Skocz do zawartości

Nowa karta graficzna


smox

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...
Godzinę temu, Junx napisał:

Odświeże temat, czy warto inwestować jeszcze w gtx'a 770/780 3/6 GB  (na okazji), czy lepiej już w 970? 

Coś chyba z tymi wielkościami pamięci jest nie tak skąd to 6 GB na karcie 780?
Czy ta 780 to jest ta z OLX?
Moim zdaniem nie zastanawiałbym się 5 minut tylko brałbym tą 780. 
Jak na najnowsze gry ma trochę mało pamięci (moim zdaniem 3GB) ale nadrabia to szyną 384bit.
A jeśli ma 6GB + 384bit to nie zastanawiałbym się 2 minut tylko bym kupił :) 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Junx napisał:

Odświeże temat, czy warto inwestować jeszcze w gtx'a 770/780 3/6 GB  (na okazji), czy lepiej już w 970? 

Coś chyba z tymi wielkościami pamięci jest nie tak skąd to 6 GB na karcie 780?
Czy ta 780 to jest ta z OLX?
Moim zdaniem nie zastanawiałbym się 5 minut tylko brałbym tą 780. 
Jak na najnowsze gry ma trochę mało pamięci (moim zdaniem 3GB) ale nadrabia to szyną 384bit.
A jeśli ma 6GB + 384bit to nie zastanawiałbym się 2 minut tylko bym kupił :) 
p.s. Obecnie zakup używki gtx600 jest ryzykowny - jeden z najpopularniejszych modeli do koparek.
Tak więc 1060 tylko ze sklepu.

 

35 minut temu, smox napisał:

Pamiętaj @Junx, że GTX z serii 700, 800 i 900, to starsze karty gorące i prądożerne. Ja co prawda kupiłem GTX 770, ale trochę żałuję. Mogłem trochę dołożyć i wziąć GTX 1050 ti. Nowa z gwarancją i zużywa znacznie mniej prądu.

Nie żałuj 550ti to chwyt marketingowy szyna 128bit... Nie na te czasy. Obecne minimum to 192bit. 
Co do RAM na karcie co z tego że 550ti ma dwa GB więcej skoro i tak karę ogranicza szyna 128bit.
Na 770 masz szynę 256bot  czyli dwa razy szersze gardło :)     

Edytowane przez kazik
  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, smox napisał:

Pamiętaj @Junx, że GTX z serii 700, 800 i 900, to starsze karty gorące i prądożerne. Ja co prawda kupiłem GTX 770, ale trochę żałuję. Mogłem trochę dołożyć i wziąć GTX 1050 ti. Nowa z gwarancją i zużywa znacznie mniej prądu.

Jak bardzo "strasznie" prądożerne i jak znacznie mniej prądu @smox? 10, 20, 30, 50 złotych w skali roku, więcej, mniej. Myślę że każdy kto sam utrzymuje swój dom i ma PC-ta do "gier" musi brać to pod uwagę że będzie miał wyższy rachunek za energię. Ale PC-et to nie koparka kryptowalut i koszty tej zabawy nie idą w setki  czy tysiące złotych, to sumy tak nieznaczne że niemal nie zauważalne dla domowego budżetu.

Tu przykładowy kalkulator: https://enerad.pl/energooszczednosc/ile-kosztuje-cie-uzywanie-komputera-stacjonarnego-laptopa-i-netbooka/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, pacjent1972 napisał:

10, 20, 30, 50 złotych w skali roku, więcej, mniej.

No wiesz, różnica w poborze prądu między starszymi a nowszymi kartami jest wbrew pozorom znaczna. Dodatkowo przy odrobinie pecha kupując starszą, prądożerną kartę często trzeba zmienić zasilacz na mocniejszy. Oficjalne dane ze stron nVidii :

GTX 770 - Pobór mocy 230 W Minimalna wymagana moc zasilacza 600 W

GTX 970 - Pobór mocy 145 W Minimalna wymagana moc zasilacza 500 W

GTX 1050/1050 Ti - Wydajność karty graficznej 75 W Rekomendowana moc zasilacza 300 W

