Skocz do zawartości

Uniwersum S.T.A.L.K.E.R. po polsku


Yossarian

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 22.01.2021 o 21:06, Agrael napisał:

@Darrien
Ja swoją przygodę z książkami z uniwersum S.T.A.L.K.E.R.-a rozpocząłem zbyt późno, bo rok temu. Jak dotąd przeczytałem wszystkie książki M. Gołkowskiego i jeżeli mam być szczery to każda mi się podobała. Jednak chyba największe wrażenie zrobił na mnie " Drugi Brzeg ". Przeprawa do Prypeci, spotkanie z Chimerą, a na końcu podróży.. Nie będę spoilerował :) I oczywiście " Sztywny ". 

Teraz kończę czytać " Ślepą Plamę " W. Noczkina. Dopiero sam koniec mnie porwał, a i plus za Van De Meera. Ciekawa postać i gdyby nie on to byłaby straszna nuda. 

Uch... nawet mi o "Sztywnym" nie przypominaj... Brrr! Pomysł na książkę z perspektywy bandziora, może i dobry, ale wykonanie niestety słabe. Reszta taka sobie.... Do Wiktora Noczkina kiedyś wrócę, na razie jestem zawiedziony, bo od połowy mi to grę przypomina, a człowiek się łudził, że narracja będzie poważna... Ale, że prowadzę bloga (link dam na privie jeśli napiszesz) to w tym roku chyba się poświęcę i napiszę opinię o wszystkich książkach mających znaczek Zony.... 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat miło wspominam Sztywnego ze względu na to, że to postać tragiczna. Porywczość, zamiłowanie do alkoholu i narkotyków nie mogło skończyć się dobrze, a już na pewno nie w połączeniu z Zoną. Aczkolwiek zgodzę się co do wykonania - zdecydowanie mogło być lepiej. A W. Noczkin ? Nuda, nuda i jeszcze raz nuda. Mam nadzieję, że w " Czerepie Mutanta " będzie nieco więcej akcji, ale chyba się na to nie zapowiada. 

Jak już skończysz pisać opinię, to proponuję podzielić się nią na forum ;) Inni z chęcią poczytają. 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Anton Gorodecki napisał:

Chyba nie wstydzisz się swojej twórczości, co? Podzielisz się z nami łączem do Twojego bloga?

Wstydzić się nie wstydzę, ale nie lubię się reklamować, jeżeli nie mam powodu. :) 

No dobra.... to tu jest witryna na Facebooku, zachęcam do polubienia oraz obserwowania, żeby nie przegapić niczego...

https://www.facebook.com/dziennikkarolakrola

 

A tu zapraszam na normalny adress bloga. 

https://dziennikkarolakrola.blogspot.com/

 

Opinii z 2019 radzę nie czytać poza "Shadow Raptors" oraz "Wedle Zasług" Sławomira Nieściura, bo reszta tak naprawdę jest wklejką z mojego konta na Lubimy Czytać. :D 

Wedle Zasług

https://dziennikkarolakrola.blogspot.com/2019/04/wedle-zasug.html

 

Shadow Raptors

https://dziennikkarolakrola.blogspot.com/2019/04/shadow-raptors-kurs-na-kolizje-tom-1.html

6 godzin temu, Agrael napisał:

Ja akurat miło wspominam Sztywnego ze względu na to, że to postać tragiczna. Porywczość, zamiłowanie do alkoholu i narkotyków nie mogło skończyć się dobrze, a już na pewno nie w połączeniu z Zoną. Aczkolwiek zgodzę się co do wykonania - zdecydowanie mogło być lepiej. A W. Noczkin ? Nuda, nuda i jeszcze raz nuda. Mam nadzieję, że w " Czerepie Mutanta " będzie nieco więcej akcji, ale chyba się na to nie zapowiada. 

Jak już skończysz pisać opinię, to proponuję podzielić się nią na forum ;) Inni z chęcią poczytają. 

Może i jest bohaterem tragicznym, ale jak wspominałem przez wykonanie, tak naprawdę można nie odczuć pełni opowieści. Generalnie Stalkerów na razie nie będę czytał, chce, żeby blog przez pierwsze miesiące był rozwinięty pod kątem Polskiej Fantastyki. Jak wezmę się za fanfiki, to będę robić przeplatankę w stylu  Polski autor, zagraniczny autor i tak w kółko...  Koledze wyżej podałem link do odświeżonej opinii o "Wedle Zasług" Sławomira Nieściura. Zapraszam do lektury. :) 

  • Super 1
  • Dodatnia 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Już dawno skończyły się porządne "Stalkery". Mam nadzieje, że Jacek Kloss zamierza dokończyć Ziemię Złych Uroków i raczej na nim zakończę definitywnie przygodę z fanfikami ze Stalkera.... bo po prostu dla mnie nie ma już dobrych książek. No, jeszcze Noczkinowi dam szansę.... ale ze względu na język pierwszego tomu, najprawdopodobniej będzie mi ciężko.... ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darrien
Bydlę z pana, van de Meer ;)

