Skocz do zawartości

Rosyjskojęzyczne książki S.T.A.L.K.E.R. - Dyskusja ogólna


Agrael

Rekomendowane odpowiedzi

Zachęcam do dyskusji nt. rosyjskojęzycznych książek z uniwersum S.T.A.L.K.E.R-a. 

Uważam, że już dawno temu powinniśmy mieć takowy temat na forum. Z wiadomych powodów książki o stalkerze wśród naszych wschodnich sąsiadów cieszą się sporą popularnością, a niektóre zostały nawet przetłumaczone. W każdym razie jest ich bardzo dużo. 

Z czasem uzupełnię listę książek. Opisy niektórych z nich zapożyczyłem ze S.T.A.L.K.E.R. Wiki: [KLIK]

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Agrael - temat do rozwinięcia na Forum?  Zakładając , że oprócz pokolenia tzw "boomerów" , ktos jeszcze zna język rosyjski  - i alfabet oczywiście- na poziomie pozwalającym na w miarę płynne czytanie. Dodatkowo , wszystko co kojarzy się -oględnie pisząc - z konstruktem rosyjskim nie jest zbyt atrakcyjne (z wyłączeniem kobiet ☺️) dla  centralnych europejczyków .  

Z ta obecnością na Forum w/w literatury w natywnym dla wykreowanego Swiata  języku,  to bym nie przesadzał. No chyba że książki przetłumaczone na język polski. A o ile się nie myle,  to takowy temat dotyczący universum Stalkera i Metro to chyba już mamy. 

Oczywiście to jest moje  subiektywne spojrzenie na w/w temat .

 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, czytam i będę czytać w oryginale.

Na forum nie raz prezentowałem w/w książki w oryginale lecz dyrekcja kiedyś uznała, że nie potrzebna nam jest tego rodzaju lektura - w oryginale

więc dałem sobie spokój z prezentowaniem tychże pozycji w oryginale.

p.s. w związku z powyższym, polecam zapoznać się z:

Spoiler

1. «Тени Чернобыля» (сборник рассказов)
2. «Хемуль»
3. «Дезертир»
4. «Химик и пригоршня»
5. «Новые приключения Химика и Пригоршни»
6. «Андрей Лунев»
7. «Кальтер»
8. «Чистое небо» (сборник рассказов)
9. «Борланд»
10. «Пустые земли»
11. «Лабус и Курортник»
12. «Комбат и Тополь»
13. «Слепой»
14. «Ловчий желаний»
15. «Угрюмый»
16. «Минор»
17. «Зов Припяти» (сборник рассказов)
18. «Край»
19. «Иван Сиверцев»
20. «Лунь»
21. «Снайпер»
22. «Гаджет»
23. «Охотники за счастьем»
24. «Штык»
25. «Плюмбум»
26. «Цыган»
27. «Бука»
28. «Мартин»
29. «Новая Зона» (включает серии «Зона будущего», «Вадим Малахов», «Денис Сторожев»)
30. «Роман Нестеров»
31. «Я – сталкер» (включает серии «Сага смерти», «Атила»)
32. «Зона посещения»
33. «Герои Зоны»
34. «Сталкеры поневоле»
35. «Припять-Москва»
36. «Легенды Зоны»
37. «Рожденные в Зоне»
38. «Пленники Зоны»
39. «Путь сталкера»
40. «Упавшие в Зону»
41. «Стражи Армады»
42. «Взломать Зону»
43. «Дороги Зоны»
44. «Сталкер от бога»
45. «Питерская Зона»
46. «Бродяги. Отмеченные Зоной»
47. «Вирус Зоны»
48. «Третье пришествие»

https://knijky.ru/seriya/stalker

https://mybook.ru/sets/4919-stalker-poryadok-chteniya-i-vse-knigi-cikla/

http://stalker-books.ru/stalker.php

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi @vidkunsen -  W całej środkowej i wschodniej Europie  mozesz się też dogadac po niemiecku i angielsku . 

BTW: cała wschodnia i środkowa Europa az się pali do tego,  aby dogadywac sie po "kufajmańsku". Wrecz jest dumna  - że tak wspomne ciut ironicznie -ze znajomości tego języka. Z wszelkimi konsekwencjami tej "znajomości".

  • Za szczególną pomoc 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@boberm Chyba samo przybliżenie o czym są te powieści byłoby w porządku, w końcu trochę modów bazuje na rosyjskich książkach albo ma jakieś nawiązania, a u nas pewnie nieprędko wydadzą po polsku.
Ja nie jestem z pokolenia baby boomerów, a uczę się języka między innymi, żeby sobie poczytać te książki :D Ale fakt, raczej nie za wiele u nas osób się tym interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Metastophalius - primo - szanuje i podziwiam twoje zinteresowanie w/w językiem , i to w celach "niekomercyjnych". 

A  - secundo- w kwestii poznawczej - przetłumaczonych  na język polski - tak oficjalnie , jak i "third party" tychże  książek juz troche wyszło , ergo - nie ma co za bardzo przybliżać . Blizej juz nie będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@boberm Masz dużo racji, ale zauważyłem, że nawet przetłumaczone książki z uniwersum stalkera cieszą się średnim zainteresowaniem. Może to wynika też z tego, że Polacy niewiele czasu poświęcają na czytanie. W każdym razie, warto jest '' kolekcjonować " na forum wszystko, co ma jakiś związek ze stalkerem ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Agrael napisał:

 W każdym razie, warto jest '' kolekcjonować " na forum wszystko, co ma jakiś związek ze stalkerem ;) 

 

Drogi @Agrael - generalnie tak. Tyle , że to jest tak trochę "sztuka dla sztuki". Powiedzmy ,że wpisuje się  w ogólnie pojętą "estetykę"  Forum.

BTW: Śmiem twierdzic że szybciej uczestnicy tej Platformy pokleją sobie  figurki stalkerskie , niz siegną po literaturę w obcym im języku.  

  • Dodatnia 2
  • Za szczególną pomoc 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko figurki, jeszcze nalepki, odblaski na kurtki, rowery etc.etc. a wystarczy przestać patrzeć w telefon a zacząć czytać książki ale ze zrozumieniem wtedy fabula moda jest bardziej zrozumiała a i Kisztymski termin Stalker będzie bardziej zrozumiany i odpowiednio kojarzony i nie z dewiantem podglądaczem. :) 

  • ? 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • Meta zmienił(a) tytuł na Rosyjskojęzyczne książki S.T.A.L.K.E.R. - Dyskusja ogólna
  • Meta przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.