Skocz do zawartości

Western Digital zamyka jedną ze swoich fabryk.


Rekomendowane odpowiedzi

Jeden z największych producentów dysków twardych postanowił zamknąć fabrykę, która była odpowiedzialna za tworzenie nośników HDD. Jaki jest powód całej tej sytuacji?

0003D9Q2FTVWXY1A-C122-F4.thumb.jpg.d9365a5f96d689d7eccc7847370f2faa.jpg

WD zamknie jedną ze swoich fabryk

Firma Western Digital od prawie 50 lat zajmuje się produkcją dysków twardych. Marka została zmuszona do zamknięcia swojej najstarszej fabryki, która do tej pory zajmowała się produkcją nośników HDD. Okazuje się, iż użytkownicy nie są zainteresowani starszą technologią - w związku z tym WD podjęło decyzję o tym, aby zamknąć jedną ze swoich lokalizacji. Dwie pozostałe, duże fabryki zlokalizowane w Tajlandii póki co będą działać dalej. Brak zainteresowania konsumentów dyskami HDD wynika między innymi z tego, iż ceny, które trzeba zapłacić za dyski SSD cały czas spadają, a rynek zalewany jest również pamięciami typu flash.

Dyski HDD nie odejdą jednak tak szybko do lamusa. To rozwiązanie, które dalej wykorzystywane jest w profesjonalnych centrach danych oraz dużych korporacjach. Na rynku masowym widać jednak, iż producentów czekają spore przetasowania oraz konieczność dostosowania się do nowych wymagań klientów.


Źródło: https://nt.interia.pl/news-duzy-producent-zamyka-fabryke-to-koniec-dyskow-hdd,nId,2610319

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile to już różnych "nośników pamięci" poszło w niepamięć? Na razie są SSD, a kto wie co wymyśla za rok czy dwa.

Może niektórym trudno w to będzie uwierzyć, ale pierwsza dyskietka 2.5" jaką miałem w ręce, miała pojemność aż 75kB. A teraz? Bez końcówki GB się nie obejdzie.

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, vidkunsen napisał:

Nie wiem jak to się nazywało fachowo ale po kręceniu śrubokrętem przy głowicy i modlitw w czasie wgrywania z kasety nastał czas dyskietek wielkości zeszytu, potem był W 95 z 10 dyskietek :biggrin:

W kwestii formalnej :020:- 10 dyskietek Hd 1.44 to miał  Windows 3.1

.dsktpnt3.jpg.775b3d2dc241b319e4d1a3e0a62346e3.jpg

Oczywiście wcześniej musiałes zainstalować MS DOS.

Win 95 to już CD Rom.

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda bo to jedna z niewielu firm która miała solidne produkty i wciskając ich sprzęt do mojej maszyny miałem pewność że będzie on ostatnim w kolejności do sprawiania problemów. O ile wcześniej nie wymienię komputera czy bebechów...

Brak zainteresowania nośnikami HDD? Może dlatego że są tak wielkie że jak kupi się jedną to nie chce się kupować więcej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Zwinny napisał:

SSD już od dawna powinno być standardem w komputerach zamiast tej przestarzałej technologii z kręcącymi się talerzami 

Tylko problem w tym, że najtańszy SSD 1 TB kosztuje ~ 800 zł. Dyski HDD jeszcze długo będą miały swoich zwolenników. Nie widzę sensu na obecną chwilę płacić tyle kasy za SSD, by trzymać na nim filmy, gry itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mała ciekawostka.
SAMSUNG całkowicie pozbył się produkcji dysków HDD i jakby ktoś chciał kupić sobie dobry dysk 2TB
polecam zakup przenośnego dysku 2TB firmy Maxtor której SAMSUNG sprzedał linie produkcyjne dysków HDD.
Mam taki dysk 1TB od kilku lat i żadnego problemu a mój kumpel 2TB od 6 m-c wynik taki sam :) 

https://www.ceneo.pl/43974595

Osobiście uważam, że dyski SSD to już norma jeśli nie przeszłość.
Posiadam dysk SAMSUNGA m.2 i żaden tradycyjny SSD nie ma z tym dyskiem szans. Moim zdaniem to jest przyszłość.
Jednak producenci dysków SSD wpadli w pułapkę na własne życzenie. Zamiast stopniowo zniżać ceny dysków SSD o dużej pojemności
postawili barierę zamykając się na klientów z mniej zasobnymi portfelami.

