Skocz do zawartości

Problem z bootloaderem w Win7


trurl3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę pilnie o pomoc w następującym problemie:

Na dysku zostały stworzone były dwie partycje - systemowa z Win7 i magazyn. Po zakupieniu drugiego dysku zainstalowałem Win7 ponownie na drugim dysku i przestałem używać pierwszego systemu. Ale mnie ta partycja uwierała u chciałem ja skasować i rozszerzyć pierwszy dysk.

Z pod Windows nie da się tego zrobić. Skusiło mnie i zewnętrznym narzędziem skasowałem tę partycję. System na drugim przestał być widoczny. Pliki na dyskach są, ale przy próbie uruchomienia jest komunikat "Brak systemu operacyjnego"

Próba naprawy Windowsa z płyty instalacyjnej wykazała, że na drugim dysku ciągle jest system i to uniemożliwia ponowna instalację. Zresztą wolałbym odzyskać Windowsa. Windows wykonał jakieś czynności naprawcze , ale przy ponownym uruchomieniu znowu jest "Brak systemu:

Co robić !!??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pod Windows nie da się tego zrobić.

Jeżeli system widzi oba dyski to drugi można formatować z postawy windows...podobne jak i inne partycje poza aktywną systemową na której aktualnie jesteś, ponieważ jest traktowana jako domyślna.

Tak by wyprostować sprawy...

...masz w PC dwa dyski

...na jednym są dwie partycje..stary system + magazyn

...nowy dysk to nowy system, który uruchamia się normalnie

Pytanie ostatnie...

...czy system widzi ten stary dysk jako napęd i czy przydziela mu właściwą wielkość, czy nie możesz uruchomić PC w ogóle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne na pierwszym dysku były zapisane pliki bootloadera, Spróbuj odpiąć pusty dysk , zostaw tylko ten z systemem i wtedy jeszcze raz płyta naprawcza windowsa . Chodzi o to by dysk z systemem był widziany jako dysk C . teoretycznie płyta ratunkowa powinna zapisać nowy plik loadera , jeśli system sie uruchomi , podpinasz drugi dysk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo zamiast kombinacji alpejskich darmowym programem ghost zrobić sobie obraz partycji z systemem na ten drugi dysk . Odłączyć go i zainstalować na nowo system (w miejscu starego) wystarczy tylko do momentu przygotowanie do instalacji (chodzi o to aby stworzył się bootloader) na C . Teraz wystarczy ghostem przywrócić obraz partycji z Windowsem na swoje miejsce i wszystko gra . Jak by co mogę ci taki obraz partycji rozruchowej zrobić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za porady.

Jak na razie najbardziej perspektywiczna jest porada kobala - możliwe że jak zostanie tylko dysk z systemem (choćby i nie uruchamiającym się) to go naprawa z płyty instalacyjnej chwyci. Tak, na pierwszej partycji pierwszego dysku był po raz pierwszy instalowany system i tam znajdował sie bootloader, bo zawsze przy uruchamianiu Windowsa pytał mnie która wersje ma uruchomić, co znaczy że szło z jednego źródła. po usunięciu tej partycji Windows na drugim dysku został odcięty i nie ma do niego Tajnej Ścieżki ;). Trzeba znaleźć Przewodnika, żeby ja otworzył... To naprawdę było chyba zaćmienie umysłowe które spowodowało brak wahania przy naciśnięciu tego guzika do skasowania partycji. A powinienem przecież pamiętać...

@ malakas zależy mi na danych z OBYDWU dysków i formatowanie nie wchodzi w grę

@ Kpuc - Obraz partycji z systemem - pewnie dobre, ale dysk ma wielkość 1 TB i jest w 80% zapełniony... A ten drugi (pierwszy w kolejności), choć też ma 1TB to również nie jest pusty... Gdzie ja zmieszczę taki obraz? Rozumiem, że przywrócenie obrazu partycji nie ma wpływu na bootloader i MBR?

@ MiedzianeJaja - coś w tym jest, mogę odpiąć wszystkie dyski, podłączyć jakiś inny i zainstalować na nim Windowsa. Problem w tym, że mam luzem tylko dysk 4GB a to może być mało. Ew. odpiąć ten z systemem, zostawić tylko ten drugi i na nim zainstalować system. Albo ponownie stworzyć usuniętą partycje i tam zainstalować system ponownie. Ale wtedy wrócę do punktu wyjścia... No i ten kosmos, to Ci się udało...

