Skocz do zawartości

Inspiracja czy kradzież?


Rekomendowane odpowiedzi

Wyszło na jaw, że znany koncern Kałasznikow, albo został zainspirowany, albo zwyczajnie ukradł wygląd i działanie strzelby z gry.

Tak wygląda strzelba z gry Oceanik, wykorzystana jeszcze przez inne studio.

000DWZ3VJHSLL8D8-C122-F4.jpg

A  tak jej wierna kopia wykonana przez koncern.

Całość afery tutaj: https://www.purepc.pl/kalasznikow-z-zarzutem-bezprawnego-wykorzystania-projektu-broni-z-gry-komputerowej-czy-mp-155-ultima-to-plagiat

  • Dodatnia 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło na jaw, że znany koncern Kałasznikow, albo został zainspirowany, albo zwyczajnie ukradł wygląd i działanie strzelby z gry.
Ziom z tą kradzieżą to chyba lekka przesada. Rosjanie to zdolni "kopiści" ale równie dobrze można by powiedzieć że kałach to kopia StG44 a pepesza to sobowtór fińskiego suomi. Z tego ostatniego co prawda zerżnęli magazynek ale różnice konstrukcyjne są znaczące tak w jednym jak i w drugim przypadku. Nie będę robił tutaj spiny o detale ale gdyby posądzać kogoś o kradzież patentu na podstawie samego wyglądu to zaroiłoby się od pozwów sądowych. Poza tym nic nie napisano o rozwiązaniach konstrukcyjnych zasadzie działania i tym podobnych duperelach. Dla mnie to tylko takie stawianie tezy bez pokrycia coś jak jedna baba drugiej babie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WaTo Ha ha. Mój tytuł, to prowokacyjna zachęta do przeczytania i na dodatek ze znakiem zapytania. Czy to jest inspiracja, czy kradzież, no może plagiat, czytający musi ocenić sam na podstawie załączonego całego artykułu.

Ale skoro studio od gierki rozdmuchuje sprawę, to chyba ma jakieś dowody konkretne. Wygląd zewnętrzny, to też wartość intelektualna, objęta prawem autorskim.

A co dotyczy STG i Kałacha, to mają tylko dwie rzeczy wspólne. Zewnętrzny wygląd i odprowadzanie gazów z lufy na tłok. A to co znajduje się w komorze zamkowej, nie ma nic ze sobą wspólnego. Pierwsza i najważniejsza różnica, to sposób ryglowania. W Kałachu mamy obrót okrągłego zamka, a w STG przekoszenie w pionie prawie kwadratowego. A mechnizmy spustowo-uderzeniowe, to dwie różne bajki, ze wskazaniem na Kałacha. Inaczej byłaby produkowana ta szturm giwera.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kondotier napisał:

Czy to jest inspiracja, czy kradzież, no może plagiat, czytający musi ocenić sam na podstawie załączonego całego artykułu.

Ziom ale ja się odniosłem właśnie do tego artykułu.
Cytuję: Mianowicie pół roku temu studio Ward B przygotowując strzelankę pt. Oceanic, miało zawrzeć nieformalną, werbalną umowę z producentem broni Kałasznikow.
I jeszcze: Studio Ward B ostatecznie zaniechało dalszych dochodzeń na drodze sądowej m.in. ze względu na rozmiar rosyjskiego koncernu oraz odległości geograficzne.
Jest to typowe kręcenie gównoburzy żeby jakoś zaistnieć a nie poważny konflikt o prawa autorskie czy patent. Szacun za znajomość konstrukcji broni ale ja też się trochę tym interesuję i znam te różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.