Ja już mam za sobą Ślepą Plamę, Czerep Mutanta i aktualnie czytam Łańcuch Pokarmowy W. Noczkina. O ile dwie pierwsze części przygód Ślepego dość mocno mnie wynudziły, to Łańcuch Pokarmowy czyta się nadzwyczaj przyjemnie. Może dlatego, że tym razem poznajemy historię młodego chłopaka, który trafia do Zony i automatycznie zostaje bandytą. Moim zdaniem kreacja postaci wyszła Noczkinowi nadzwyczaj dobrze, ale też trzeba przymknąć oko na inspirację samą grą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.07.2021 o 21:11, Agrael napisał:

@Darrien
Bydlę z pana, van de Meer ;)

Ja już mam za sobą Ślepą Plamę, Czerep Mutanta i aktualnie czytam Łańcuch Pokarmowy W. Noczkina. O ile dwie pierwsze części przygód Ślepego dość mocno mnie wynudziły, to Łańcuch Pokarmowy czyta się nadzwyczaj przyjemnie. Może dlatego, że tym razem poznajemy historię młodego chłopaka, który trafia do Zony i automatycznie zostaje bandytą. Moim zdaniem kreacja postaci wyszła Noczkinowi nadzwyczaj dobrze, ale też trzeba przymknąć oko na inspirację samą grą. 

Na razie po bydlęciu dałem sobie siana z Zoną... :P Instaluje obecnie Elexa i pracuje w Maku, żeby nie żebrać na Patronajtach, jak wielcy artyści. :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzisiaj premiera nowej książki Romana Kulikowa - Dwa Mutanty

Spoiler

2699906766526.jpg

Godzina próby minęła, nadszedł czas wytchnienia. Czas leczenia ran i błogosławionej, spokojnej codzienności.
Jednak sielankowy piknik nad jeziorem nie potrwa długo. Kret powinien był pamiętać, że żaden dobry uczynek nie pozostanie bez kary. I właśnie nadszedł czas kary, zemsty i ostatnich szans.
Towarzysze, którzy wynieśli cało głowy z niejednej awantury, będą musieli stawić czoła atakowi, którego siła nie daje zbyt wielkich szans na przetrwanie. A gdyby jednak im się udało, Zona przygotowała jeszcze jedną niespodziankę.

Prawie skończyłem czytać Łańcuch Pokarmowy Wiktora Noczkina, a później mam w planach Oczy Diabła. Tak więc staram się czytać wszystkie książki chronologicznie, a R. Kulikow jest na szarym końcu mojej długiej listy. Przynajmniej mam za sobą twory M. Gołkowskiego ;)

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Agrael napisał:

Dzisiaj premiera nowej książki Romana Kulikowa - Dwa Mutanty

Prawie skończyłem czytać Łańcuch Pokarmowy Wiktora Noczkina, a później mam w planach Oczy Diabła. Tak więc staram się czytać wszystkie książki chronologicznie, a R. Kulikow jest na szarym końcu mojej długiej listy. Przynajmniej mam za sobą twory M. Gołkowskiego ;)

Wiesz co? Mi już się nie chce czytać Czerepu Mutanta, czy jak się nazywa ten drugi tom Noczkina... znowu mam wrażenie, że zrobiłbym wypracowanie na 0,5/1,5 strony A4 argumentując czemu mi się jego twórczość nie podoba. :D 

Co do Khulikova... dla mnie Stalker zakończył się na Nieściurze i raczej po niego nie sięgnę, gdyż z czego co słyszałem oraz kojarzę dokonano "drobnych" modyfikacji w książce....

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darrien 
W Czerepie Mutanta podobał mi się wątek detektywistyczny i sama Powinność. Ślepy / Kulawy zbytnio nie przepadał za tą frakcją, ale w Czerepie trochę zyskała. 

Noczkinowi podobno bardzo spodobał się Cień Czarnobyla, a więc już wiemy, skąd zaczerpnął parę '' drobnych " pomysłów.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@boberm Zgadza się :) Dorzuciłem ją do naszego zbioru

Właśnie kończę czytać ostatnią przetłumaczoną książkę W. Noczkina Oczy Diabła . Czwarty tom trylogii o Ślepym nigdy nie został wydany w oryginale, a więc uważam, że warto ja mieć w swoim zbiorze. 

