Skocz do zawartości

Jakie mody zainstalować przy pierwszej styczności z grą


dealerpb

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, właśnie przymierzam się do zaczęcia przygody z pierwszym stalkerem (wiem obudziłem się po ponad dzięsięciu latach, i tak są osoby na świecie, które jeszcze nie ograły tej gierki ;p). Strasznie lubie postapo, ale zawsze byłem bardziej skupiony na uniwersum metra aniżeli stalkera, no ale jako że mamy korone to mamy i czas na nadrobienie zaległości haha ;d. Moja prośba jest następująca (wiem, że pewnie w sieci gdzieś to jest ale serio ilość modów do gry mnie przytłacza i sam już nie wiem co zainstalować a co nie), czy mógłby ktoś podać liste kilku modów z gatunku MUST HAVE, które raczej nie ingerują w grę aby znacząco ją zmienić? by ścieżka fabularna była ta sama, a jedynie przyjemniej się grało... np. mod graficzny, coś co dopracowywuje zarządzaniem eq, mapą itd, spolszczenie które nie psuje klimatu. Chce zwyczajnie nacieszyć się grą taką jaką jest, unikając wad które mogą psuć zabawę.

Ostatnio miałem podobną sytuację przechodząc fallouty od 3 do 4 i powiem wam że to 4 przekonała mnie do modów, które omijałem dotychczas ;d. Okazało się, że to duzo lepsza giereczka, tyle że przechodzilem ją drugi raz i wiedziałem co zainstalować, no a w kwestii stalkera jestem dzbanem. Za to wy napewno wiecie co wy byście zainstalowali gdyby była to wasza pierwsza styczność.

Z góry dzięki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dealerpbZazwyczaj wszyscy radzą żeby pierwszy raz grę przechodzić "czystą", a potem bawić się w mody no ale wiadomo dobrze by było wygląd poprawić.

Najlepsze wyjście dla ciebie to będzie Autumn Aurora, bardzo mocno zmieniona grafika w każdej kwestii, podmienione giwerki itd.

Od bidy jeszcze starszy Stalker Complete ale on nie ma startu do tego pierwszego.

Można by też samemu bawić się np tylko we wrzucenie nowej roślinności, pogody czy podmianie broni albo npców ale nie ma chyba sensu bo najlepiej to wszystko i tak chyba zrobiła Autumn Aurora.

Ewntualnie Dimas mod ale on bardziej ingeruje w zmianę mechanik, a grafiki tak bardzo nie poprawia.

Albo podobny trochę w założeniach jak Dimas mod Oblivion Lost Ultimate (czy jego starsza wersja Oblivion Lost 2.2).

No to jakiś wybór masz :) jak chodzi o najlepszą grafikę i najmniej zmian to stawiam na Autum Aurora jednak.

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się uprę :D i powiem, że przy pierwszym przejściu, zawsze, ale to ZAWSZE się powinno grać bez modów. Głównie po to, żeby ogarnąć podstawę gry i mieć później punkt odniesienia w przypadku ogrywania jakichś modów w przyszłości.

Tak poza tym, jak już zabierzesz się za drugie przejście, to może wziąć każdy z powyższych... z wyjątkiem Complete, nie wiem co Tomaszowi strzeliło do głowy, że go zasugerował ;) :D 

  • Super 1
  • Dodatnia 3
  • Ważne 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony mogę zaproponować Zone Reclamation Project. Mała modyfikacja, która przy małym rozmiarze eliminuje masę błędów i niedopatrzeń pierwotnej wersji gry (w dodatku kompatybilna z każdą wersją zaczynając od 1.0003). Najważniejszym aspektem tego moda jest to, że zachowuje immersję podstawowej wersji gry, nie modyfikując grafiki lub jej mechanik (prócz tej złośliwej, o której większość doświadczonych stalkerów już zapomina przy kolejnych przejściach Cienia Czarnobyla - gra celowo wyrzuca wystrzelane pociski w przeciwnika w niezamierzone miejsca). Do pierwszego podejścia ten mod jest przez niektórych wręcz zalecany.

