Jump to content
toldi

UWAŻAJ NA BARSZCZ SOSNOWSKIEGO

Recommended Posts

@toldi  Przypuszczam, że i rurkę miałeś z dzikiego bzu. Jego grubsze gałęzie po wyciągnięciu takiej jakby waty są rurkami. A owoce, czarne kulki akurat do nich pasują. Tak kwiatowe baldachy bzu, jak i później owoce są jadalne. Baldachy w cieście naleśnikowym, to rarytas w rejonie Cieszyna.

A Barszcz Sosnowskiego to całkiem inna para kaloszy. Może na zdjęciu jego baldachy trochę przypominają baldachy dzikiego bzu, ale już w rzeczywistości trudno obie rośliny pomylić. W gorące dni, barszcz można nawet wyczuć zapachem, czego nikomu nie życzę.

Ja ci mówie kondotier że rurke robili my z  barszczu na 100 proc a kulki były z dzikiego bzu,mieszkam na wiosce u nas jest taki pałac i za tym pałacem jest tego od groma

Jesion - razem z Barszczem Sosnowskiego do Polski z Rosji (PRL - ZSRR) dostała się hybryda/mutacja Jesionu Wyniosłego która miała dawać drewno na meble i być tania w eksploatacji - szybko rosnąć.

Rozplenia się to jak pokrzywy, drzewo jest bardziej kruche niż orzech włoski, nawet do kominka się nie nadaje.

Rolnicy i sadownicy plują (i niszczą jego sadzonki) na niego tak samo jak na barszcz, jedyny plus - nieszkodliwy dla fauny i ludzi.

z16983666IH,Pierzasto-zlozone-liscie-jes

43 minuty temu, toldi napisał:

Ja ci mówie kondotier że rurke robili my z  barszczu

To byście mieli "gęby" poparzone jak nic, barszczu nawet nie trzeba dotykać, jego opary są groźne. A jak ty mówisz, że robiliście z niego dmuchawki, to prawdopodobnie oparzenia dróg oddechowych byłyby gotowe. także na bank strzelaliście z innej rośliny, a takich z grubymi pustymi łodygami nadającymi się na dmuchawki jest całkiem sporo i to podobnych do barszczu, do tej ze zdjęcia z artykułu.

@vidkunsen o jesionów to też się co roku pędów nawycinam, a szybko rośnie skubany.

50 minut temu, toldi napisał:

Ja ci mówie kondotier że rurke robili my z  barszczu na 100

Zapewne pomyliłeś rośliny. Podejrzewam, że zrywaliście najzwyczajniej Koper, którego wygląd może łatwo zmylić. Ty widziałeś chociaż jak wyglądają oparzenia po zetknięciu się z barszczem?

Być może sie pomyliłem przejde sie tam i cykne zdjęcie to wam chłopaki pokaże,bo może to ten pospolity barszcz(niewykluczone):020:

Trochę się spóźniłem, bo szukałem obrazków, ale skoro nie wyglądaliście jak na tym zdjęciu

indeks.jpg.2837645ae24f86153a59227c0d4dc42c.jpg

to był to barszcz zwyczajny. A pomylić je jest bardzo łatwo.

Barszcz Sosnowskiego                                                              Barszcz zyczajny

barszcz_sosnowskiego_pap550.jpeg.2d9c9a359e3e096e1551e0d9ccb22d67.jpegbarszcz-zwyczajny-kwiaty-m.thumb.jpg.dc72fa7ecb38b88acab3d199e46ecc0c.jpg