Skocz do zawartości

Nowe Ryzeny i Technologia ZEN 2... Będzie HIT!


FeRu

Rekomendowane odpowiedzi

Na targach Computex 2019 w Taipei AMD zaprezentowało 3cią generacje procesorów Ryzen oparte na technologii ZEN 2. Wygląda to wszystko bardzo obiecująco, zwłaszcza że wydajność pojedynczego rdzenia ma być lepsza od Intelowskich. Poniżej troszkę informacji na temat samych jednostek:

 

Spoiler

AMD Ryzen 3000 zaprezentowano tuż przed rozpoczęciem targów Computex 2019, które startują 28 maja w Tajpej. To nowa linia procesorów, które do sprzedaży trafią w okolicy 7 lipca. Nowa linia CPU obejmuje pięć układów, których ceny zaczynają się od 199 dolarów.

Flagowym procesorem jest AMD Ryzen 9 3900X, który składa się z 12 rdzeni z obsługą 24 wątków. Rdzenie pracują z podstawowym zegarem 3,8 GHz, ale może on być zwiększony do 4,6 GHz. Układ ma aż 70 MB pamięci podręcznej. W pozostałych CPU również ją podwojono. Cena flagowego procesora to 499 dolarów.

AMD chwali się, że wszystkie Ryzeny 3. generacji wspierają standard PCIe 4.0. Jest to możliwe dzięki nowemu chipsetowi X570 dla platformy AM4. Na rynek ma trafić ponad 50 płyt głównych z układem, które przygotowały firmy ASRock, Asus, Colorful, Gigabyte i MSI

 

 

Spoiler

cpu.thumb.png.d7bd347bd8a06dde27a6948551561b20.png

 

Więcej informacji można znaleźć tu: https://pclab.pl/news80789.html

Nagranie z konferencji AMD z dokładnymi informacjami o nowej linii CPU:

Spoiler

 

 

Można też posłuchać opinie znanych youtuberów prowadzących kanały hardware'owe.

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

Podsumowując. Najbliższe lata mogą należeć do AMD. Intel w tej chwili nie ma żadnej odpowiedzi na nowe RYZENy i będzie musiało wprowadzić mocną obniżkę cen, by utrzymać sprzedaż. AMD znów ma szanse przekonać do siebie ludzi tak jak zrobili to z serią ATHLON XP czy potem Athlon 64 i trzymam za nich kciuki by tak było, bo cała ta sytuacja będzie korzystna dla nas. Skoro ASUS,MSI i inne znane firmy zainwestowały spore miliony w produkcje płyt to wiedzą, że ta generacja odniesie sukces.

Do pełni szczęścia brakuje jedynie podobnej rewolucji w GPU. Co prawda nowe układy RDNA są opracowane od podstaw i pojawia się w nowej linii Radeonów RX 5700, jednak nie jestem pewien czy uda im się pobić dominacje NVIDIA bo jak to u AMD zwykle bywało, sprzęt był hamowany przez kiepskawe sterowniki.....

A wy co myślicie o nowych RYZEN ach? Sądzicie, że Intel jest w tarapatach?

 

  • Super 1
  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opinie ? Ale OK, będę pierwszy.

Bardzo możliwe, że nowe AMD będą wydajniejsze od Inteli, tylko co z tego ? Kto będzie z tej superwydajności korzystał ? Przeciętnemu Kowalskiemu czy Smithowi taki komputer nie jest do niczego potrzebny. Sam jadę ne procesorze Intel I5-6600K Skylake (komp złożony w sierpniu 2015), i szczerze mówiąc nie widzę żadnego rozsądnego powodu, żeby zmieniać komputer na coś nowszego,  bardziej wydajnego. No, może jakbym  trafił 6 w Lotto, to pewnie zmieniłbym to i owo, ale że nie trafiłem to korzystam z tego, co mam, Ale może po kolei :

1 coś, co nas najbardziej podnieca, czyli gry - nie jestem zawodowcem, pykam sobie dla rozrywki, i szczerze mówiąc nie miałem jeszcze gry, w którą na moim komputerze nie mógłbym sobie normalnie pograć. Ważniejsza od procesora jest karta graficzna, a w tej chwili dzięki otrzymanej od @Bubera GTX 1060 mogę odpalić wszystko na ustawieniach wysokich czy nawet ultra, i komfortowo grać.

Oczywiście, dla zawodowców każdy fps, każda milisekunda jest cenna. I grając w turniejach, gdzie stawką są dziesiątki czy setki tysięcy dolarów warto zainwestować w lepszy/nowszy/bardziej wydajny sprzęt. Tylko czy przy nowych Ryzenach zysk będzie warty zainwestowanych pieniędzy ? Szczerze mówiąc wątpię.