Dam znać jak wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy mi na danych z OBYDWU dysków i formatowanie nie wchodzi w grę

kto tutaj mówi o formatowaniu....zadałem pytania bo nie rozumiem sytuacji którą opisałeś w poście...jest on dla mnie niejasny...;)

możliwe że jak zostanie tylko dysk z systemem (choćby i nie uruchamiającym się) to go naprawa z płyty instalacyjnej chwyci.

raczej nie chwyci ponieważ system nie widzi chyba partycji, ale nie wiem co widzi stąd pytanie nr.3...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto tutaj mówi o formatowaniu....zadałem pytania bo nie rozumiem sytuacji którą opisałeś w poście...jest on dla mnie niejasny...http://www.stalkerteam.pl/public/style_emoticons//cool.gif

raczej nie chwyci ponieważ system nie widzi chyba partycji, ale nie wiem co widzi stąd pytanie nr.3...

Dla wyjaśnienia - sytuacja jest taka:

1. Na początku utworzyłem na dysku dwie partycje - jedna 60 GTB na system i reszta na dane

2. Na systemowej zainstalowałem Win7 i używałem jakiś czas

3. Kupiłem drugi dysk i na nim zainstalowałem ponownie Win7 który od tej pory był moim aktualnym systemem. Starego Win7 z partycji 60GB juz nie używałem.

4. Postanowiłem usunąć partycję 60GB jako niepotrzebną i rozszerzyć drugą partycję na cały dysk, ale pod Windows to było niemożliwe, bo partycja 60GB była widziana jako Systemowa.

5. Podkusiło mnie, żeby usunąć tę partycję 60GB przy pomocy narzędzia zewnętrznego z bootowalnego CD, co też nieopatrznie uczyniłem

6. Aktualnie używany windows na drugim dysku przestał się uruchamiać. Pokazuje się komunikat " Brak systemu operacyjnego". Uruchamiając Knoppixa z płyty bootowlnej sprawdziłem, że dane na obu dyskach pozostały.

7. Uruchomienie instalatora Win7 z CD wykazało obecność systemu na drugim HD (co uniemożliwia ponowne zainstalowanie windowsa na tym dysku). Zmiana w BIOS-ie drugiego dysku na pierwszy (bootowalny) nie dała rezultatu. System nie startuje, komunikat "Brak systemu operacyjnego"

Tak to wygląda aktualnie. Po prostu brak "ścieżki" do Windowsa. Zalezy co rozumiec przez 'system'. jeśli system operacyjny - to formalnie go nie ma. Ale dyski jako takie i ich partycje są dla komputera czytelne, chociaż bez systemu operacyjnego nie ma jak ich przeczytać (pod Linuksem widać, że dane na dyskach i struktura danych są zachowane. Usunięta została partycja rozruchowa Windowsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ty na system chciałeś dać 1TB ? http://www.stalkerteam.pl/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/cool.gif

Zrób sobie na tym dysku małą partycji c wystarczy 200MB i na niej będzie boot , który to sobie utworzysz narzędziem do przywracania z płyty Windowsa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usunięta została partycja rozruchowa Windowsa.

... próbuj odzyskać bootsektor. Jak dla mnie to on zniknął z dysku razem z usunięciem partycji i dlatego druga winda nie startuje.

dyski jako takie i ich partycje są dla komputera czytelne

...to łatwo sprawdzić wystarczy wejść do Bios tam są wszystkie widoczne napędy i ich wielkości, ale dobrze że są widoczne i zachowały wielkości. Potrzebny jest nowy MBR...

dodam jeszcze znaleziony na szybko sposób naprawy....

Sposób: Napraw główny rekord rozruchowy (MBR)

Główny rekord rozruchowy (MBR – Master Boot Record) to część dysku twardego wykorzystywana przez komputer w celu uruchamiania systemu operacyjnego Windows. Jeżeli MBR jest uszkodzony, komputer nie uruchomi się. Główny rekord rozruchowy (MBR) można naprawić z pomocą płyty CD z systemem operacyjnym Windows . W celu przeprowadzenia naprawy MBR należy postępować zgodnie z poniższymi instrukcjami.

Włóż płytę z systemem operacyjnym Windows do napędu optycznego (CD lub DVD).

Naciśnij przycisk zasilania i przytrzymaj go przez 5 sekund , żeby wyłączyć komputer. Naciśnij ponownie przycisk zasilania , żeby uruchomić komputer.

Po pojawieniu się monitu naciśnij klawisz Enter , żeby Uruchomić z płyty CD .

W menu konfiguracji systemu Windows, naciśnij przycisk R , żeby uruchomić konsolę odzyskiwania.

