Skocz do zawartości

DYSK ZEWNĘTRZNY


kanon1022

Rekomendowane odpowiedzi

Spoiler

 

Witam , ostatnio pojawił się problem z dyskiem zewnętrznym , laptop widział dysk , ale nie widział plików i jego zawartości . Uruchomiłem wiersz poleceń komendą CHKDSK /F  , i część  plików się pojawiła , miałem folder stalker w  nim pliki gry ,ale części plików brakuje.

Sorry jak nie w tym temacie , ale macie może jakieś rozwiązanie na odzyskanie dysku zewnętrznego w całości ,miałem tam dużo rzeczy do Stalkera .

Skanuje teraz dysk programem  HD TUNE 2.55-Hard DisK Utility i od razu pierwszy kwadracik jest czerwony ,chyba to nie dobrze , a przeskanowałem jakieś jedna trzecia.

Nie wyświetla też plików innych urządzeń.

HDTune_Error_Scan_Toshiba_External_USB_HDD.png

 

 

 

Edytowane przez kanon1022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem też problem z dyskiem zewnętrznym, który od tak pewnego dnia przestał działać. Komp go wykrywał ale nic kompletnie na nim nie było. Nie wiem jak jest w twoim przypadku bo tego nie opisałeś, ale u mnie była to ewidentnie jakaś usterka mechaniczna. Przy podłączaniu dysku do usb, jak i również bezpośrednio pod SATA problem był taki sam, czyli przez pierwsze 5 sekund od podłączenia dysk wydawał dziwne pipczenie z migającą diodą i potem cisza. Ja ze swoim dyskiem nie zrobiłem nic, walnąłem go w kąt i szczerze mówiąc zapomniałem o nim. Ale zwykłymi programami raczej nie uratujesz tego jeśli to usterka mechaniczna. Sugerowałbym znalezienie jakiegoś fachowca lub odzyskiwanie danych ale to też kosztuje w zależności ile tego miałeś a i tak gwarancji nie ma czy w 100% odzyskasz. Jeśli dysk nie zachowuje się dziwnie nie wydaje dźwięków podejrzanych no to możesz powalczyć sam, jest sporo programów do tego. Jak jeden nie zadziała to próbuj następnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kanon1022 napisał:

Jaki dysk mógłbyś polecić do zakupu , może sd  jakiej firmy .

Jeśli chodzi o dyski zewnętrzne, to jestem sceptycznie nastawiony na takie. Może dlatego, że ja swój stary dysk używałem dość często i wymiana plików w nim była częsta. Takie zewnętrzne dyski są dobre jako magazyn danych. Jakiś czas temu kupiłem sobie drugi firmy WD my passport ultra 2TB. I póki co jako magazyn danych sprawdza się dobrze. Wcześniejszy, który mi się wydupił był firmy Verbatim, która swoją drogą nie produkuje chyba dysków, bo pod obudową był to seagate. Jeśli chcesz mieć go tylko jako magazyn to jakiś WD wystarczy, nie musi być szybki (5400 obrotów) wystarczy. Z dyskami jest taki problem, że po prostu musisz trafić, jeden będzie działał długo a drugi się wyłoży z niewiadomych powodów i to tego samego modelu. Ale oczywiście zrób sobie jakiś research jak ja robiłem, poczytaj opinie itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@Pure Witam , czy jest sens zmieniać dysk twardy wewnętrzny  w laptopie  assus n551 jm normalny na dysk ssd i jaki , jakiś dobry (dobrej firmy i wydajny ,niezawodny).

Z tego co jest w lapku zrobić dysk zewnętrzny jako magazyn danych , oczywiście żeby było dobrze chodził  stalker.

Edytowane przez kanon1022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kanon1022 napisał:

@Pure Witam , czy jest sens zmieniać dysk twardy wewnętrzny  w laptopie  assus n551 jm normalny na dysk ssd i jaki , jakiś dobry (dobrej firmy i wydajny ,niezawodny).

Z tego co jest w lapku zrobić dysk zewnętrzny jako magazyn danych.