2 komputer do pozostałego zwykłego użytku domowego - czyli net, multimedia, fillmy, muzyka, zdjęcia, programy pocztowe, przeglądarki, P2P, Office i tym podobne - tutaj chyba mogę nawet nie komentować ;)

Tutaj zresztą (dotyczy to także pkt 1) widzę jeszcze jeden problem - większość dostępnych programów oraz gier nie potrafi dobrze korzystać nawet z procesorów 4-rdzeniowych, a co dopiero mówić o 12-rdzeniowych ?

3 komputery dla profesjonalistów - programy do obróbki grafiki/dźwięku/filmów, programy do projektowania przestrzennego, wszelkiego rodzaju fotoszopy, programy branżowe (lekarskie, nauczycielskie, kupno-sprzedaż, fakturowanie) i inne. Tutaj teoretycznie lepszy procesor daje lepszą wydajność programu. Ale znowu - czy różnica względem Intela będzie aż tak znacząca, że ludzie i firmy masowo zaczną sprzedawać posiadane komputery i kupować nowe ? Przykładowo I7 Kaby Lake czy Coffe Lake konwertują film w godzinę, a nowy Ryzen zrobi to w minutę ? Owszem, wtedy może byłby to hit, ale wybaczcie, nie uwierzę, żeby to był aż taki skok wydajności.

Oczywiście dobrze, że Intelowi z powrotem wyrosła konkurencja, wymusi to (może) obniżkę cen, i ktoś, to zastanawia się nad zmianą starego komputera będzie miał większy wybór. Ale to nie jest rewolucja, tylko zwykła ewolucja.

 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, FeRu napisał:

Nowa linia CPU obejmuje pięć układów, których ceny zaczynają się od 199 dolarów.  Cena flagowego procesora to 499 dolarów.

Dla mnie, ale pewnie też dla wielu, liczy się cena. I tak - 199 dolarów, to 762 zł. Sklepy dołożą swoje i wyjdzie lekko 800 zł za najtańszy procesor. Flagowy - 499 - 1911 zł + sklep, to będzie ~ 2000 zł. Trzeba też doliczyć cenę nowej płyty głównej, więc wydatek byłby spory. Ja raczej AMD podziękuję i zostanę przy Intelu. 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ceny nowych Ryzenów to są bardzo obiecujące.... Jeśli faktycznie wydajność pojedynczego rdzenia będzie na poziomie Intela to za cenę niższą otrzymamy procesor z większą ilością rdzeni, wątków, pamięci cache. W takiej sytuacji Intel będzie musiał mocno zejść z ceną swoich układów, by wciąż były opłacalne. Najważniejsze, że AMD zasadziło kopa na otrzeźwienie Intelowi i mam nadzieję, że zmotywuje to niebieskich do wyprodukowania  kolejnej świetnej linii cpu w dobrej cenie, bo od czasów Sandy Bridge mieliśmy praktycznie stagnacje u Intela, gdzie każda kolejna generacja była o kilka (5-10%) szybsza od poprzedniej i zmuszano ludzi do wymiany platformy przez zmieniający się socket co 2 generacje.

 

 

Osobiście wciąż siedzę na nieśmiertelnym i niedocenianym Sandy Bridge I7 2600K podkręcony do 4.8GHz na Vcore offset + 0.05V  i na chłodzeniu Hyper 212 Evo (2 wiatraki Push-Pull) nie łapie nawet 70'C pod obciążeniem. ten procesor w 2019  jest ciągle bardzo wydajny, a po podkręceniu do 4.5GHz  czy 4.8GHz daje rade z jednostkami o 3-4 generacje nowszymi.

Moja płyta główna ASUS P8Z68 Deluxe Gen.3 , G.Skill 2133MHz 12GB RAM. ASUS Strix GTX980, którego teraz będę wymieniał na GTX 1070Ti ub GTX1080, bo są w podobnych cenach. Miałem kupować GTX1660Ti ale wolę jednak mocniejszą kartę, nawet jeśli ma być używana.  Poniżej fotka mojego PC. Wszystko mam w obudowie z 2001 roku z mojego pierwszego PC, gdzie musiałem wyciąć kawałek blachy bo się grafa nie mieściła :D

Oprócz tego mam 4 dyski twarde,czytnik kart, karte dzwiękową Creative X-Fi eXtreme F1delity, Tuner satelitarny DVBSky S952 także jak widzicie miejsca malutko, ale komp działa i się nie grzeje i nie jest głośny :lol2:

Spoiler

20181015_130633.thumb.jpg.69115404de3a0fcb6a3530ff93452fff.jpg

 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja jak najbardziej korzystna dla nas konsumentów jak i sprzedawców. Spadek cen przyczyni się do wzrostu sprzedaży. Intela dobijają jeszcze ostatnie problemy z zabezpieczeniami i "spowalnianie" procesorów. Druga sprawa inwestycja w socket AM4 jest inwestycją długoterminową - jeszcze przez parę lat będzie wspierany. 

W tej chwili, jeśli składać komputer, to na nowej generacji AMD jeśli chcemy uzyskac jak największą wydajność, bądź po premierze na starszych aby dostać więcej za mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.