W wierszu C:\> wpisz FIXMBR i naciśnij klawisz Enter , żeby kontynuować.

Po wyświetleniu pytania, czy chcesz napisać nowy MBR, naciśnij klawisz y , a następnie Enter .

Po napisaniu MBR ponownie uruchom komputer, naciskając przycisk zasilania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... próbuj odzyskać bootsektor. Jak dla mnie to on zniknął z dysku razem z usunięciem partycji i dlatego druga winda nie startuje.

Partycja została usunięta i nie mam jak odzyskać niej czegokolwiek

...to łatwo sprawdzić wystarczy wejść do Bios tam są wszystkie widoczne napędy i ich wielkości, ale dobrze że są widoczne i zachowały wielkości. Potrzebny jest nowy MBR...

To chyba nie chodzi o MBR - w końcu pod Linuksem (lub jakimkolwiek innym systemem operacyjnym, mam nadzieję) pliki są dostępne. Tu chodzi specyficznie o bootloader czyli plik uruchamiający Windowsa

dodam jeszcze znaleziony na szybko sposób naprawy....

W Windows7 to nie jest takie oczywiste - płyta instalacyjna nie daje żadnych mozliwości ingerencji az do ukazania sie ekranu Instalacji nowego systemu, gdzie dopiero jest możliwość 'Napraw komputer', z której skorzystałem i która, pomimo komunikatu o robieniu czegoś, nie zmieniła sytuacji.

Po pojawieniu się monitu naciśnij klawisz Enter , żeby Uruchomić z płyty CD .

W menu konfiguracji systemu Windows, naciśnij przycisk R , żeby uruchomić konsolę odzyskiwania.

W wierszu C:\> wpisz FIXMBR i naciśnij klawisz Enter , żeby kontynuować.

Po wyświetleniu pytania, czy chcesz napisać nowy MBR, naciśnij klawisz y , a następnie Enter .

Po napisaniu MBR ponownie uruchom komputer, naciskając przycisk zasilania .

Tych opcji po prosu nie ma w moim przypadku...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łap , jedna z moich kopii . W systemie 100MbBoot/60GBsystem/440GBDane/

przywracasz sobie to na pierwsza partycję dysku podłączonego P-ATA - Master / S-ATA jako pierwszy

Programem Ghost32 przywróć obraz Bootloadera , następnie dzięki narzędziu ,,napraw rozruch systemu Windows ,, znajdującym się płycie napraw śćiezki w zasadzie to samo się zrobi. System musi wstać http://www.stalkerteam.pl/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/cool.gif

Jeżeli nie dasz sobie rady zrób tak jak pisałem na początku partycję 100MBBoot/9900MBSystem i Dane/ , przywróć ten obraz na tę partycje 100MBBoot i wszystko system wstanie od razu drugi dysk podłączasz do 2 portu S-ATA i wszystko .

http://www.przeklej.pl/plik/boot-czysty-seven-32-rar-0028secrl2mv

Hasło: 65478

Partycji 100MB aby ci nie wadziła możesz ukryć albo skasować przypisaną literę , partycji nie będzie widać z poziomu windy .

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. Do informacji Miedzianego i kpuc nie mogłem się z pracy dostać (sieć korporacyjna i filtry), a co do informacji od malakasa, to jest ciekawa, ale autor artykułu prześlizgnął się po temacie dotarcia do linii poleceń w W7:

Jeżeli przywracanie backupu nie powiodło się, możemy uruchomić

wiersz poleceń.

U mnie uruchomiony dysk instalacyjny nie daje żadnych możliwości zejścia z jedynej właściwej drogi prowadzącej do ekranu instalacji nowego systemu... Chyba że gdzieś tam trzeba coś wcisnąć...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle sie do tego zabrałeś i nie potrzebnie cokolwiek usuwałeś partycje ze starego dysku mogłeś jak dysk był jeszcze pusty założyć partycje o podobnym rozmiarze jak ta systemowa z Windows 7 potem zrobić obraz i zwyczajnie odzyskać na nowym dysku wtedy wszystko działa jak trzeba i nie ma problemów z bootloaderem i mniej zabawy, a starą systemową usunąć. Trzeba zrobić z programów do tworzenia obrazów partycji użytek bo po to zostały zrobione ja to co napisałem robiłem sam niedawno kupiłem 500GB dysk i przeniosłem system na nowy dysk bo stawiac systemu od nowa mi sie nie chciało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie musisz mi jeszcze dokładać http://www.stalkerteam.pl/public/style_emoticons//cool.gif Już w momencie naciskania 'zapisz zmiany' wiedziałem, że popełniłem błąd... Tak czasem bywa - zaćmienie i już

Wystarczyło by zmienić atrybuty tej partycji, żeby nie była widziana jako systemowa i bootowalna, a wtedy można by ja usunąć spod Windows pewnie. patrząc wstecz metod jest bez liku. Ale nie o to chodzi co można było zrobić, jak było dobrze, ale co można zrobić, jak jest źle. na razie kończę, bo idę do domu. jak nic mi się nie uda dam znać jutro.

