Skocz do zawartości

Stalking


kolaps111

Rekomendowane odpowiedzi

Słusznie.Tylko co robić.Ludzie którzy wymyślili ten termin pewnie o STALKERZE nic nie słyszeli.Jak podaje Wikipedia termin stalking pochodzi z żargonu myśliwskiego i jest pochodną podkradać się , podchodzić zwierzynę.Być może ten sam termin natchnął swego czasu Strugackich by nazwać poszukiwaczy artefaktów w swojej Zonie stalkerami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To stwierdzenie pasuje tu i tu, nie wiem o co ta cała dyskusja ;) Do mnie przez ostatnie 2 miesiące tak dzwonili po tym jak era zmieniła swa nazwę ... Odbierałam mówiąc ,,pizzeria słucham,, ? Albo Fryzjer zależny co miałem na myśli. Po miesiącu jak mnie to już znudziło porostu odbieralnym i odkładałem telefon na biurko albo koło głośnika. Akcję z głośnikiem robiłem przez 3 tygodnia aż dali za wygraną. Albo teksty w stylu ,, witam czy mogę panu zając minutkę?,, No nie bardzo właśnie stawiam kloca ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam i mam pytanie czy nie wkurza was to że osoby nękające ludzi przez telefon lub w sieci nazywane są stalkerami,mnie osobiscie bardzo to wkurza.

Mnie to nie wkurza. A to z bardzo prostego powodu - znajomosci pochodzenia tego słowa. Pochodzi ono od czasownika "to stalk", który oznacza "przeczesywac teren w poszukiwaniu zdobyczy", "skradać się lub śledzić z ukrycia" oraz, uwaga "iść, poruszać się sztywnym krokiem". Rzeczownik "stalk" ma tu też sporo do powiedzenia. Oznacza on "czynność podążania skrycie za upatrzoną ofiarą" lub "sztywny lub wyrażający złe intencje sposób poruszania się". Najblizszym prawidlowym tlumaczeniem slowa "Stalker" jest więc "Łowca", osobnik skradający się/czający się na zwierzynę (He stalked the jungle for tigers) albo, na przyklad (He stalked the zone for artifacts :) ). Synonimem słowa Stalker jest Prowler, a taką nazwę kodową US NAVY nadała samolotowi walki elektronicznej, Grumman EA-6B. Słowo stalker, jako osobnik nękający kogoś powstało stosunkowo niedawno, na pewno grubo po napisaniu "Pikniku" przez braci Strugackich. Tak więc dla mnie STALKER zawsze będzie łowcą artefaktow, myśliwym polującym na rzadkie okazy, a w ostateczności na swoich wrogow, a na pewno nie zbokiem nękającym swoją bylą dziewczynę :). Natomiast użycie tego w grze jako tatuażu naznaczającego agentów Swiadomości Z świadczy tylko dobrze o inteligencji i wyczuciu skojarzeń przez autorow gry.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznacza on "czynność podążania skrycie za upatrzoną ofiarą

Takie wyjaśnienie całkiem dobrze pasuje do nękania w sieciach telefonicznych upatrzonych ludzi.. :). Bez znaczenia jest wówczas kto bawi się w stalkera...czy to reklamiarz, czy zamierzone działanie .

Z określeniem Łowca spotkałem się kilkakrotnie w angielskich tekstach..oznaczało tak jak pisał Papaczos dosłownie ...upolowanie kogoś.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalker (stalking) jest terminem ukutym pod koniec XX w. przez media anglojęzyczne, używanym w przypadku prześladowania i nękania innych osób. Rzeczywiście w czasach gdy Strugaccy pisali 'Piknik' tego słowa używało się jedynie w kontekście, że tak powiem myśliwkim. Niestety teraz kojarzy się już jednoznacznie z prześladowcą (przynajmniej w Anglii i USA). A ponieważ nasze (czyt. polskie) media są silnie zamerykanizowane zaczęto tego terminu używać również w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy nie wkurza was to że osoby nękające ludzi przez telefon lub w sieci nazywane są stalkerami

Jeżeli patrzeć przez pryzmat gry to jest trochę wkurzające i Kolaps11 ma trochę racji.. :). Jak głębiej wczytać się w postać Streloka to promuje ona kilka dobrych wartości... przyjaźń, dobre postępowanie, ogólnie rozumianą szlachetność..itd. więc odniesienie tutaj do prześladowców jest bardzo nie na miejscu, by nie powiedzieć irytujące. Ale tą stronę stalkera znają tylko weterani Zony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od sposobu grania..(nigdy nie bawiło mnie wejść do neutralnej bazy i zabić wszystkich dla kilku sztuk broni)...jeżeli jednak grać według logiki gry to takie przesłanie jest chyba tam zawarte. Były gdzieś, w którejś bazie słowa opisujące kto to jest Stalker...coś o podzieleniu się ostatnią kromką chleba itd...ale nie pamiętam gdzie to było. Jak spotkam ten cytat to przytoczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to takie przesłanie jest chyba tam zawarte. Były gdzieś, w którejś bazie słowa opisujące kto to jest Stalker...coś o podzieleniu się ostatnią kromką chleba itd...ale nie pamiętam gdzie to było

Jest jak najbardziej, nadawane przez megafon w bazie WOLNOŚCI w Dolinie Mroku (w Czystym Niebie). Mówi Ci to człowiek z Wolności, który się z Tobą tą ostatnią kromką chleba podzieli, choć żeś Renegat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam może by wymyślić jakiś mod w którym Striełok chodzi z komórą i nagabuje bandytów (oczywiście żartuję). A tak na poważnie zakładając ten temat miałem namyśli taką sytuację że np: kupujesz sobie koszulkę z naszywką STALKER, a niewtajemniczeni będą myśleli, że jesteś telefonicznym "łowcą"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było powiedzieć, że grasz w taką grę komputerową, która polega polega na wykonaniu jak największej liczby "chorych" telefonów, najlepiej do nieletnich. W wersji online gry, najlepszy STALKER (najwięcej wirtualnych telefonów) otrzymywałby jako bonus prawdziwy numer telefonu do prawdziwej ofiary. Jak znam poczucie humoru brytoli, to miałbyś szybko policję w pracy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.