Skocz do zawartości

[Gothic II: Noc Kruka] Kroniki Myrtany: Archolos


Rekomendowane odpowiedzi

20220115234457_1.jpg

Wszystko, co dobre szybko się kończy. No, może nie tak szybko, bo przejście KM zajęło mi ponad 100 godzin. Czy było warto ? Na Innosa.. Pewnie, że było. 

Może warto zacząć od tego, że Kroniki Myrtany w wielu aspektach po prostu są lepsze od Gothica II, ale to jest bardzo niesprawiedliwe, a nawet krzywdzące stwierdzenie, bo G2 zadebiutował w 2002 roku. 

Początkowo sądziłem, że wyspa Archolos jest znacznie większa, ale jak się szybko okazało, eksploracja aż tak wiele czasu nam nie zajmie. W tym regionie królestwa Myrtany znajdziemy winnice, urokliwe wioski, bagna i oczywiście olbrzymie miasto. Ogólnie to miasto Archolos na samym początku gry zrobiło na mnie piorunujące wrażenie. Nie tylko ze względu na swój rozmiar, ale także zwykłe życie, które się w nim toczy - każdy NPC w określonych porach dnia zajmował się czymś innym i to dało się odczuć. 

Chyba najbardziej podobało mi się w Przystani Łotrów. Nie chcę za bardzo spoilerować.

Spoiler

Trafiając do Przystani, w końcu można poczuć, że jest się wśród prawdziwych bandytów, a nie jakichś wypierdków, którzy w mieście starają się ukraść sakiewkę bogatemu kupcowi. To specyficzne miejsce przyciąga piratów, okrutnych dezerterów, wojowników, ale i zwykłych obywateli, którzy mają w głębokim poważaniu zasady panujące w mieście. W końcu tutaj mogą poczuć prawdziwą wolność, bo za bójkę, handel zielem lub kradzież nie trafi się do lochu. Nu, co najwyżej skończy z kosą w żebrach, ale z tym chyba musi się liczyć każdy, kto wybrał taki tryb życia. 

Nie można również zapomnieć o Twierdzy Vardhal. 

Spoiler

Historia tej twierdzy jest piękna, bo Wilczy Synowie stawiali zaciekły opór hordom Myrtańczyków, ale finał wojny.. No cóż. Powiedzmy, że jest ''lekko'' przygnębiający. Twierdza stała się grobem wielu znakomitych wojowników, a my możemy przeszukać jej wnętrze. Bałem się, że twórcy coś ''popsują" i wyskoczy na nas kilka szkieletów, a po krótkiej bitwie zabierzemy artefakt i na tym się wszystko zakończy, ale na szczęście było inaczej. 

W zasadzie, to w KM cieszy praktycznie wszystko, bo nawet zwykłe księgi potrafią człowieka zainteresować. Gdy zobaczyłem, że jakiś handlarz miał na sprzedaż kilka tomów ksiąg, których jeszcze nie czytałem, to od razu wydawałem na nie resztki złota. Nie wspomnę już nawet o możliwości gotowania, crafting itp. 

20220107161702_1.jpg

Dubbing był profesjonalnie wykonany, chociaż na siłę można ponarzekać na zbyt częste podkładanie głosów przez te same osoby. W każdym razie da się odczuć, że pan Artur Barciś bardzo się postarał i chyba wczuł, podkładając głos pewnemu alchemikowi, hah. 

Do wyboru mamy dwie gildie - Araxos i Straż Miejską. Ja zdecydowałem się na grę łucznikiem i ostatecznie padło na Gildię Kupiecką. W przyszłości chciałbym sprawdzić SM, bo wydaje mi się, że mają ciekawsze zadania. 

A co do głównego bohatera.. Na pewno chyba każdy z nas polubił Marvina. Uważam, że nie można tego powiedzieć o Bezimiennym, który jest wybrańcem bogów i nie sposób się z nim utożsamić. "Bezi" jest z góry skazany na ratowanie świata i od początku nic o nim nie wiemy. Marwin natomiast to zwykły chłopak, który ucieka z małej wyspy i pragnie na nowo ułożyć sobie życie. Niestety zostaje wplątany w politykę, wykorzystują go wpływowe osoby, a nawet nim manipulują. ... I właśnie dlatego nie spodobało mi się zakończenie gry. Dlaczego ? Reszta w spoilerze + moje przemyślenia. 

