Skocz do zawartości

Jak zamienić Win7 na Linuksa


trurl3

Rekomendowane odpowiedzi

Nauczony doświadczeniem, żeby nic nie robić bez dogłębnego zrozumienia tematu, stawiam pytanie: Jak zamienić jeden z dwóch zainstalowanych w komputerze systemów Win7 na Linuksa. Sytuacja jest taka: W systemie są dwa Win7 z których aktualnie używany jest drugi, zainstalowany później na drugim dysku. Pierwszy jest na partycji 60GB która ostatnio usunąłem i wtedy straciłem dostęp do aktualnie używanego systemu. Jedynym wyjściem było ponowne zainstalowanie Win7 na partycji 60GB na pierwszym dysku. Teraz pomyślałem, że mógłbym ten 'nadrzędny' system zamienić na Linuksa, ale chciałbym zasięgnąć rady jak to zrobić, żeby znowu nie stracić dostępu do swojego aktualnego Win7. Proszę o porady... Proszę tylko o pewne porady ew. linki do miejsc, gdzie mogę znaleźć poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proste http://www.stalkerteam.pl/public/style_emoticons//cool.gif

Zainstaluj dystrybucje linuxa na partycji z ta już niechciana windą a następnie edytuj grub'a http://olinux.pl/?p=721

Da się zainstalować 'obok' Win7 na tej samej partycji? I czy potem można będzie tego Windowsa bezboleśnie usunąć? Bo partycja ma tylko 60GB... Wolałbym uniknąć kłopotów jak ostatnio, te 3 dni bez internetu były straszne... jedyne wyjście na świat w domu, komputer zony wyzionął ducha...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zbotujesz płytę z distrem jakiegoś linuxa to podczas instalacji sformatuj te partycje , i dopiero zainstaluj . Ja nie polecam instalacji kilku systemów na jednej partycji , są później z tym big problemy szczególnie z dwoma XP-kami ale to tak na marginesie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie polecam instalacji kilku systemów na jednej partycji

Linuxa nie stawiałem to nie wiem, ale rozwinę Twoją myśl...nie mam tutaj na myśli przypadku Trurl3, tylko ogólnie wszystkich...http://www.stalkerteam.pl/public/style_emoticons//cool.gif

INSTALOWANIE DWÓCH SYSTEMÓW OPERACYJNYCH WINDOWS W JEDNYM PC TO PROSZENIE SIĘ O PROBLEMY.

Jeżeli myślicie ,że się mylę wystarczy poczytać setki pytań i problemów w sieci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zbotujesz płytę z distrem jakiegoś linuxa to podczas instalacji sformatuj te partycje , i dopiero zainstaluj .

Ja nie polecam instalacji kilku systemów na jednej partycji , są później z tym big problemy szczególnie z dwoma XP-kami ale to tak na marginesie .

No dobrze, Linux sformatuje partycje i znowu zostanę z osieroconym Windowsem na drugim dysku do którego nie będę miał dostępu? Czy tez Linux zadba o to, żeby ten system , którego akurat używam, był widoczny i dostępny?

Przecież właśnie to zrobiłem sobie sam w niedzielę - usunąłem partycję z 'pierwszym' Windowsem i straciłem dostęp do aktualnie używanego...

Generalnie nie mam oporów w stosunku do dwóch systemów w komputerze, ale musi to mieć ręce i nogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, Linux sformatuje partycje i znowu zostanę z osieroconym Windowsem na drugim dysku do którego nie będę miał dostępu? Czy tez Linux zadba o to, żeby ten system , którego akurat używam, był widoczny i dostępny?Przecież właśnie to zrobiłem sobie sam w niedzielę - usunąłem partycję z 'pierwszym' Windowsem i straciłem dostęp do aktualnie używanego...Generalnie nie mam oporów w stosunku do dwóch systemów w komputerze, ale musi to mieć ręce i nogi.

Jeżeli zrobiłeś tę partycję 100MB o której pisałem ci w poprzednim temacie tylko dla boot to możesz śmiało formatować partycję z systemem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zrobiłeś tę partycję 100MB o której pisałem ci w poprzednim temacie tylko dla boot to możesz śmiało formatować partycję z systemem .

Przeczytaj uważnie: mam na pierwszym dysku 1TB dwie partycje:

1. na pierwszych cylindrach i z sektorem rozruchowym (tak się to chyba nazywa) o wielkości 60 GB

2. druga na reszcie dysku.

Na pierwszej 60GB jest od początku Win7, którego teraz nie używam, bo potem kupiłem drugi dysk i tam ponownie zainstalowałem Win7 który aktualnie jest moim systemem.

Ostanie moje kłopoty wynikły z faktu, że wyczyściłem partycje 60GB na pierwszym dysku - wtedy przestał się uruchamiać aktualnie używany Win7 na drugim dysku. Żeby go odzyskać ponownie zainstalowałem Win7 na pierwszej partycji 60 GB pierwszego dysku i teraz wszystko działa jak przedtem.

Pytanie: czy mogę bezpiecznie zastąpić Win7 na pierwszej partycji 60GB pierwszego dysku Linuksem tak, żebym mógł również mieć dostęp do aktualnie używanego Win7 na drugim dysku?

Jak widzisz, nie robiłem żadnych zalecanych przez Ciebie zmian, po prostu przywróciłem stan początkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak chcesz sformatować partycję z bootem to wiadomo ze się to wszytko posypie , mozna zainstalować linuxa na tej samej partycji i się męczyć ale po co ?

http://www.supergrubdisk.org/super-grub-disk/

Właśnie nie wiem czy można to zrobić i jak to zrobić. Dlatego pytam. Po ponownym zainstalowaniu Win7 na pierwszej partycji wszystko wstało. Może i Linux to potrafi http://www.stalkerteam.pl/public/style_emoticons//cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie wiem czy można to zrobić i jak to zrobić. Dlatego pytam. Po ponownym zainstalowaniu Win7 na pierwszej partycji wszystko wstało. Może i Linux to potrafi http://www.stalkerteam.pl/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/cool.gif

Tak się stało ponasiewasz Windows zrekonstruował a w zasadzie stworzył na nowo boot'a , przeszukując resztę dysków i partycji odnalazł inne instalację systemu i je dodał .

Do tego służy ta płyta super grub którą podpowiedział mi kolega aen .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście dobre narzędzie. Co do mojego byłego problemu, ja sobie zdaje sprawę, co wykonała ponowna instalacja Win7. Niestety, nie umiałem tego zrobić sam, bo gdybym umiał to wtedy nie musiałbym instalować ponownie Windowsa. Teraz chciałbym się dowiedzieć od kogoś dobrze poinformowanego, czy np. grub potrafi również zrobić to, co zrobił Windoews przy ponownej instalacji na partycji 60GB. Podejrzewam, że tak, ale musiałbym to wiedzieć na pewno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.