Jump to content
Message added by Szczepan9205,

AKTUALIZACJA SPOLSZCZENIA:

05.01.2024 - do zakładki Linki do pobrania została dodana najnowsza wersja spolszczenia dostosowana do łatek, które wyszły po 09.12.2023, aż do ostatniej z 25.12.2023. 
Zawartość tej poprawki to głównie poprawki w tekście, przerobione opisy broni, ostatnie (mam nadzieję poprawki w czcionce) i inne pomniejsze poprawki, ale najnowszej wersji możecie mieć sporo brakujących tekstów itd.

Pliki polskiego lektora nadal są częścią spolszczenia, więc jeżeli ktoś nie chce lektora to instrukcja jak go usunąć jest w zakładce "INSTRUKCJA INSTALACJI SPOLSZCZENIA". Żeby spolszczenie działało też jak należy trzeba zaktualizować Launcher Gammy z wersji 5.0.0.0 do 6.0.0.0 - linki do pobrania launchera są dostępne na serwerze Discord Gammy.

03.05.2024 - do zakładki Linki do pobrania została dodana najnowsza wersja spolszczenia dostosowana do łatek, które wyszły między styczniem 2024, a majem 2024. Dodatkowo zmniejszył się trochę rozmiar spolszczenia z racji usunięcia z paczki ze spolszczeniem Modded Exes - Grok do każdej łatki, mini-łatki czy fixa wrzuca od jakiegoś czasu najbardziej aktualną wersję dlatego nie musi już być częścią spolszczenia. 

Recommended Posts


gaymma_cover_m.png
 

Platforma: Anomaly 1.5.2 (repack - wersja samodzielna)
Data premiery: 25.11.2021 r.
Autor: Grok
Autor spolszczenia: @Szczepan9205
 
 
OPIS:

Spoiler

G.A.M.M.A. ma na celu zapewnienie zrównoważonego doświadczenia związanego z przetrwaniem, gromadzeniem przedmiotów, gotowaniem, craftingiem, naprawą sprzętu oraz naciskiem na powolną eksplorację i płynną rozgrywkę.

Dla osób przyzwyczajonych do modyfikacji Skyrima, G.A.M.M.A. to w zasadzie Wabbajack (narzędzie do pobierania i instalowania modów) przerobiony od podstaw w PowerShell + towarzysząca mu lista ponad 200 pomniejszych dodatków oraz własne mody do Anomaly.

Ten modpack jest w 100% wolny od praw autorskich, ponieważ nie rozpowszechnia żadnych treści chroniących je prawem, które zostały stworzone przez innych modderów. W rzeczywistości G.A.M.M.A. pobiera każdy dodatek bezpośrednio z moddb lub github i instaluje je automatycznie i w odpowiedniej kolejności w Mod Organizer 2 (MO2). W ten sposób instalując G.A.M.M.A., bezpośrednio wspierasz pozostałych modderów.

G.A.M.M.A. jest bardzo prosta w obsłudze, ponieważ uruchamiając 3 skrypty i postępując zgodnie z podstawowymi instrukcjami, znajdziesz na pulpicie ikonę G.A.M.M.A., która uruchomi instancję MO2 bezpośrednio połączoną z twoim folderem Anomaly. Tam znajdziesz każdy zainstalowany dodatek i będziesz mógł dezaktywować te, które nie przypadły Ci do gustu lub dodać całkowicie nowe. Jest to bardzo proste, gdyż wszystkie dodatki użyte w G.A.M.M.A. są rozdzielone według różnych typów: Audio, Gameplay, Gunplay itd.


Paczka modów zawiera również własny zestaw dodatków: 

 • nowy interfejs;
 • nowa ekonomia - handlarze sprzedają jedynie drobne zapasy, a dobra amunicja i towar specjalny będą dostępne tylko dla zaufanych klientów;
 • nowe zestawy początkowego uzbrojenia - pistolety, pistolety maszynowe oraz broń z okresu II WŚ; 
 • nowy balans walki w zwarciu;
 • przerobiono system promieniowania;
 • liczne poprawki pomniejszych dodatków.

