Jump to content

Uniwersum STALKER i nie tylko - po polsku. Dyskusja.

Guest
 Share

Recommended Posts

@Agrael Przez wymienionych wyżej autorów (poza Krzysztofem Haladynem) mam problem, żeby przeczytać "Piknik na Skraju Drogi" Struggackich, bo widzę jak mocno obie narracje pierwszoosobowe od siebie się różnią.... 

Pozostaje mi życzyć udanej lektury. ;)

A Piknik przeczytam za 2-3 lata, gdy będę sięgał po normalną prozę....

W dniu 17.09.2021 o 21:37, boberm napisał:

@Darrien - "Piknik .." to całkowicie inna bajka. Podobieństwo między Universum a Piknikiem jest  powierzchowne . Bardzo.

Zdaje sobie sprawę, że jest to powierzchowne. :) Tylko, że ja akurat do tego podchodzę na zasadzie narracyjnej, Ilekroć sięgałem do "Piknika" to niestety przed oczami stawał obraz jego obraz Stalkerów, które jeszcze mi nie wyszły z pamięci... Ale w końcu poczytam coś klasycznego i wrócę do Pikniku.

• Dodatnia 1

W kwestii klasyki drogi @Darrien

Opowieść o Sztychu et consortes skończyłem. Lekki niedosyt pozostał .... Aby nie szufladkować sie w jedynie słusznej literaturze :-))))) sięgnałem po cos z całkowicie "innej beczki" - jak mawiali klasycy w czasach normalnych  , a nie poprawnych ...  A mianowicie   wczytałem się w książkę niejakiego pana Massie pod dzwiecznym tytułem "Dreadnougth" .  Akcja - ze tak to ujmę- dzieje się w jeszce bardziej normalnych czasach , a mianowicie w XIX wieku. Choć określenie "akcja " w tym wypadku nie oddaje istoty ksiązki. 

Za  "Empikiem": Dreadnought to nazwa okrętu, który stał się symbolem mocarstwowości państw w okresie od początku XX wieku do wybuchu pierwszej wojny światowej. To właśnie o tym okresie w kontekście rywalizacji dwóch europejskich potęg – Niemiec i Wielkiej Brytanii jest ta książka.
Massie w swoim dziele skupia się przede wszystkim na ludziach władzy – od rodów królewskich, poprzez szefów rządów na admirałach i ludziach związanych z dyplomacją skończywszy.
Barwność postaci i mnóstwo anegdotycznych wręcz historii z nimi związanych, a przede wszystkim znakomite pióro autora sprawia, że książkę czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem, mimo tak wielkiej jej objętości.

Wraz z ksiązkami  Barbary Tuchman , w/w pozycja w sposób nieledwie beletrystyczny maluje obraz przełomu XIX i XX wieku - czyli okres  najwazniejszy dla dalszych losów Europy. Polecam .

• Like 1
  • Dodatnia 1