Jump to content

[Pliki .OGG] Kilka informacji i jaki program użyć do otwierania

Recommended Posts

Takie info za nim się znajdzie jakiś mądrala z pewnego miejsca. Nie, nie pomagał mi przy tym nikt. Samemu się tego nauczyłem bez niczyjej pomocy, tak na przyszłość zanim znowu będziecie próbować być śmieszni i cały czas gadać ,,a co trzeba kolejny poradnik zrobić?" : )

Po tytule można się już domyślać o co chodzi. Chodzi pliki dźwiękowe w formacie .ogg które można spotkać w folderach z dźwiękami w stalkerze albo modach. 

Jaki program do otwierania plików .ogg?

Ja do otwierania tych plików używam VLC Media player który można pobrać stąd https://www.videolan.org/vlc/index.pl.html

Jak zmienić format np. mp3 na ogg?

Najłatwiejszym sposobem do tego jest używanie konwerterów online ja używam tego https://online-audio-converter.com/pl/. Wystarczy wrzucić plik (najlepiej żeby nie ważył dużo) np. mp3 albo avi i trzeba ustawić tylko ogg i klikamy konwertuj. Potem można już robić się z tym co się tylko zechce

MONO I STEREO

Do stalkera powinno się wrzucać pliki .ogg MONO. A dlaczego? Gdy zamiast MONO użyjemy STEREO, wszystkie dźwięki z dalekich miejsc w stalkerze będzie słyszane tak jakby było to wszystko obok nas np. stalker strzela z AK z samego końca lokacji, my stoimy na drugim końcu lokacji i słyszymy ten strzał jakby ten stalker stał obok nas, a uwierzcie mi jest to denerwujące i to bardzo, bo jest to głośne i bardzo długotrwałe. STEREO jest lepsze ale niestety taka jest tego wada. 

Edytowanie

Często czasem samemu coś nagrywam albo biorę z neta, prawie zawsze jest to w formacie mp3 albo mp4. Nigdy nie edytowałem w programach (używam adobe premiere pro) plików .ogg tylko mp3 mp4. Edytuję sobie najpierw taki dźwięk w formacie np. mp3, potem sobie to wszystko zapisuje i konwertuje w online konwerterze w .ogg. Tyle.

Jest to w sumie jedna z łatwiejszych rzeczy a jak się to zrozumie to można dużo ciekawych rzeczy z tego zrobić. 

Edited by Suseł
  • Like 2
  • Dodatnia 2
  • Za szczególną pomoc 2
  • Dzięki ! 1