PORADY:

Spoiler

Jeżeli po odpaleniu nowej gry i załadowaniu się lokacji startowej dostaniemy wylot o treści:

1.png

Aby się go pozbyć, musimy wejść w folder z Gammą, następnie do folderu .Grok's Modpack Installer/Gamma, w nim jest folder modpack_patches i jego zawartość trzeba skopiować i wkleić do folderu Anomaly co powinno pomóc na tego typu wylot. Ogólnie wszelkie wyloty zawierające w nazwie słowo "ssfx_" są powiązane z dodatkiem Screen Space Shaders i wyloty mogą być kwestią nieaktualnej wersji SSS lub Modded Exes.

GALERIA:

Spoiler

stalker-anomaly-1-5-2-gamma_5.jpg  stalker-anomaly-1-5-2-gamma_3.jpg

stalker-anomaly-1-5-2-gamma_2.jpg  stalker-anomaly-1-5-2-gamma_4.jpg


Omówienie najnowszej aktualizacji:

INSTALACJA:

Spoiler

Instrukcja instalacji GAMMA:

Spoiler

Instrukcja instalacji spolszczenia
(dla osób instalujących je po raz pierwszy):

Spoiler

1. Z folderu mods dołączonego do spolszczenia GAMMY kopiujemy folder - Polish localization - Szczepan9205 i wrzucamy go do folderu z plikami GAMMY, a dalej do folderu "mods" - na liście modów spolszczenie powinno się pojawić jako ostatnia pozycja i tak je zostawiamy, ale zaznaczamy też okienko przy nazwie spolszczenia, żeby je aktywować.


2. Następnie w MO2 na liście modów zintegrowanych z GAMMĄ wyszukujemy moda nr 308 - "Tactical fonts for Anomaly 1k" i dezaktywujemy go poprzez odznaczenie go lub klikamy na niego PPM i z listy wybieramy "Dezaktywuj wybrane", jeżeli tego nie zrobimy, to czcionka w grze będzie czarna zamiast białej, przez co będzie nieczytelna.


3. Kiedy uporamy się już z powyższymi krokami, to obok przycisku Uruchom (w MO2)  zobaczymy napis Anomaly Launcher i logo gry (może tam być co innego w zależności od renderera jakiego używamy) - klikamy na ten napis i rozwinie nam się lista dostępnych do uruchamiania plików .exe - wybieramy ten odpowiadający rendererowi, którego używamy w grze (czyli np. Anomaly (DX11), (DX10), (DX9) lub (DX8) lub ich warianty z dopiskiem -AVX) - wybranie z listy odpowiedniego renderera jest kluczowe, ponieważ jeżeli zostawimy wybrany Anomaly Launcher, to GAMMA może się nie uruchomić, a przynajmniej u mnie nie chciała dopóki tego nie zmieniłem na używany przeze mnie render, czyli (DX11) - AVX, ale render zależy od tego, jak mocnego mamy PC, więc nie sugerujcie się tym, co ja wybrałem.


4. Jeżeli wszystko dobrze poszło, odpalamy grę poprzez kliknięcie Uruchom/Play w Mod Organizerze i GAMMA powinna się odpalić.
W głównym menu wchodzimy w "Ustawienia" i wchodzimy w zakładkę Modded exes/Zmodyfikowane .exe, znajdujemy na liście opcji pozycję o nazwie "Use English text for missing translation/Użyj angielskiego tekstu dla brakujących tłumaczeń" i ustawiamy ją na ON - domyślnie będzie ustawiona na OFF
Po tym restartujemy grę i gotowe. Dzięki tej opcji, jeżeli gdzieś w tłumaczeniu został pominięty jakiś tekst, to zamiast braku tekstu wyświetli nam się on po angielsku.