Spoiler

IMG20210912113952.jpg

Na początku ciężko mi się czytało Ślepą Plamę, ale z każdym rozdziałem i książką chciałem więcej. Właśnie zamówiłem Na Skraju Strefy tom. 1 Krzysztofa Haladyna. 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Agrael - generalnie książki z uniwersum Zony czyta się dobrze. Haładyn pisze prostym szybkim jezykiem. To nie Gołkowski z lekko egzystencjalną manierą. Postacie u wiekszości autorów sa proste i nieskomplikowane . 

Mój dzisiejszy wieczór przeznaczam na czytanie wspomnianych wyżej "Dwóch Mutantów". Zobaczymy jak potoczą sie losy Sztycha i kompanii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Agrael Dla mnie Haladyn to póki co najlepszy autor jeśli chodzi o narrację pierwszoosobową, fakt pewnie mógłbym mu parę rzeczy zarzucić, ale musiałbym znów odświeżyć jego powieść. Swoją drogą ogólny zarys historii do teraz mam w pamięci, jedynie zawartość poboczna mi ucieka. :)

@boberm Jeśli chcesz wyraziste postacie z "krwi i kości" to odsyłam do trylogii Sławomira Nieściura: "Wedle Zasług", "Ostatniego Zeżrą Psy" i "Do Zobaczenia w Piekle". 

Swoją drogą @Agrael wiedziałeś, że Sławek ze swoim stalkerem został wspomniany w aktualnym numerze CD-ACTION? :D I nie, nie ja pisałem ten artykuł. 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darrien -  Nieściura znam -osobiście 😜, ze stronic jego ksiązek.  Tworzy  krwiste postacie którym daleko do postaci Dostojewskiego - i o to chodzi w tej literaturze! To nie mają byc "Cierpienia Młodego Wertera" ni to egzystencjalne ni to moralne  , ani "W Poszukiwaniu Straconego Czasu" - gdzie bohater analizuje sniadanie i jajko na miekko przez dwie bite strony tekstu maczkiem ...To ma być lekka , łatwa w odbiorze i przyjemna lektura , która oderwie Nas od szarej codzienności. Znakomita większośc książek z universum Stalkera i Metro jest napisana w tej manierze -  pzrygodówka postapo. I tak trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, boberm napisał:

@Darrien -  Nieściura znam -osobiście 😜, ze stronic jego ksiązek.  Tworzy  krwiste postacie którym daleko do postaci Dostojewskiego - i o to chodzi w tej literaturze! To nie mają byc "Cierpienia Młodego Wertera" ni to egzystencjalne ni to moralne  , ani "W Poszukiwaniu Straconego Czasu" - gdzie bohater analizuje sniadanie i jajko na miekko przez dwie bite strony tekstu maczkiem ...To ma być lekka , łatwa w odbiorze i przyjemna lektura , która oderwie Nas od szarej codzienności. Znakomita większośc książek z universum Stalkera i Metro jest napisana w tej manierze -  pzrygodówka postapo. I tak trzymać.

Autor miał okazję troszkę nas prześledzić... :) I jest ucieszony, że komuś jego trylogia przypadła do gustu. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, boberm napisał:

@Darrien Cała przyjemnośc po Naszej stronie - nie będę osamotniony proszac o więcej Sztycha et consortes .

Stalkerów już nie będzie, ale Shadow Raptors utrzymuje poziom Stalkerów, a nawet go wywinduje o dwa stopnie wyżej + rozgrywa się w kosmosie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@boberm Po przygodach z książkami Gołkowskiego miałem lekkie problemy z wczuciem się w klimat Zony, którą przedstawił nam W. Noczkin, ale chyba najbardziej przypadł mi do gustu Łańcuch Pokarmowy i Oczy Diabła. 

@Darrien Przestałem zbierać CD-Action jakiś rok temu, ale w najnowszym numerze chyba coś było o Chernobylite :063:

A tymczasem czas na K. Haladyna ;) 

Spoiler

IMG20210915172936.jpg

 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Agrael Przez wymienionych wyżej autorów (poza Krzysztofem Haladynem) mam problem, żeby przeczytać "Piknik na Skraju Drogi" Struggackich, bo widzę jak mocno obie narracje pierwszoosobowe od siebie się różnią.... 

Pozostaje mi życzyć udanej lektury. ;)

A Piknik przeczytam za 2-3 lata, gdy będę sięgał po normalną prozę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.09.2021 o 21:37, boberm napisał:

@Darrien - "Piknik .." to całkowicie inna bajka. Podobieństwo między Universum a Piknikiem jest  powierzchowne . Bardzo.

Zdaje sobie sprawę, że jest to powierzchowne. :) Tylko, że ja akurat do tego podchodzę na zasadzie narracyjnej, Ilekroć sięgałem do "Piknika" to niestety przed oczami stawał obraz jego obraz Stalkerów, które jeszcze mi nie wyszły z pamięci... Ale w końcu poczytam coś klasycznego i wrócę do Pikniku.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.