Skocz do zawartości

Radeon VII - czyli potyczki czerwonych z zielonymi.


Rekomendowane odpowiedzi

AMD Radeon VII to pierwsza karta graficzna dla graczy, którą stworzono w 7-nanometrowej litografii. Zaprezentowano ją w Las Vegas, gdzie odbywają się targi elektroniki CES 2019. Radeon VII ma GPU Vega20, który wytwarza TSMC. AMD twierdzi, że nowa karta grafiki będzie mogła z powodzeniem konkurować z GeForce'em RTX 2080.

radek.jpg

 

AMD na konferencji w trakcie targów CES 2019 zaprezentowało pierwszą kartę graficzną z 7-nm GPU. To Radeon VII, który ma trafić na rynek dokładnie 7 lutego. Cena to 699 dolarów, a więc jest to naprawdę atrakcyjna kwota w porównaniu do cen kart Nvidii.

AMD Radeon VII ma GPU Vega20, który w 7-nanometrowej litografii wytwarza TSMC. Układ ma 3840 jednostek cieniujących oraz może pracować z maksymalnym zegarem w postaci 1800 MHz. Zwiększono też liczbę jednostek ROP - z 64 do 128, ale bazowy zegar taktujący GPU nie został podany. Układ GPU w Radeonie VII będzie wspomagany przez 16 GB pamięci typu HBM2. Zastosowano szyna o szerokości 4096 bitów pozwoli na przesyłanie danych z prędkością aż do 1 TB/s. Współczynnik TDP to 300 W. Nowa karta AMD ma wymagać do działania dwóch 8-pinowych wtyczek zasilających. System chłodzenia wygląda bardzo solidnie i postawiono w jego przypadku na tradycyjne wentylatory, zamiast konstrukcji promieniowych, które znamy z referencyjnych wersji kart RX Vega. Według materiałów przedstawionych na pokazie, Radeon VII ma wypadać bardzo przyzwoicie na tle GeForce’a RTX 2080. W grach z API DX11 i DX12 karty mają oferować podobną wydajność, natomiast przesiadka na Vulkana zapewnia wygraną karcie czerwonych.

radeon5822.jpg

 

Warto dodać, że AMD będzie sprzedawać kartę Radeon VII z ciekawymi grami. W zestawach znajdą się Resident Evil 2, Devil May Cry 5 i The Division 2.

 

Co na to szef Zielonych?

Jensen Huang jeszcze przed rynkową premierą wydał opinię o nowym Radeonie. Na pytanie, co sądzi o nowym modelu konkurencji - stwierdził, że „jest rozczarowujący”. Huang dodał, że „wydajność jest kiepska i nie zaprezentowała nic nowego. [Nowy model] nie ma Ray-tracingu i sztucznej inteligencji. To jest 7 nm z pamięcią HBM, który ledwo radzi sobie z [GeForce RTX] 2080. Jeśli włączymy DLSS, zmiażdżymy go. Jeżeli włączymy Ray-tracing, też go zmiażdżymy.”

 

Odpowiedź szefowej czerwonych i o Ryzenie słów kilka.

Lisa Su oznajmiła: "AMD pracuje nad stworzeniem procesorów graficznych obsługujących śledzenie promieni w czasie rzeczywistym", napomknęła także, że chipy trzeciej generacji będą mieć od początku więcej niż osiem rdzeni. Su spotkała się z kilkoma dziennikarzami, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące trzeciej generacji Ryzen oraz Radeona VII.

Ryzen 3. generacji - więcej rdzeni

Choć w trakcie prezentacji Su nie powiedziała bezpośrednio, że trzecia generacja Ryzen będzie mieć więcej niż osiem rdzeni, łatwo było to odczytać między wierszami, na przykład gdy powiedziała, że "każdy kolejny Ryzen przynosi większą liczbę rdzeni". W demonstracji na scenie wystawiono 16-wątkowy Ryzen przeciwko Intel Core i9-9900K i produkt AMD wygrał. Komentując to, Su powiedziała, że kolejne porównanie musi się odbywać z taką samą ilością rdzeni w każdym podzespole. Dodała także: "Niektórzy zauważyli, że jest tam [Ryzen] nieco więcej miejsca. Zostało dodana specjalnie i myślę, że podejrzewacie więcej niż osiem rdzeni".

ryzen580.jpg

 

AMD pracuje nad śledzeniem promieni

Nvidia mocno stawia na śledzenie promieni w swoich modelach RTX (przeznaczonych zarówno do urządzeń przenośnych, jak i komputerów stacjonarnych). Ale Su zaskoczyła wszystkich informacją o tym, że AMD pracuje nad swoją własną technologią śledzenia promieni. Nie zdradziła jednak szczegółów. Zamiast tego powiedziała: "śledzenie promieni jest istotną technologią, nad którą pracujemy od jakiegoś czasu, zarówno dla oprogramowania, jak i sprzętu. Co jest dla nas istotne, to stworzenie jej we współpracy z partnerami, których pełne zaangażowanie jest dla nas niezwykle ważne". Nvidia została skrytykowana za ceny kart RTX i małą ilość gier obsługujących zastosowane w nich technologie. Su oświadczyła, że budowanie ekosystemu jest istotne: "konsumenci nie widzą dzisiaj zbyt wielu korzyści z nowych rozwiązań, ponieważ nie są na nie gotowe inne części ekosystemu".

Czy AMD chce mieć najszybszy jednordzeniowy procesor?

Intel podniósł wysoko poprzeczkę konkurencji i w tej chwili jest dostawcą najszybszego procesora desktopowego, jednak należy wziąć pod uwagę, że większość gier nie jest jeszcze w stanie wykorzystać możliwości dawanych przez wielordzeniowe chipsety wielowarstwowe. Co na to AMD? Lisa Su skomentowała to tak: "Naszym priorytetem jest całkowita wydajność systemu, ale zdajemy sobie sprawę, jak ważną częścią składową jest wydajność pojedynczego rdzenia. I na pewno będziemy dążyć do tego, aby była ona jak najwyższa".

 

Ode mnie: Jeżeli ktoś śledzi forumowy czat, to mógł zauważyć, że @kamil190 wrzucił wcześniej linki do tematów, które zostały również wykorzystane powyżej.

                Czy Wam też szefowa Lisa Su kojarzy się bardziej z szefem? Jakaś taka... mało kobieca się wydaje :063:

 

Na podstawie: https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/sprzet/amd-radeon-vii-pierwsza-karta-graficzna-do-gier-w-7-nm-ces-2019/kwtmvfm

                     https://www.pcworld.pl/news/Szefowa-AMD-odpowiada-szefowi-Nvidia,411787.html

                     http://www.benchmark.pl/aktualnosci/szef-nvidii-o-karcie-graficznej-amd-radeon-vii.html

                     https://pclab.pl/news79664.html

                     https://pclab.pl/news79665.html

  • Dodatnia 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.