Spoiler

Według zakończenia Marwin zostaje wysłany do Kolonii Górniczej. Po pierwsze uważam, że powód był zbyt błahy, bo to w końcu on pokonuje Ulryka i Lichwiarza, a więc uratował wyspę, która z pewnością pogrążyłaby się pod ich rządami w chaosie. Po drugie Marvin poznał wiele wpływowych osób i wątpię, aby nie zechciały mu pomóc (Roderich, Magowie Wody), a jak już chcieli się go pozbyć, to mogli, chociaż wpakować na pierwszy lepszy okręt i pomóc w ucieczce. 

No, ale zakończenie jest takie, a nie inne i trzeba się z tym pogodzić. Kwestia najważniejsza - czy Marvin to Blizna ? Uważam, że tak. Wszystko na to wskazuje. Na statku swoją historię opowiada Gomezowi. Dodatkowo chłopak mógł mieć wielki żal do praktycznie wszystkich za to, w jaki sposób się z nim na końcu rozprawiono i przypuszczam, że razem z Gomezem później zaplanował bunt. Wyrżnęli strażników, a resztę już znamy. 

Kroniki Myrtany to najlepszy mod do Gothica w jakiego grałem. Na pewno żaden twórca KM nie przeczyta mojego postu, ale szczerze dziękuję autorom za to, co stworzyli. Chapeau bas.

  • Super 2
  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darrien

Bardziej chciałbym zobaczyć wyspę Londram. Jeżeli wierzyć różnym źródłom, to jest to stosunkowo niewielka wyspa, a więc twórcy KM mogliby pokusić się o stworzenie małego moda. Może nawet spotkalibyśmy Marvina, przed tym, jak uciekł na Archolos ? W każdym razie autorzy Kronik już wspominali w pewnym wywiadzie, że aktualnie nie planują niczego tworzyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AgraelNo właśnie szkoda, że zadecydowali już nic nie robić. Ekipa od moda The Forgotten (albo Forgotton) City do Skyrima zrobiła własną grę na podstawie konceptu fabuły (może się różni) z moda i gra jest dostępna choćby na GOG-u za 80-90 złoty. :D

 

Gdyby twórcy Kronik spróbowali zrobić coś choćby na Unity to może Polski ganedev miałby kolejny produkt z którego mógłby być dumny. :)

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto wie? Obecnie rynek indie przechodzi z pikselozy 2D do wczesnego 3D więc może pojawi się gra inspirowana Gothikiem?

Poza tym na rynku RPGów z kamerą za plecami posucha (Bioware niby jeszcze istnieje ale to tylko nazwa dla bandy partaczy) co też mogło przyczynić się do sukcesu Kronik.

Co do Returninga - z tego co pamiętam polska wersja pierwszej części była znacznie trudniejsza niż rosyjski oryginał. Niby można grać bez poradnika ale jest spora szansa, że coś ominiemy - zadania, lokacje...

Z klas to nekromanta jest niemal pełnoprawną klasą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

349489bf46ddfebb75715ffd42a1d967128cc79e.png

Aktualizacja 1.2 jest już dostępna!

Serdecznie dziękujemy społeczności za zgłaszanie błędów oraz propozycje zmian! Specjalne podziękowania znowu wędrują do naszych Community Heroes, którzy wspierają nas w organizacji poprawek błędów oraz pomagają graczom z ich problemami.

Informacja dla tłumaczy: Platforma Crowdin jest już gotowa i czeka na Was! Zaakceptowaliśmy już wszystkie zgłoszenia (ponad 200!) i możemy zaczynać tłumaczenie. Aktualnie współpracujemy z grupą włoskich fanów z Piranha Bytes Italia i oczekujemy na inne zorganizowane grupy, które są chętne pomóc w koordynowaniu oraz korekcie tłumaczenia. Zachęcamy do dołączenia na nasz serwer Discord i poproszenia administracji/moderacji o dodanie rangi tłumacza. Na przeznaczonych do tego kanałach będziecie mogli komunikować się z innymi tłumaczami oraz otrzymywać wszystkie ważne aktualności odnośnie tłumaczenia. Dzięki!

Lista zmian może zawierać spoilery, ale staramy się ich unikać. Nie wszyscy gracze doświadczyli opisanych poniżej błędów.

Oto lista najważniejszych zmian wprowadzonych wraz z aktualizacją.

