest najkrótsza. Z reguły są wycofywane z obiegu po 6 miesiącach. Banknoty o nominale 200 i 500 euro są w obiegu przez wiele lat, przy czym większość z tego czasu spędzają w sejfach.

 

Źródło: http://www.dw.com/pl/kuriozalne-fakty-o-banknotach/a-38295505

  Od siebie życzę Wam, abyście w portfelach mieli banknoty o najwyższych nominałach i sile nabywczej :) .

Edytowane przez Chlebczarow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.