Teraz to już nie pytanie ale wymóg czasów :) 
Oczywiście, że jest sens a nawet potrzeba.
Osobiście preferuję dwie firmy SAMSUNG i Patriot seria BURST.

Ostrzegam przed firmą GoodRAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i są (nic nie wiem na ten temat) ale moim zdaniem takie rozwiązanie mija się z celem ;) 
I taka jeszcze jedna mała podpowiedź.
Jeśli planujesz zmianę to dysk systemowy w lapku nie powinien mieć więcej ni 250GB.
Obecny HDD możesz przenieść do kieszeni zewnętrznej lub przez adapter zamienić miejscami z napędem DVD.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosta sprawa i to cały czas moje zdanie.
1. Szkoda kasy.
Na system i różne programy 250GB wystarczy.
Resztę plików można trzymać w magazynie (dysk zewnętrzny lub adoptowany obecny dysk HDD na magazyn) 
2. Trzeba też pamiętać, że każdy dysk SSD ma ograniczoną żywotność (ale spokojnie to jest gwarantowane przez producenta)
3. Łatwiej jest wymienić (w razie potrzeby) dysk SSD 250GB niż 500GB.

Ogólnie to temat rzeka bo tak na prawdę przyszłość a już i teraźniejszość należą do dysków SSD m.2 (mam dwa takie dyski jeden jako system)
ale to już inna historia....   

 

 

   
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@OldMan Dzięki , a to ma znaczenie.

Spoiler

Typ kości pamięci i gwarancja dysku SSD do laptopa

 

Długość gwarancji w przypadku dysku SSD do laptopa zależy m.in. od umieszczonych w nim kości pamięci. Za najtrwalsze dyski SSD do laptopa uważa się te, które wykorzystują kości SLC. Dysk SSD do laptopa, w którym znajdują się kości SLC, w jednej komórce pamięci przechowuje jeden bit informacji, co świadczy o jego trwałości. Dobrym sposobem zapisu danych są też kości MLC i TLC. Przykładowo w kości 3D TLC jedna komórka przechowuje trzy bity danych. Na tego typu dobrej jakości, żywotne dyski SSD do laptopa gwarancja zazwyczaj wynosi 5 lat. W przypadku dysku SSD do laptopa, który posiada kości QLC, które są najtańsze i najniższej jakości, gwarancja wynosi zazwyczaj 2-3 lata, co oznacza, że nawet producenci mogą być niepewni co do ich żywotności.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tak to co jest w spojlerze to prawda ale ja kieruje się w takich wyborach tym na co mnie stać ;) 
Jeśli stać Ciebie na dysk z kościami SLC to idź w to natomiast jeśli jest inaczej to nie zwracaj na rodzaj kości uwagi
ale licz się z tym, że za 5 - 6 lat będziesz musiał wymienić dysk (ale tylko systemowy i dlatego uważam, że 250GB to max).

Kiedyś moim dyskiem systemowym był dysk SAMSUNG 256GB (SSD m.2).
Na zrzucie poniżej zobacz jak wygląda kondycja dysku który teraz służy mi jako magazyn.
Pracuje już prawie trzy lata - zapisałem na nim (i skasowałem) prawie 30 TB danych a mimo to 
dysk ma  87% żywotności (jest na kościach MLC).

Snap17.thumb.jpg.fd5a6cbf3642ea1d20f2cd4cb9d4c83c.jpg

Teraz mam na system nowszego SAMSUNGA ale przy zmianie brałem pod uwagę tylko szybkość transferów danych
a nie zużycie poprzedniego dysku SSD m.2
https://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-970-evo-plus-250-gb-m-2-2280-pci-e-x4-gen3-nvme-mz-v7s250bw-4144160/   
 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@OldMan Witaj ten dysk co podałeś w linku jest dobry , czy średni i będę na nim mógł grać w mody do stalkera.

Mógłbyś sprawdzić moją dokładną specyfikację lapka po modelu,konkretnie jaka jest płyta główna i może nada się do dysków ssd.m.2

Jeżeli chodzi o dyski Patriot to jakiś konkretny model i jak wybrać ten czy Samsunga.

Model laptopa Asus N 551 JM.

Edytowane przez kanon1022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.