Tak jak przedmówca, @ArNie, nie polecam Complete. W krótszym wytłumaczeniu, mod ten zmienia tyle mechanik i aspektów gry, że psuje on pierwsze podejście w uniwersum STALKERa. Na jakiekolwiek forum dyskusyjnie nie spojrzysz, ten mod jest odradzany do Cienia Czarnobyla.

Chociaż to jako mod raczej się nie zalicza, to polska lokalizacja, jeżeli jakimś sposobem masz zamiar grać na angielskim dubbingu (z czego dużo osób, które znam, paradoksalnie korzysta). Najlepiej graj na wstawionym w linku lektorze, albo rosyjskim z napisami. Moim pierwszym obcym językiem jest angielski i swoją pracę dyplomową oparłem o metodologię tłumaczenia i zastosowanie jej w grach wideo, więc mam stosowny punkt odniesienia i mogę swoim skromnym zdaniem stwierdzić, że język angielski w STALKERZE to patologia, która nie powinna mieć miejsca. Wręcz nawet powiem, że nie próbuj podchodzić do STALKERa w języku angielskim i nawet jeżeli twój rosyjski jest na poziomie znikomym, to przebolej dialogi, które nie są przełożone (a tych nieprzełożonych i tak jest niewiele, bo w większości to jakieś odzywki, po których intuicyjnie zorientujesz się o co chodzi). Co do spolszczenia w linku, będziesz prowadzony przez grę z lektorem, Mirosławem Uttą, który w polskim kręgu jest już chyba uznawany za legendę. Chociaż niektórzy nie lubią w ogóle lektora (są i też takie zdania, choć to nisza), to powszechny konsensus jest taki, że nie psuje on w żaden sposób klimatu, a większość uznaje, że nawet dodaje coś unikalnego od siebie.

  • Dodatnia 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, stalker1997 napisał:

[... gra celowo wyrzuca wystrzelane pociski w przeciwnika w niezamierzone miejsca ...]

To akurat jest nie tyle celowy ruch ze strony gry, co po prostu tragiczne statystyki broni/amunicji w plikach gry. Sam niedawno przerobiłem sobie statystyki amunicji właśnie bazując na Autumn Aurora z addonem AWP i powiem wprost, że jedyna sytuacja kiedy nie trafię w przeciwnika występuje wtedy, kiedy po prostu źle wyceluję. Wszystkie pociski lecą tam gdzie im każę ;) 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ArNie napisał:

to może wziąć każdy z powyższych... z wyjątkiem Complete, nie wiem co Tomaszowi strzeliło do głowy, że go zasugerował ;) :D 

Ja tylko dałem wybór w głównej kwestii "brak zmian w fabule" nie chciałem oceniać, nie bijcie ;) bym znalazł chyba jeszcze kilka ale jak są po rosyjsku to podejrzewam, że nie ma sensu wstawiać. Te 3 z 4 :D powinny wystarczyć.

 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dealerpb :witam:y pośród naszej społeczności. Jest takie powiedzenie, lepiej późno niżli wcale. Trochę też Ci zazdroszczę, bo masz wszystko przed sobą. Podstawki i znaczącą ilość modów, z czego te które na to zasługują, są przetłumaczone. I właśnie tym przetłumaczeniem się kieruj. Ja niestety, albo muszę czekać na coś nowego, albo robić powtórki z rozrywki.

Też jestem zwolennikiem zaczynania przygody ze stalkerką od czystych podstawek. Mimo że wychodziły w innej kolejności, to powinno się zaczynać od Czystego Nieba, bo to prequel. A dopiero po nim w Cień Czarnobyla. Wydarzenia w nim stają się bardziej zrozumiałe. I wiedz, że podstawki mimo swojego wieku, na współczesnych komputerach z aktualnymi kartami graficznymi wyglądają o wiele lepiej niż kiedyś.