5. Jeżeli nie chcemy polskiego lektora, który został dodany do spolszczenia, to wchodzimy do folderu mods/Polish localization - Szczepan9205/gamedata i usuwamy stamtąd folder sounds.


Jeżeli wszystko zrobiliśmy jak należy, to powinniśmy mieć od tej chwili GAMMĘ w całości po polsku.

Przypominam, że spolszczenie jest wersją beta, jednakże zawiera przetłumaczone prawie wszystkie mody zintegrowane z GAMMĄ i planuję to spolszczenie doprowadzić do końca - na razie jedynie dodatek Black Market (Buyable Gear) jest nieprzetłumaczony (aczkolwiek jest on domyślnie wyłączony).
 


Instrukcja instalacji spolszczenia w formie wideo:


Instrukcja instalacji spolszczenia
(dla osób które instalowały je już wcześniej i chcą zainstalować najnowszą wersję):

Spoiler

1. W Mod Organizerze 2 znajdujemy dotychczas zainstalowane Modded Exes, klikamy na niego PPM i z listy wybieramy "Usuń Mod".


2. Z folderu mods dołączonego do spolszczenia GAMMY kopiujemy folder - Polish localization - Szczepan9205 i wrzucamy go do folderu z plikami GAMMY, a dalej do folderu "mods" (np. H:\S.T.A.L.K.E.R\Gamma 0.9\mods) ze zgodą na zamianę plików - na liście modów spolszczenie pojawi się jak zawsze jako ostatnia pozycja i tak je zostawiamy, ale zaznaczamy okienko przy nazwie spolszczenia, żeby je aktywować.


3. Następnie w MO2 na liście modów zintegrowanych z GAMMĄ wyszukujemy moda nr 308 - "Tactical fonts for Anomaly 1k" i dezaktywujemy go poprzez odznaczenie go lub klikamy na niego PPM i z listy wybieramy "Dezaktywuj wybrane". I to tyle, gotowe - spolszczenie zaktualizowane.


4. Jeżeli nie chcemy polskiego lektora, który został dodany w najnowszej wersji, to wchodzimy do folderu mods/Polish localization - Szczepan9205/gamedata i usuwamy stamtąd folder sounds.

LINKI DO POBRANIA:

Spoiler

Mod:

 • Github - [KLIK]
   

Spolszczenie (wersja 0.99 z dn. 03.05.2024 dostosowana do najnowszych łatek, które wyszły między styczniem 2024, a majem 2024):

Podziękowania od tłumacza:

Spoiler

Do spolszczenia wykorzystano kilka stworzonych przez @FairFight więc dziękuję jemu za zgodę na wykorzystanie jego pracy.
Podziękowania należą się też @LPatryk (gdyby nie jego sposób na hybrydę polsko-angielską, to spolszczenie pewnie by nie powstało).

Podziękowania również dla @Agrael za przetestowanie instrukcji instalacji i fixa na wylot z powodu shaderów.

Wielkie podziękowania należą się także @Hevdanowi za dostosowanie czcionki "Tactical Font for Anomaly 1K" do polskich znaków.

 
Źródło: SiNIXZB.jpg
 
 

 • Positive 5
 • ? 1
 • Cool 2
Link to comment
Share on other sites

Próbowałem zainstalować tego moda ale po Instacji Anomaly, jego uruchomieniu, rozpakowaniu GAMMA R3 jest wskazanie o uruchomienie istalatora. Niesterty wywala się on już w oknie terminala Windows, bez konkretnych logów. Zainstalowanie tego moda to droga przez mękę ...

Link to comment
Share on other sites

Zaktualizowałem link do serwera Gammy na Dsc. 

