Skocz do zawartości

Książki " must read " !


boberm

Rekomendowane odpowiedzi

 Tytuł ciut pompatyczny :-))))Zobaczymy co z tego wyniknie......

Pierwsza z cyklu ksiażek które Boberm pochłonął  , a potem -wcześniej , czy pózniej- ... wraca , i wraca odkrywając nowe znaczenia.

Dylogia Ilion Olimp.

Spoiler

2544870346a38b654682c5303096.jpg.8aed36a912bb33a96f6944bac179a581.jpg

Generalnie sf , ale raczej trudno ją zaszufladkowac , trochę hard sf , troche imaginarium , troche postapo . Kilka przeplatających sie ze sobą watków , pozornie niezwiązanych . Swietna narracja , dialogi i nietuzinkowe postacie - takze ludzkie :-))) .

Polecam. BoberM

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darrien -  a ja "przebijam"☺️  Berlingiem . Dla lubiących historię , mnogość wątków , ciut mistyki , pełnokrwiste - takze dosłownie-postacie , oraz wartką akcję . Polecam podróz przez Europę , Bliski Wschód  i Lewant  w XIII wieku. Pieszo , konno , statkiem .

obraz_2022-02-23_192406.png.b3bdbbc339dde83810921edf6d07832f.png

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Od siebie polecam chyba niezbyt znaną, dość krótką książkę o potwornościach wojny w formie rękopisu szaleńca - „Czerwony śmiech Leonida Andriejewa, zwanego "rosyjskim E.A. Poe". Na mnie zrobiła spore wrażenie.

Na stronie Polona można przeczytać za darmo wydanie z 1905 r., (tj. około rok po pierwszym wydaniu książki).
↓ Jest też wersja z odnowionym tłumaczeniem, którą ja czytałam, ale obawiam się, że nie jest już dostępna.

obraz.png  obraz.png

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@boberm Mimo powrotu do smutnej mojej roboty, nadciągam wraz z nowymi książkami. Jak mawiał Jakub Wędrowycz: "Nadciąga Conan Barbarzyńca!".

Zbrodnia i Kara -> Do tej powieści zamierzam niebawem powrócić, bo to jedna z lepszych lektur, jakie miałem przyjemność czytać w liceum, a przy okazji to świetny protoplasta kryminałów.

Przypadki Robinsona Crusoe -> Ilekroć czytałem z biblioteki, to zawsze wracała chęć na wyprawę połączoną z elementami survivalu. :)

W Pustyni i w Puszczy -> Na złość politycznym i żeby sprawdzić, czy dalej pojawia się murzyn Kali. ;)

Hm.... "Serce Lodu" -> Jako przykład ile można wrzucić "nawiązań" z gier, literatury i popkultury do powieści, która ma być niezależnym produktem.

Operacja Dzień Wskrzeszenia -> Dobre SF od Andrzeja Pilipiuka z dużą dawką historii.

Droga Cienia, Na Krawędzi Cienia, Poza Cieniem -> Coś na rozluźnienie, takie tam fantasy o zabójcy posługującym się magicznymi zdolnościami.

Shadow Raptors -> Tu nie musze nic pisać. Dobra seria o której opinie mogłeś poczytać tu na forum i na moim blogu. ;)

Legion Nieśmiertelnych -> Coś jak polskie fanfiki jednoosobowe ze Stalkera, ale o klasę lepsze + akcja toczy się w kosmosie.

Uczennica Maga, Gildia Magów, Nowicjuszka, Wielki Mistrz, -> Kobiece fantasy o magach. Nie, to nie poziom Pottera, niedawno odświeżyłem sobie Uczennicę i mam wrażenie, że autorka tworząc postacie magów nadała im sporo kobiecych zwyczajów. 😜 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , witam @Darrien .

 Hm..... eklektyczna lista :-))

/"Zbrodnia i Kara" - ja jestem prosty człowiek i rozterki Raskolnikowa leżą poza moim perymetrem intelektualnych rozterek. Ale faktycznie  - must read ... z wysiłkiem i lekką niestrawnością. 

/Defoe- któż w czasach mojego dzieciństwa nie bawił sie w Robinsona w ogrodzie  dziadków ?😊.....

/Pigmentododatniość w PiP  jest warunkowana rokiem wydania - jak mniemam . W najnowszej wersji - tej która dopiero wyjdzie  :-))))- to Kali będzie ten  superhero!!!

/U Pilipiuka  widac facynację carską Rosją. Moze tęskni , choć nie - teskni to złe słowo - raczej wyobraża sobie niegdysiejszy wiktorianski świat bardziej poukładanym  niz dzisiejsza rzeczywistość? Czytelnie zarysowane strony umowy społecznej . Z przywilejami , ale tez obowiązkami każdej ze stron. W każdym razie Pilipiuka czyta sie przyjemnie , nawet opowiastki z uniwersum Wedrowycza.

Reszta tytułow jest - niestety - raczej nie znana mi osobiście - moze oprócz Canavan,  tyle ze fanem fantasy raczej nie jestem . Z nielicznymi wyjątkami. czasami coś co "młody' czytywał wpadało mi  rece. Jakies smoki wiosny , lata i reszty pór roku. W/w Canavan , i takie tam rózne ....

 

No cóz ... inter arma silent musae...  i powinienem  polecić jako must read - "Taktykę działań lekkiej piechoty w terenie zurbanizowanym" - ale ... niekoniecznie 😜.

Temat na ten tydzień- w temacie historii " Imię Rózy" - U. Eco - i kryminał , i kopalnia wiedzy o historii i ewolucji koscioła jako organizacji.

                                   - w temacie fantasy - J. Butcher - cykl Harry Dresden - urban fantasy ... całkiem no ...:-)))

                                   - w temacie hard SF - Larry Niven - Pierścień - klasyka gatunku 

@Meta - ale znalazłaś staroć :-))) Ale plastycznośc opisów - świetna , nawet mimo lekko archacznej składni....

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@boberm Czas na misz-masz przed wyjazdowy na WTF...

Robert Szmidt

Szczury Wrocławia: Chaos, Kraty, Szpital (w nadchodzącym tomie "Dzielnica" mam umrzeć)

Polskie post-apo zombie w realiach komunizmu. Myślę, że Tobie i @kondotierowi przypadło. Cechy szczególne? Zombiaków póki co nie da się zarąbać tradycyjnymi metodami. ;)

Otchłań, Wieża, Riese

Ta trylogia powinna figurować jako sztandar pod tym, jak wyobrażamy sobie ludzkie zachowania w czasach po zagładzie. Tj. szaro, brudno, ponuro, brutalnie.

Rafał Dębski

Kiedy Bóg Zasypia, Jadowity Miecz, Miłość Bogów

Piastowska "trylogia", którą w zasadzie można czytać w dowolnej kolejności, ale warto przeczytać według wydawania, wtedy nie przegapi się wielu smaczków. Aha i zwieńczenie losów Wiłły, można przeczytać w antologii "Nawia".

Serce Teściowej

Zbiór opowiadań autora, który miejscami kpi sobie z klasycznych zagrań w fantastyce. Opowiadania są różne, jedne zabawne, inne filozoficzne, a jeszcze inne mogą się nie spodobać. Moje faworyty to Serce Teściowej, takie, gdzie pojawia się motyw ze Śpiącej Królewny i takie ze smokami. ;)

 

Brandon Mull

Baśniobór i Smocza Straż

Fantastyka dla młodzieży, ale z nutką pedagogiki, więc jak znalazł, jeśli będziesz miał wnuki. ;) Oba tytuły są ze sobą połączone, tworząc dość spójne uniwersum.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.