Natomiast Zew Prypeci z tymi dwoma nie ma nic wspólnego. To inna bajka. Wydarzenia w Czernobylu są w nim tylko dalekim, rozmazanym tłem. Inny GB, inne lokacje, a przede wszystkim całkiem inny wątek przewodni. Migawka ze spotkania ze Striełokiem, to tylko ukłon w stosunku do dwu pozostałych podstawek.

Na paczki nowych tekstur, broni, pancerzy i wielu innych rzeczy masz czas, bo natkniesz się na nie w modach. Jedne zmienią podstawki tylko trochę, a inne stworzą kompletnie nowe gry, wybiórczo korzystające z opracowań podstawek.

Jak skończysz podstawki, proponuję Ci moda Dejavu. Jak sama nazwa mówi, będzie to coś co już było, ale inaczej. Jest też wersja Outfater tego moda, poprawiona teksturowo i uzupełniona o trend trudnościowy. Ale o tym to pogadamy jak skończysz podstawki.

A w grze w nie, życzę    :viva:i przyjemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kondotier napisał:

[...] Migawka ze spotkania ze Striełokiem to tylko ukłon w stosunku do dwu pozostałych podstawek.

@kondotier Przepraszam, że zaczepię ale wymienienie tejże postaci w tym przypadku można uznać jako subtelny spoiler. Nie psujmy koledze zabawy, bo wszystko przed nim, a pewnie za dużo na temat wydarzeń ze STALKERa nie wie.

Co do rozpoczęcia od Czystego Nieba, mogło by to lekko zepsuć odczucie podczas poznawania fabuły z Cienia Czarnobyla, w szczególności ten jeden zwrot akcji, o którym wiemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@stalker1997 Ja napisałem "ukłon", Ty napisałeś "spoiler'', a to w tym przypadku oznacza to samo.

I nie darmo autorzy gier nazwali CzN prequelem, czyli czymś poprzedzającym. Po grze w CzN, w CCz gracz wie skąd się wziął w trupiarce i dlaczego goni sam siebie.

A tego typu wyjaśnienia nic mu nie popsują, bo i tak sam będzie z gry musiał wyciągnąć swoje spostrzeżenia i wnioski.

A ty masz prawo mieć swoje wnioski i swoje poglądy, oraz je wypowiadać. Jednak @dealerpb postąpi tak, jak uzna za słuszne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie znalazłem dziś czas by "usiąść przed monitorem" ;d

Dziękuję wszystkim za rozbudowane odpowiedzi, ponieważ dzięki temu wiem jaki mod z czym sie je, i co będzie w moim przypadku najlepsze. To nic, chyba idę się zanurzyć w zone i świat postapo ;d

Trzymajcie się i miłego dnia wam życzę   

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
W dniu 11.11.2020 o 09:55, stalker1997 napisał:

Ze swojej strony mogę zaproponować Zone Reclamation Project. Mała modyfikacja, która przy małym rozmiarze eliminuje masę błędów i niedopatrzeń pierwotnej wersji gry (w dodatku kompatybilna z każdą wersją zaczynając od 1.0003). Najważniejszym aspektem tego moda jest to, że zachowuje immersję podstawowej wersji gry, nie modyfikując grafiki lub jej mechanik (prócz tej złośliwej, o której większość doświadczonych stalkerów już zapomina przy kolejnych przejściach Cienia Czarnobyla - gra celowo wyrzuca wystrzelane pociski w przeciwnika w niezamierzone miejsca). Do pierwszego podejścia ten mod jest przez niektórych wręcz zalecany.

Jak spolszczyć ZRP? Czy pozostaje tylko granie po angielsku (rosyjskiego nie znam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.11.2020 o 11:41, kondotier napisał:

Też jestem zwolennikiem zaczynania przygody ze stalkerką od czystych podstawek. Mimo że wychodziły w innej kolejności, to powinno się zaczynać od Czystego Nieba, bo to prequel. A dopiero po nim w Cień Czarnobyla. Wydarzenia w nim stają się bardziej zrozumiałe.