GTX 1060 - Wydajność karty graficznej 120 W Rekomendowana moc zasilacza 400 W

Oczywiście, powyższego nie należy traktować na zasadzie "przynieśli to z góry Synaj wykute w kamieniu", i nie wolno nic zmieniać. Najlepszym zresztą tego przykładem jest mój komputer :

GTX 660 - Pobór mocy 140 W Minimalna wymagana moc zasilacza 450 W

a u mnie 2 takie karty w SLI hulają na 550W zasilaczu :D

 

Co do samych kart - oczywiście, wszystko zależy od posiadanej kasy. Ale IMHO różnica cenowa między topowymi starszymi modelami a GTX1060 jest zbyt mała, żeby kupować starszą używkę. W dodatku GTX 1060 bije wydajnościowo zarówno GTX 970, jak i GTX 980, że o starszych modelach już nie wspominam.

http://www.benchmark.pl/ranking/porownanie/nvidia-geforce-gtx-970-vs-nvidia-geforce-gtx-1060-founders-edition

http://www.benchmark.pl/ranking/porownanie/geforce-gtx-980-vs-nvidia-geforce-gtx-1060-founders-edition

Wiem, ceny nowych 1060 w wersji 6 GB zaczynaj się od 1600 zł

https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/karty-graficzne-12/,,,,,,,p,0,,,,8143O1111434,8144O530869/1/

ale w wersji 3 GB od ok. 1300 zł

https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/karty-graficzne-12/,,,,,,,p,0,,,,8143O1111434,8144O581974/1/

 

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kazik napisał:

Nie żałuj 1050ti to chwyt marketingowy szyna 128bit... Nie na te czasy. Obecne minimum to 192bit. 
Co do RAM na karcie co z tego że 1050ti ma dwa GB więcej skoro i tak karę ogranicza szyna 128bit.
Na 770 masz szynę 256bot  czyli dwa razy szersze gardło :)

@kazik, na forum pclab przedstawiłem takie samo zdanie jak ty i zobacz co mi odpisali -                                                                           

"xDDD janusze marketingu z allegro odnieśli sukces. wmówili ludizom że wyznacznikami jakości karty jest pojemność vramu i szerokość szyny. Ty nawet nie wiesz do czego służy szyna pamięci a próbujesz się tym kierować xD gdybyś wiedział czym jest szyna pamięci to może rozumiałbyś co oznacza fakt że GTX 770 i GTX 1050 dzielą 4 generacje. Kepler 2nd -> Maxwell 1st -> Maxwell 2nd -> Pascal. chyba na każdym kroku Nvidia poprawiała kompresję danych co sprawiało że szyna mogła efektywniej przenosić dane. obecne 128 bitów nijak ma sie do dawnych 128. i wiesz co? nie załam się ale prawdopodobnie Ampere (lub inna generacja która wprowadzi GDDR5X lub GDDR6) przerzuci niską półkę wydajnościową na 64/96 bit a odpowiedniki obecnych 1060 będą hulać na 128 bit. wejdzie lepsza kompresja a do tego wyższa prędkość wynikająca z nowszej technologii. sumarycznie będzie przerzucać tyle samo/więcej danych ale tacy jak ty będą płakać BO PRZECIEŻ TYLKO 128BIT." 

Uwaga - zmieniłem nazwę 550 ti na 1050 ti.

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kazik napisał:

Coś chyba z tymi wielkościami pamięci jest nie tak skąd to 6 GB na karcie 780?

Ano stąd: https://www.morele.net/karta-graficzna-asus-geforce-gtx-780-6gb-gddr5-384-bit-2x-dvi-display-port-hdmi-strix-oc-strix-gtx780-oc-6gd5-649679/

@Junx rzuć okiem tutaj (byle szybko:P):

https://www.olx.pl/oferta/evga-nvidia-geforce-gtx-980-4gb-gddr5-CID99-IDs4aFl.html#d559188367

DODANO:

@apg2312 Adam z tym biciem wydajnościowym GTX 980 przez GTX 1060 to bym nie przesadzał, to tylko kwestia ok. 5% - 10% w zależności od rodzaju testu. Kwestia sprawności energetycznej to oczywiście zupełnie inna bajka.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.