Instrukcja instalacji po angielsku: 

Spoiler

INSTALLATION
Now with all that out of the way, we can start! 0. Download and extract S.T.A.L.K.E.R. Anomaly using 7Zip and launch it AT LEAST ONCE: KLIK
You can use an already installed Anomaly, just make sure the “gamedata” folder is clean, "db/mods" and "db/addons" folders needs to be empty.

 1. Download and extract G.A.M.M.A. using 7Zip (everything else can lead to issues), for instance at the root of your C drive: KLIK
 2. Open the newly extracted folder (should be C:\GAMMA RC3) and then open .Grok's Modpack Installer folder. Be sure to right click and "Launch as Admin" on G.A.M.M.A. Installer.exe and click “1. Allow Powershell scripts.”
 3. Now click “2. Launch MO2”. An error message should pop up, just press OK. On-screen instructions will be displayed in your G.A.M.M.A. installer, please follow the instructions to properly configure your MO2 for Anomaly as a portable instance (Portable > Show Anomaly folder > Next > Next > Next > Skip and quit MO2).
 4. Click “Update G.A.M.M.A. data” and wait until it's done.
 5. Select the Moddb mirror closer to your country (EU or NA) and click “Complete G.A.M.M.A. Installation”. The process takes some time since it downloads all the add-ons. You can launch a new desktop in Windows (Windows Key + Tab > New Desktop at the top) and move the installer window there so you can use your computer normally during the installation. You can close the installer during the process, it will resume where it was left next time you launch it.

  (You can download some large add-ons manually and their zip in  C:\GAMMA RC3\downloads folder if the installer takes too much time (links below))
  - BAS: KLIK
  - Dux's ICK: KLIK

 6. When the process is finished, close the installer, go to your Desktop and double click the G.A.M.M.A. shortcut. An error message should appear, click OK.
  Verify that you have 296-active-mods-in-mo2
  Can’t find the icon? It can happen, don’t worry. Just go inside your G.A.M.M.A. folder and create a shortcut of “modorganizer.exe”, then paste it on your desktop.
  IF SOME ADDONS ARE MISSING AND THE GAME CRASHES ON LAUNCH
  Launch the installer and click Update GAMMA data (big middle button) and then Complete GAMMA installation. Doing it more than 2 times within 1 hour will get you flagged as a bot by moddb. NEVER remove the GAMMA RC3/downloads folder.

 7. STALKER GAMMA is now ready to run, congratulations. Select Anomaly (DX11-AVX) in MO2 and click Run. If you crash on startup be sure to check KLIK

 

 • Positive 1
Link to comment
Share on other sites

U mnie pada w pkt 2 przy użyciu "open .Grok's Modpack Installer folder. Be sure to right click and "Launch as Admin" on G.A.M.M.A. Installer.exe and click “1. Allow Powershell scripts.”

Wywala na tym okienku.

Nie do końca rozumiem youtubowej instrukcji, gdzie facet chyba mówi o utworzeniu drugiego ekranu w windows bo Instalator GAMMA porzebuje otwarte coś - nie wiem , Anomaly ma być ruchomione?

Może ktoś inslalował tego moda?

Link to comment
Share on other sites

Ja dałem radę bez specjalnych problemów. Spróbuj uruchomić jako admin. Ważne żeby czyste Anomaly było bez absolutnie żadnych addonów a Gamma musi być zainstalowana w osobnym folderze…2 ekran Windows jest konieczny TYLKO gdy musisz coś innego robić na PC - ja go nie tworzyłem.

Edited by Mayer99
Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...
 • 1 month later...

@ranlope Ewentualnie możesz zrobić tak jak ja sobie "przygotowałem" Gammę pod to jakby kiedyś naszła mi na nią ochota czyli wchodzisz w folder Gammy i w folder mods i teraz lecisz od samej góry do dołu foldery po kolei i sprawdzasz, które mają ścieżkę gamedata/configs/text no i jeśli mają to w środku zazwyczaj jest folder eng - robisz jego kopię, wklejasz w tym samym folderze i tej kopii zmieniasz nazwę na pol tak żeby mieć foldery eng i pol. Jak ogarniesz wszystkie foldery, w których występuje to co podałem to dopiero wtedy wrzucasz do folderu z Anomaly spolszczenie i odpalasz Gammę. Trochę to czasochłonne, ale na razie nie ma innego wyjścia jak chce się mieć chociaż to co z Anomaly po polsku.

