Skocz do zawartości

Prośba w temacie lekkiej modernizacji komputera.


bolo

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni koledzy nie jestem biegły w elektronice i w związku z tym proszę o fachową poradę, chcę lekko zmodernizować komputer , ale nie wiem czy to ma sens, mianowicie chcę dokupić dysk SSD i zmienić procesor. Czy dać sobie spokój i w przyszłości zmienić płytę główną i zmienić procesor na Ryzen 5 2600.

Teraz mam to:

Asus M5A 99X Evo R2.0

AMD FX 6300

MSI Radeon RX 570 8 GB

Silentium PC Fortis HE 1225

Arctic PST Cable

Viper Xtreme Series Division 2 1600 MHz DDR3

BQT L& 530 W

A chcę to wsadzić:

https://www.morele.net/procesor-amd-fx-8370-4-0ghz-16mb-box-fd8370frhkhbx-858036/

https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-su800-256gb-sata3-asu800ss-256gt-c-1047725/

Bardzo proszę o porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz iść w ryż to musisz mieć na uwadzę jeszcze zakup nowego ramu o minimum taktowaniu 3000mhz.  Szczerze lepiej nic nie kupuje aktualnie. Poczekaj na luty około bo ceny się zmienią teraz + są pogłosy o nowych ryżach. A jeżeli intel stanieje a miejmy nadzieje że tak będzie to będziesz miał jeszcze szerszy wybór. Jeżeli chcesz coś teraz kupować to w sumie ramy możesz zakupić 3200Mhz CL16 najlepiej od G.Skill. A bawienie się w stara generacje raczej nie ma sensu póki co bo pieniądze tylko wydajesz a FX-6300 nie jest taki zły wiec jeżeli system ci muli to SSD powinien rozwiązać sprawę. Rozważ jeszcze sprawdzenie temperatur w 100% stresie przez jakieś 10min. Bo możliwe że komp ci się po prostu grzeje bo te FX gorące jednak były z tego co pamiętam.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja jest taka:  

Procesor będzie pasował ale przed wymianą sprawdź wersję BIOS powinna być 2501
czyli ostatnia jaką ASUS wypuścił do tej płyty (jest na stronie lub podałem w załączniku). 

M5A99X-EVO-R20-ASUS-2501.zip

Aktualizacja jest bardzo prosta i na stronie 4.3.13 instrukcji do swojej płyty masz wszystko opisane.

Co do dysku SSD zamieniłbym ADATA na SAMSUNGA 

SSD Samsung 860 EVO 250GB SATA3 (MZ-76E250B/EU)

https://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-860-evo-250gb-sata3-mz-76e250b-eu-1724708/

I wszystko będzie działać :)  

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie temperatury to mi nie przekracza 60 stopni, procesor, mam dodane 2 wentylatory do obudowy oraz zmieniłem wentylator na procesorze, a co do biosu to na pewno mam starą wersję, nie uaktualniałem bo.. nie umiem, sprawdzę może mi się jakoś uda.

A i jeszcze jedno gdzie mam sprawdzić jaki mam bios?.

OldMan wybacz ale załącznik albo jest uszkodzony albo ja nie umiem go otworzyć, tzn. otwiera się ale są jakieś krzaczki.

Edytowane przez bolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze raz:

Załącznika nie otwierasz tylko pobierasz i wypakowujesz najlepiej bezpośrednio na dysk C: (nie pulpit lub jakiś folder) .
W paczce jest plik: 99XEVOR2.CAP i to jest nowy BIOS 

Update możesz zrobić tak jak na tym filmie:

Czyli uruchamiasz ponownie kompa i wchodzisz do BIOS. 
Robisz tak jak na filmie od 01:00.

Żeby były widoczne zakładki jak na filmie Twój BIOS powinien być wyświetlany w trybie ADVANCED.
Jeśli wyświetla się w trybie EZ MODE trzeba nacisnąć klawisz F7.   

Musisz wskazać nowy plik BIOS resztę zrobi płyta główna.

PAMIĘTAJ AKTUALIZACJI BIOS NIE WOLNO PRZERYWAĆ LUB W TRAKCIE WYŁĄCZAĆ ZASILANIA KOMPA.     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy pomocy,uaktualniłem bios i nie chce się załadować system, może coś nie dokończyłem ale wyskoczył mi komunikat, że bios wgrany poprawnie i czy mam zrestartować kompa i już nie odpalił. Czy  można w jakiś sposób wgrać stary bios?.