Magia:

Spoiler
  • Nauka czwartego kręgu daje teraz małą regenerację many (5% co 2 sekundy)
  • Nieznacznie zmniejszono obrażenia zaklęcia „Gejzer”
  • Zmniejszono stałą premię do many po wypiciu mikstury „Eliksir Ducha” z 5 do 3 punktów
  • Zwiększono wymagania many dla kosturów
  • Kostury dają teraz niewielką premię do obrażeń magicznych od run i zwojów
  • Dodano miksturę „Eliksir magicznego potencjału”, która na stałe zwiększa obrażenia magiczne (+5 punktów)
  • Zwiększono regenerację many z 5% do 10% po wypiciu mikstur „Mikstura odnowy many” i „Długotrwała mikstura odnowy many”
  • Wydłużony czas działania mikstur „Mikstura odnowy many” i „Długotrwała mikstura odnowy many” odpowiednio z 3 minut do 6 minut i z 5 minut do 10 minut

Balans rozgrywki:

Spoiler
  • Zwiększono dochód z czeladnictwa u Davisa. Teraz płaci 3/4 ceny, płaci 4 razy więcej za drewno oraz kupuje również „Złotą skrzynię” i „Srebrną skrzynię”
  • Poprawiono balans niektórych walk z bossami oraz pojedynków u Aleny
  • Zmniejszono cenę pancerza „Zbroja Rycerska” do 9000 sztuk złota

Inne zmiany w rozgrywce: 

Spoiler
  • Usprawniono system zdarzeń losowych. Poprawiono szanse na pojawienie się niektórych zdarzeń oraz naprawiono wiele zdarzeń nakładających się na główne zadania.
  • Dodano możliwość dołączenia do tropicieli w Araxos również posiadając umiejętności walki kuszą

Poprawki błędów: 

Spoiler
  • Naprawiono błąd, przez który książka „Podstawy kradzieży kieszonkowej” zmniejszała umiejętność kradzieży kieszonkowej
  • Naprawiono problemy ze stabilnością, które występowały po wczytaniu zapisanej gry, która została zapisana zaraz po rzuceniu zaklęcia przez innego bohatera niezależnego
  • Naprawiono błąd, przez który gracz władający bronią dzięki tymczasowego efektu mikstury siły/zręczności zmniejszał zdolności bojowe
  • Naprawiono błąd w zadaniu „Przełomowe Odkrycie”, w którym misja kończyła się niepowodzeniem nawet po przetestowaniu wszystkich mikstur
  • Naprawiono błąd w zadaniu „Po nitce do kłębka”, w którym czytanie listu nie powodowało tworzenia wpisów w dzienniku
  • Naprawiono błąd, przez który gracz nie mógł wycofać się z decyzji opuszczenia gildii Araxos
  • Naprawiono błąd, który powodował, że dialogi nauki z Allanem wyświetlały nieprawidłowy koszt w złocie
  • Naprawiono błąd, przez który Odgar nie dawał żadnego prezentu po zakończeniu czeladnictwa
  • Naprawiono wymagane przedmioty do wytworzenia broni „Wzmocniona kusza” i „Ciężka Kusza”
  • Naprawiono błędny bonus po zjedzeniu potrawy „Marynowane grzyby”
  • Naprawiono błędny czas efektu po wypiciu „Długotrwała mikstura odnowy many”
  • Naprawiono problemy z nieprawidłowymi informacjami na planszach końcowych gry
  • Naprawiono błąd, który powodował, że Lennart pojawiał się dwukrotnie w świecie
  • Naprawiono literówki, błędy ortograficzne i inne problemy językowe
  • Naprawiono inne pomniejsze problemy

Inne:

Spoiler
  • Dodano funkcjonalność „Rich Presence” także w wersji Steam

Przypominamy, że aktualizacje nie wymagają rozpoczynania gry od nowa! Możecie kontynuować grę z wcześniejszego zapisu.
Jeśli pojawi się aktualizacja, która będzie wymagać rozpoczęcia nowej gry, będziecie mogli i tak kontynuować grę na poprzedniej wersji.

Źródło: [KLIK]

  • Dodatnia 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekałem, czekałem i się doczekałem wersji 1,2, akurat skończyłem z jedną rzeczą, która mogłaby mi przeszkadzać w grze...