Na dzień dzisiejszy jeśli chodzi o dyski wewnętrzne nawet nie rozważam zmiany swoich dysków magazynowych.
Mam dwa stare dyski HDD SAMASUNGA 500GB i 750GB. Te dyski są około 10 letnie i jestem z nich zadowolony.

Snap3.jpg.1d3a2a0c2b5fe91502e3681124856aa5.jpg 
 

         

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, smox napisał:

Tylko problem w tym, że najtańszy SSD 1 TB kosztuje ~ 800 zł. Dyski HDD jeszcze długo będą miały swoich zwolenników. Nie widzę sensu na obecną chwilę płacić tyle kasy za SSD, by trzymać na nim filmy, gry itp.

Wiem, zapomniałem dopisać o cenie, ale ona też w końcu spadnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Zwinny napisał:

Wiem, zapomniałem dopisać o cenie, ale ona też w końcu spadnie

@Zwinny wiesz co... Moim zdaniem to jest problem. Bo tak jak pisałem wyżej producenci SSD pokpili sprawę i tego już nic tego nie zmieni...
Wprowadzili m.2 i wszystkie firmy teraz skupiają się na tym. Robi się dziura cenowa a te ruchy w zakresie dysków SSD w granicach 120GB
to taki listek figowy... Zanim kupiłem dysk m.2 SAMSUNGA miałem dysk SSD 120GB EVO tej samej firmy i udało mi się uciec z tej technologii
jako dysk na system i teraz nie żałuję....

p.s. Tak samo uciekłem z Z170 i teraz jadę na Z370

p.s2. I żeby nie było, że cwaniakuję... chodzi mi o to, że obecnie sprzedaż komponentów ze starszych technologii nie ma żadnego 
przełożenia ma nowe komponenty.  
      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Mnieciu napisał:

A propos starych technologii. Gdzieś czytałem że archiwa nadal korzystają z jakiś uber super hiper super taśm magnetycznych. Wolne w odczycie, ale mieści horendalne ilości danych. 

@Mnieciu to taka ciut teoria spiskowa ;)
Moim zdaniem nie chodzi o czas odczytu i ilość zapisanych danych.
Chodzi o to, że można nad tym trzymać łapę i doić kasę...
Taki przykład ale trochę obok...
Dla naszej współczesnej cywilizacji najbardziej energetycznie wydajnymi są elektrownie jądrowe...
A co z helem 3?

http://hel-3.pl/bogactwo-surowcowe-ksiezyca-slow-helu-3/

Moim zdaniem zanim sięgniemy po to "darmowe" bogactwo bo nie ma innego wyjścia przy kurczących się zasobach naturalnych Ziemi
trzeba rozwiązać problem z Plejadanami którzy tam mają swoje bazy. Może jednak Ludzie z nimi się dogadają i wszyscy będą zadowoleni :) 


 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, OldMan napisał:

@Mnieciu to taka ciut teoria spiskowa ;)

@OldMan No nie tak do końca. http://www.komputerswiat.pl/nowosci/wydarzenia/2013/49/dane-najlepiej-przechowywac-na-tasmie-magnetycznej.aspx

https://www.chip.pl/2017/08/tasma-magnetyczna-330-tb/

9 godzin temu, OldMan napisał:

Moim zdaniem nie chodzi o czas odczytu i ilość zapisanych danych.
Chodzi o to, że można nad tym trzymać łapę i doić kasę...

Pewnie dlatego że jestem bardzo wolno-myślicielem, nie za bardzo widzę tutaj związek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.