Jump to content

Odpowiedzi na często zadawane pytania...

Кристофер (Kpuc)
 Share

Recommended Posts

W tym temacie postaram się odpowiedzieć na znaczną cześć pytań jakie mogli byście zadać...

Dlaczego powstał taki dział ?

Moim celem jest przybliżyć przyszłym graczom jak i już fanom gry S.t.a.l.k.e.r. jak to się zaczęło i jak ewoluowała sama gra

Dlaczego na załączonym filmiku widać jak ktoś gra a ty opisujesz co innego ?

Ja gram w alphy jak ie stworzona staram się nie ingerować z zbytnio

Co oznacza ,,builds,,

Prawdopodobnie wzięło się to od nightly-builds - ale o tym poniżej

Warto wspomnieć jeszcze o praktyce tzw. nightly-builds. Duże, rozbudowane projekty praktykują przebudowywanie kodu całego projektu podczas nocy (na specjalnie zaprogramowanych komputerach) aby sprawdzić, czy repozytorium kodu jest spójne (czy deweloperów nie czekają niespodzianki podczas rozwoju). Automat budujący znakuje wtedy najczęściej daną kompilację programu kolejnym numerem, co pozwala potem śledzić kompilacje np. przy rozpatrywaniu zgłoszonych błędów. Tutaj praktyka zapisywania jest różna, ale najczęściej spotyka się po prostu kolejne numery oddzielane kropkami, np. foobar 4.13.62.2173.

Jak powstał , czym był początkowo stalker ?

Gra która w tej chwili jest gra o Czarnobylu i problemach tam stacjonujących tam ludzi zaczynała jako coś na kształt quake3 , była to gra a w zasadzie demo gdzie strzelaliśmy do kosmitów

Jakie powstały builds ?

builds grywalne są:

Od Build 749 - April 19, 2001 do Build 3120 - August 19, 2007 przy czym 3320 to już clear scy , jeżeli mniemam to Shoc kończy się na Build 2947 - May, 2007

Jak zapisać grę gdy nie mamy menu ?

Wchodzimy w konsole, podczas grania wciskamy tyldę ,,~,, i wpisujemy ,,save 111,, i już . Gdy chcemy wczytać save wchodzimy w konsole i wpisujemy ,,load 111,,

Jak edytować graficzne parametry gry gdy nie mamy menu lub gdy nie działa zapis ?

Edytujemy plik user.ltx na jego końcu mamy np. vid_bpp 16 - ilość kolorów,

vid_mode 800x600 - rozdzielczość .

Skąd mogę pobrać takie builds ?

Trzeba szukać , a nie jest to łatwe nie ma już w internecie wszystkich .

Czy takie builds są legalne ?

Na forach są posty, a z nimi linki więc mniemam ze tak ;)..Zalecał bym dla własnego dycha posiadanie oryginalnej finalnej wersji, a z builds można wyjąc np. textury i użyć jako mudu do wersji finalnej. Korzystanie z modów jest zupełnie legalne, co potwierdziła ostatnio firma GSC. Modów nie wolno używać do celów komercyjnych i łączyć z grami innymi niż Stalker. Chodzi tutaj o wykorzystywanie bez zgody GSC gotowych modeli, które są własnością firmy, w obcych produkcjach

Jak uruchomić już pobrany i rozpakowany build ?

W każdym biuld znajduję przynajmniej jeden plik typu *.bat , właśnie na niego trzeba kliknąć .

Włączyłem grę i pograłem ale jak chcę wyjść naciskam ESC i nic ?!

Gdy ESC nie działa wciskamy,,F12,,

• Dodatnia 2