Cytat
  • Dodano funkcjonalność „Rich Presence” także w wersji Steam

Cóż to takiego? „Bogata postawa"? To coś w stylu różnych animacji chodzenia w zależności od gildii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdziłem, że jednak zagram od nowa i tym razem przejdę grę jako Strażnik. Przy okazji znalazłem kilka ciekawostek.

  • W siedzibie gildii Araxos są ukryte dwa kufry. Wystarczy pociągnąć za lampę, która jest między dwoma biblioteczkami:
Spoiler

20220205180414_1.jpg

20220205180436_1.jpg

  • Dobrze ukryta skrzynia w wodospadzie, obok Wilczego Leża:
Spoiler

20220205165712_1.jpg

20220205165746_1.jpg

20220205165751_1.jpg

  • Dzielnica Rzemieślników w mieście. W jednym z domów (za handlarzem, który ma swoje stoisko) znajdziemy pewnego NPC: 
Spoiler

20220131220625_1.jpg

  • Sam już nie wiem, czy warto to podciągać pod ''ciekawostki", ale niech będzie. Właścicielowi muzeum możemy oddać stare monety. W zamian za 45 moment dostaniemy Stary Miecz. Z nim udajemy się na bagna -  niewielka zatoczka, obok Przystani Łotrów:
Spoiler

20220205182458_1.jpg

Ps. 
Kamiennych Strażników da się ''uaktywnić"  :) 

  • Dodatnia 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@FairFight
Z unionów i pluginów nie korzystałem, ale z ciekawości zainstalowałem jakiś czas temu DX11 i fakt - mod wygląda znacznie lepiej. 

Spoiler

20220218221124_1.jpg

A swoją drogą, to ciekawe jak idą prace nad Dziejami Khorinis. Czyżby projekt upadł ? Na ich kanale YT od roku cisza, a ostatni post na FB pochodzi z 3 października 2021 roku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Agrael napisał:

@FairFight
Z unionów i pluginów nie korzystałem, ale z ciekawości zainstalowałem jakiś czas temu DX11 i fakt - mod wygląda znacznie lepiej. 

  Pokaż ukrytą zawartość

A swoją drogą, to ciekawe jak idą prace nad Dziejami Khorinis. Czyżby projekt upadł ? Na ich kanale YT od roku cisza, a ostatni post na FB pochodzi z 3 października 2021 roku. 

Union 1.0l i Ninja 2.7.12 działają. DX 11 działa ładnie. Nawet tekstury od Pankera i Artemiano działały choć musiałem powywalać sporo z paczek. 

Jeśli chodzi o pluginy do Union to nie działał Human Remaster i te przeznaczone stricte dla G2 czyli np. zBugFixes. 

Natomiast zabiorę się na serio za Kroniki kiedy wyjdzie mod graficzny do tego pokroju Gothic 2 Gold Remaster lub L'hiver. 

Ale ogólne wrażenia bardzo dobre - zadanie ciekawe, konieczność dokonywania wyborów, strzały na plecach (szkoda, że pochew na miecze nie ma), fajnie wyglądający świat. Świetny mod, a jest potencjał na dalszy rozwój. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Agrael napisał:

 

A swoją drogą, to ciekawe jak idą prace nad Dziejami Khorinis. Czyżby projekt upadł ? Na ich kanale YT od roku cisza, a ostatni post na FB pochodzi z 3 października 2021 roku. 

Według stanu na koniec lutego prace trwają. Są w fazie kończenia paru rzeczy dotyczących gry i testują. Gra będzie podobna do Kronik. Fabuła podobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Agrael Taaa... prace nad DK wciąż się posuwają, minimalnie, ale tak. Na ich stronie wciąż otwarta jest rekrutacja, a o:  Rekrutacja do załogi moda. Ogólnie srogo dali dupy z brakiem jakichkolwiek informacji na temat moda. Może część forum mogłaby zaoferować pomoc. 😜 Wtedy mod wyszedłby już po 2-3 miesiącach.

A ja muszę się zmusić do ukończenia Kronik... może jakąś solucję odpalę i nieco skrócę czas gry???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mod jest wybitny, na pewno jest mało modyfikacji fanowskich na taką skalę do gier, czyste oddanie 

Ja drugi raz zacząłem ale pod straż i dwurękę ale trochę się przejadłem i nie odpalałem gry od jakiegoś czasu ale znowu mi ochota wraca, tym bardziej że nie znam całej fabuły straży 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.