I absolutnie nie warto zaczynać gry od modów OGSR, Lost Alpha czy Oblivion Lost?

Co najwyżej Autumn Aurora?

Czy może zacząć od części zero - Czystego Nieba? Jakie mody polecasz?

Nigdy nie grałem w żadnego Stalkera, ani nawet w Metro (nie wiem czy ma to związek)

16 minut temu, tom3kb napisał:

Trzeba by zrobić spolszczenie :)

A, że nie ma to jak zarzucisz to w najlepszym wypadku będziesz miał polsko-angielską mieszankę.

I absolutnie nie warto zaczynać gry od modów OGSR, Lost Alpha czy Oblivion Lost?

Co najwyżej Autumn Aurora?

Czy może zacząć od części zero - Czystego Nieba? Jakie mody polecasz?

Nigdy nie grałem w żadnego Stalkera, ani nawet w Metro (nie wiem czy ma to związek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@deerstalker ten twój ostatni post to ci się tak nie za bardzo udał ;)

Jak rozumiem nie grałeś nigdy w żadnego Stalkera?

Jak chcesz grać z jakimiś modami to na początek takie co niewiele zmieniają w gameplay-u ewentualnie poprawiają grafikę.

Do Cienia Czarnobyla np Autumn Aurora.

Do Czystego Nieba np:

Do Zewu Peypeci:

Może ten nowy?

Albo jakieś paczki podmieniające broń, npców i inne tekstury.

Są jeszcze inne mody ale wszystkich mi się nie chce wymieniać, te na szybko ;)

  • Super 1
  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, vidkunsen napisał:

Derstalker - przejdź podstawki, w wersji PL, następnie spróbuj modów, w przeciwnym wypadku będzie to jak gra w hokeja gdy nie umiesz nawet jeździć na łyżwach.  :)

1 minutę temu, tom3kb napisał:

@deerstalker ten twój ostatni post to ci się tak nie za bardzo udał ;)

Jak rozumiem nie grałeś nigdy w żadnego Stalkera?

Jak chcesz grać z jakimiś modami to na początek takie co niewiele zmieniają w gameplay-u ewentualnie poprawiają grafikę.

Do Cienia Czarnobyla np Autumn Aurora.

Do Czystego Nieba np:

 Czy zaczynać od drugiej części - prequela?

 

Czy tych modów do CS nie ma na moddb? Nie mogę znaleźć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwie szkoły albo zaczynasz tak jak gry wychodziły czyli od Cienia albo chronologicznie czyli od Czystego Nieba, ja bym jednak zaczynał od Cienia.

 

Większości modów do Stalkera nie ma na moddb, mody robią Rosjanie to kto na zachodzie w nie pogra ;) znajdziesz trochę z maszynowymi zangielszczeniami i ostatnio popularne mody na bazie CoCa, Anomaly itp

Także niewielu wrzuca tam mody.

Te co ci podałem są spolszczone.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@deerstalker

Do Czystego Nieba nie zmieniające fabuły, a poprawiające grafikę, dodające do rozgrywki nowe elementy lub bronie, różne przedmioty to takie mody:

 

A do Cienia Czarnobyla takie:

Spoiler

Spolszczone:

 

Niespolszczone, ale jest szansa, że nie będzie trzeba spolszczenia:

 

  • Super 1
  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

Za co odpowiada pierwsza wartość, a za co druga w pliku fsgame.ltx? Te booleany - true i false.

Na modzie jesiennym mam tak, że wszyscy gadają po rusku, nie ma lektora, nie ma nawet napisów.
 

Obecnie mam błąd:

---------------------------
XR_3DA.exe - Nie znaleziono punktu wejścia
---------------------------
Nie znaleziono punktu wejścia procedury ?build_id@@3IA w bibliotece C:\Gry\S.T.A.L.K.E.R. - Shadow of Chernobyl\bin\XR_3DA.exe. 
---------------------------
OK   
---------------------------

Chyba będę musiał zainstalować ponownie.
 

Edytowane przez deerstalker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.