Dzięki temu będziesz miał to co z Anomaly po polsku, a to co dodaje/zmienia Gamma po angielsku, ale nigdzie nie będzie tekstu brakowało. 

Nikt się natomiast nie podjął tłumaczenia (chyba, że w tajemnicy jak wyżej napisała Meta), z racji tego, że Gamma co chwilę się zmienia, autor ciągle dodaje i usuwa poszczególne dodatki więc robienie spolszczenia dopóki nie wyda jakiejś finalnej wersji, która już nie będzie dalej rozwijana mija się z celem bo trzeba by codziennie lub co kilka dni robić aktualizacje do spolszczenia + z tego co widziałem to spolszczenie Gammy to jest mega dużo roboty i gdyby miało by kiedyś powstać spolszczenie to musiałoby się zebrać do tego raczej kilku tłumaczy, żeby w miarę sprawnie to poszło bo jak dla jednej osoby to roboty jest minimum na parę miesięcy.

 • Positive 2
Link to comment
Share on other sites

59 minut temu, Szczepan9205 napisał:

@Andre86 A czytałeś co pisałem wyżej? Jak chcesz mieć spolszczenie Anomaly połączone z angielską translacją Gammy tak, żeby nigdzie niczego nie brakowało to musisz zrobić tak jak wyżej opisałem - inaczej się na tą chwilę nie da.

jezu sorrki mój błąd post pisałem po pracy więc delikatnie nie kontaktowy a z gamma męczę się już 3 dni by dopasować do działania sorry za offtop jeszcze raz 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Lepiej już się nauczyć angielskiego, sorry ale czasy spolszczeń do wszystkiego odeszły do lamusa, obecnie nie wyobrażam sobie używania komputera bez zaawansowanego angielskiego, jest się wtedy odciętym od 99% treści.
Co do radiacji już może ktoś wcześniej pisał że dobrze mieć od początku maskę na twarz i uważać na pola radiacji, nie latać na złamanie karku przed siebie.
Ja miałem problem z instalacją w postaci kilkukrotnego powtarzania pełnej instalacji, bo wiele modów się nie ściągało i gra nie działała, za każdym razem dochodziły nowe aż w końcu ruszyła.
Modpack jest kosmiczny, Anomaly mnie odrzucił pustością, a Gamma absolutnie wchłonęła. Chwilę zajęło skumanie tajników naprawiania, craftingu i leczenia się z pomocą filmików na yt, a teraz się śmieję z siebie jakie to proste.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Markok napisał:

sorry ale czasy spolszczeń do wszystkiego odeszły do lamusa,

Tu się nie zgodzę i to z bardzo prostego powodu - nie każdy musi znać język angielski. To jest poniekąd smutne, ale prawdą jest, że dobra znajomość angielskiego w dzisiejszych czasach ułatwia życie. Natomiast nie jest czymś niezbędnym, a mamy dużo starszych osób, dla których znajomość tego języka jest zbędna lub nawet młodszego pokolenia, a skoro tak, to zainteresowanie spolszczeniami będzie. 

Druga sprawa jest taka, że modów do Stalkera (dobrych modów) po angielsku jest garstka. To kwestia gustu, ale moim zdaniem wisienką na trocie są mody fabularne, a one są w 90% tylko po rosyjsku i jedyna nadzieja w spolszczeniach. A Gamma? Anomaly na ''sterydach", która co prawda cieszy oko, ale po pierwszej przygodzie z Anomaly wieje nudą. Zresztą nawet w Anomaly wiało nudą, bo 3 wątki główne nie powalają. 