Piszę dopiero teraz bo dostałem przed chwilą laptopa od córki.

Wyskakuje mi takie coś;

The system found unauthorized changes on the firmware, operating system or UEFI drivers.

Press [N]to run the next boot device , or enter directly to BIOS Setup if there are on other boot devices installed.

Go to BIOS Setup >Advanced >Boot and chane the current boot device into other secured boot devices.

 

 

 

 

Edytowane przez bolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bolo napisał:

Ok, takie pytanie odnośnie pamięci, moje są taktowane 1600 MHz czy to nie jest ; spowalniacz;?

I tak i nie. W przypadku Twojego sprzętu to nie ale jeśli chcesz iść dalej to tak.
Masz DDR3 1600MHz i dotarłeś do granicy gdzie masz rozsądny kompromis.
Dalsze zwiększanie szybkości pamięci bez zmiany płyty i procesora (Twoja płyta obsługuje max 2133MHz)
moim zdaniem mija się z celem. 
Sprzęt masz sprawny i jakiś czas jeszcze posłuży ale proponuje zbieranie kaski na nową platformę.
Czyli płyta + procek + RAM DDR4.  

  

 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do kolegi OldMan.

Mój wybór dysku SSD to:

GOODRAM 240GB 2,5" SSD MLC IRDM PRO (GEN2)

Na moją decyzję wpłynął fakt, że te pamięci  mają czy są na MLC ( nie wiem jak powinno się poprawnie to nazwać ) oraz cena, teraz takie pytanie, czy na dyskach SSD robi się partycje czy nie, W necie piszą i tak i nie, proszę o podpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bolo Napiszę tak. 
ABSOLUTNIE NIE KUPUJ GOODRAM.
Mam taki sam w swoim służbowym kompie i mam z nim problemy już po 3 miesiącach używania.
Nie ufam tej marce i odradzam.
Proponuję:
https://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-860-evo-250gb-sata3-mz-76e250b-eu-1724708/

Niższa cena te same kości sprawdzona firma.

Warto :) 

 

  

    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@apg2312 Ma rację i i też się pod tym podpisuje.

38 minut temu, bolo napisał:

Dzięki za szybką odpowiedz. Samsung ma niby te same kości ale nie do końca, czytałem recenzje i tam było dokładnie napisane jaki myk robią a ponoć są to kości 3D NANO TLC a oni piszą, że MLC.. 

Każda firma robi myki, żeby zejść z ceny kości i tym samym dysk wypadł taniej.
A w tych mykach chodzi o żywotność pamięci. Coś za coś: mniejsza żywotność = mniejsza cena.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy da się coś z tym zrobić, dzisiaj przez przypadek odczytałem za pomocą programu CPU-Z, że pamięć w moim kompie pracuje z częstotliwością

DRAM Frequency - 577,9 MHz tj. ok 1066 MHZ a powinna z szybkością ok. 1600 MHz. Proszę o podpowiedz jak jej pomóc?, dodam, że jestem cienki w informatyce a tym samym w podkręcaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bolo

Nie używaj CPU-Z  do określania prędkości pamięci. 
Najszybciej określisz realną szybkość RAM w BIOS.
Myślę, że niższe częstotliwości RAM masz dlatego, że nie wczytałeś profilu XMP w BIOS
a Twój RAM taki profil ma (ustawiony przez producenta). 
Tu masz filmik jak to ustawić:

https://www.youtube.com/watch?v=O0lQjIEeXFE

Musisz mieć wyświetlany BIOS jako Advanced (F7)
W zakładce Ai Tweaker w wierszu Ai Overclock Tuner wybierasz opcję D.O.C.P. i to powinno być wszystko. 
Czyli robisz wszystko tak ja na filmie.

Oczywiście zapisz zmiany przed wyjściem z BIOS ;) 

Np. Mój RAM to 3000MHz ale jeśli w BIOS nie wczytam profilu XMP to pracują z częstotliwością 2133MHz.

W razie pytań zaczynam weekend i jestem przy kompie. 
     

 

         

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.