Jump to content

Recommended Posts

To prawdopodobnie jedyne zachowane filmowe kadry ze wsi Kopacze, która została zlikwidowana po awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Materiał opublikował Centr Pripyat.com na swoim kanale na YouTube:

Spoiler

 

Po raz pierwszy wieś Kopacze wymieniana jest w pracy. L. Pohilewicza pt. „ Opowieści o zamieszkałych terenach guberni kijowskiej” z 1864 r. Jednak wieś powstała dużo wcześnie. Czarnobyl wraz z okolicami był zamieszkany już od XII w. – wskazują na to kroniki.

W 1900 r. wioska liczyła 56 domostw i 334 mieszkańców. Znajdowała się tam drewniana cerkiew, która została wybudowana w 1742, r. a kompletnie zniszczona w 1927 r.

Historia wsi wiąże się z budową elektrowni jądrowej już od 1967 r. Wtedy też zdecydowano, że w najbliższych okolicach powstanie nowe przedsiębiorstwo produkujące energię elektryczną.

Po awarii z 1986 r. mieszkańcy 3 maja zostali ewakuowani do wsi Lechnikwa w rejonie baryszewskim obwodu kijowskiego. Teren wsi był bardzo skażony – nie wystarczyło więc proste oczyszczenie budynków. Zdecydowano się na zniszczenie i zakopanie budynków pod ziemią. Dziś o umiejscowieniu zabudowań przypominają jedynie pagórki i znaki „Uwaga promieniowanie!”.

Ocalało tylko kilka budynków, m.in. poczta, niektóre zabudowania kołchozu oraz przedszkole. Wciąż także stoi pomnik poświęcony żołnierzom, którzy zginęli podczas II wojny światowej. 

Źródło: [KLIK]

  • Like 1
  • Dodatnia 4
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Discord
Comunity