Link to comment
Share on other sites

@Markok @Agrael dobrze mówi jak chcesz grać w mody do stalkera to 

Cytat

Lepiej już się nauczyć

 rosyjskiego :P Akurat tu to sobie angielski można w buty wsadzić. Chociaż przez te wszystkie lata praktycznie to co było najlepsze zostało spolszczone więc w sumie nie musisz :D no patrz jednak na coś spolszczenia się przydają.

Cytat

sorry ale czasy spolszczeń do wszystkiego odeszły do lamusa

eee nie zgodzę się większość ludzi na bank zna angielski w stopniu takim, że spokojnie sobie mogą grać w gry i mody ale jak jest okazja to i tak każdy woli mieć chociaż napisy "po naszemu".

 • Cool 1
Link to comment
Share on other sites

Admnistracja powinna zrobić coś aby można było edytować post w każdej chwili... Ogólnie wracam do tematu bo udało mi się zainstalować to i mam kilka wskazówek dla tych co nie mogą sobie poradzić z instalacją. 

1. Jeżeli zainstalowaliście już grę i po kliknięciu na ikonkę na pulpicie gamma pokazuje wam się błąd poniżej, to należy uruchomić grę jako administrator, wtedy powinno wszystko działać

 image.png.135ecba52256d2ceab9a81cb7f82e0b1.png

2. Moda można modyfikować w ramach waszego uznania, możecie włączać i wyłączać addony, ale tutaj należy uważać, bo po pierwsze zepsuje wam się save, po drugie możecie już wtedy nawet nie uruchomić gry, tutaj zostaje wam metoda prób i błędów, ja dla przykładu wyłączyłem autumn aurore  i inne jesienne duperele i działa

3. Instalator zawsze uruchamiajcie zgodnie z instrukcją jak i również z uprawnieniami administratora, jak zapomnicie uruchomić z uprawnieniami, to może i instalator zadziała, ale nie zainstaluje wam poprawnie moda

4. Jak ktoś nie doszedł do końca filmiku i nie wie czemu gra się nie uruchamia mimo, że wykonał instrukcję, możecie spróbować przerzucić pliki z folderu poniżej czyli modpack_patches (ścieżka poniżej na screenie), oczywiście to musicie wykonać po zamknięciu mod organizera (czyli tego czym uruchamiamy grę, ta ikonka "G.A.M.M.A." z pulpitu) i możecie spróbować uruchomić, powinno wszystko działać wtedy

image.thumb.png.a493e37d05cb2227081f21bdddfcc9f4.png

PS: Jak ktoś ma życzenie to mogę napisać instrukcję po polsku, ale cóż to nie pomoże zbytnio, bo jak nie wiecie jak zainstalować gry zgodnie z instrukcją która jest po angielsku to nawet nie ma sensu grać, bo modpack jest w całości po angielsku.

Edited by Eksplo_Raptus
 • Cool 1
 • Positive 2
Link to comment
Share on other sites

@Eksplo_Raptus  Brak możliwości edytowania wpisów przez forumowiczów z krótkim stażem, małą ilością wpisów i niską aktywnością jest celowy i zamierzony.

Związane jest to z nikczemnymi zachowaniami, zmianami wpisu już po udzieleniu na nie odpowiedzi przez innych forumowiczów, co czyniło je bezprzedmiotowymi, a czasem bezsensownymi. Kiedy z Turysty przemienisz się na Stalkera, taką możliwość dostaniesz, ale też ograniczoną czasowo.

W takiej sytuacji jaka u Ciebie wystąpiła, administracja nie będzie wyciągać wniosków, za wpis pod wpisem. Kiedy modem zajmuje się tylko jeden forumowicz, jest to dopuszczalne. Jak widzisz, jeden z możnych nawet dał Ci pozytywną opinię, a nie reprymendę.

 • Positive 2
Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.