Wczoraj miałem mało czasu i pierwsze podejście było nieudane. Dziś lepiej się przygotowałem, w pracy zebrałem informacje z internetu i po powrocie do domu przystępuję do dzieła. Z opisów wygląda, że nie powinno to być skomplikowane. Jeśli nie napsułem nic więcej, powinno dziś ruszyć.

//EDIT

Podałem się i ponownie zainstalowałem to, co skasowałem. Przywrócenie systemu na partycji 60 GB automatycznie przywróciło dostęp do starego Windowsa. Koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, to było najprostsze rozwiązanie, tylko jest to jakby cofanie się wstecz i swojego rodzaju kapitulacja...

Ale z drugiej strony, zazwyczaj liczą się efekty, a w tym przypadku efekt przywrócenia systemu osiągnąłem w 200% - mam 2 systemy http://www.stalkerteam.pl/public/style_emoticons//cool.gif

Pomyślę nad zamiana tego nowego Windowsa na Linuksa - jak już maja być dwa systemy, to chociaż niech będą rożne...

Czy ktoś ma jakiś pomysł jak zamienić Windowsa 7 na pierwszej partycji, 'poprzez którego' ładuje się właściwy system na Linuksa? Zaznaczam, że Linux powinien zamienić tego Windowsa bez wpływu na dostęp do aktualnie używanego Win7 na drugim dydku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mam. W Twoim przypadku podobnie jak poprzednio. Trzeba mieć dobrego kumpla lub jakieś 300-400 PLN. Pożyczasz od kumpla lub zakupujesz w sklepie zewnętrzny dysk 1 TB (lub mniejszy zależy od ilości potrzebnego miejsca). Na niego zrzucasz SWOJE RZECZY i stawiasz na komputerku linuxa bądź coś innego. Następnie z dysku zewnętrznego przegrywasz z powrotem SWOJE RZECZY na komputerek. Koniec http://www.stalkerteam.pl/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/cool.gif

Dysk oddajesz lub cieszysz się że masz dodatkowy TB na zapas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Ubuntu 10.10 na drugim dysku, nie zastanawiałem się co by było jakby najpierw był Linux wgrany, a dopiero na drugiej partycji tego samego dysku Windows moim wypadku Windows jest na partycji pierwszej pierwszego dysku nie wiem czy koniecznie Windows musi być jako pierwszy instalowany http://www.stalkerteam.pl/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/cool.gif najpierw odpowiedz sobie na pytanie jaka dystrybucja jest dla ciebie najlepsza no i czy faktycznie dwa systemy są ci niezbędne najpierw poczytaj o tym żeby to dobrze wszystko było ważna uwaga grub1 wymaga oddzielnej partycji boot sformatowanej w ext2 gdyż grub nie obsługuje ext3 grub 2 nie ma tego problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mam. W Twoim przypadku podobnie jak poprzednio. Trzeba mieć dobrego kumpla lub jakieś 300-400 PLN. Pożyczasz od kumpla lub zakupujesz w sklepie zewnętrzny dysk 1 TB (lub mniejszy zależy od ilości potrzebnego miejsca). Na niego zrzucasz SWOJE RZECZY i stawiasz na komputerku linuxa bądź coś innego. Następnie z dysku zewnętrznego przegrywasz z powrotem SWOJE RZECZY na komputerek. Koniec http://www.stalkerteam.pl/public/style_emoticons//cool.gif

Dysk oddajesz lub cieszysz się że masz dodatkowy TB na zapas.

Jak każde proste rozwiązanie - mucha nie siada. Tylko ja mam 2 dyski kazdy po 1 TB zapełnione średnio w 80%. Syatem jest i na pierwszym i na drugim, ale zalezy mi na utrzymnaiu systemu Win7 z tego drugiego. Jesli na pierwszym postawię Linuksa i nawet przywróce dane, to jak mam uruchomic tego Win7 na drugim dysku, skoro uruchamia sie 'poprzez' bootloadr na pierwszym, a tego juz nie będzie, tylko będzie Linux?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.