Jump to content

Stalking


kolaps111
 Share

Recommended Posts

Słusznie.Tylko co robić.Ludzie którzy wymyślili ten termin pewnie o STALKERZE nic nie słyszeli.Jak podaje Wikipedia termin stalking pochodzi z żargonu myśliwskiego i jest pochodną podkradać się , podchodzić zwierzynę.Być może ten sam termin natchnął swego czasu Strugackich by nazwać poszukiwaczy artefaktów w swojej Zonie stalkerami.

Link to comment
Share on other sites

To stwierdzenie pasuje tu i tu, nie wiem o co ta cała dyskusja ;) Do mnie przez ostatnie 2 miesiące tak dzwonili po tym jak era zmieniła swa nazwę ... Odbierałam mówiąc ,,pizzeria słucham,, ? Albo Fryzjer zależny co miałem na myśli. Po miesiącu jak mnie to już znudziło porostu odbieralnym i odkładałem telefon na biurko albo koło głośnika. Akcję z głośnikiem robiłem przez 3 tygodnia aż dali za wygraną. Albo teksty w stylu ,, witam czy mogę panu zając minutkę?,, No nie bardzo właśnie stawiam kloca ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Witam i mam pytanie czy nie wkurza was to że osoby nękające ludzi przez telefon lub w sieci nazywane są stalkerami,mnie osobiscie bardzo to wkurza.

Mnie to nie wkurza. A to z bardzo prostego powodu - znajomosci pochodzenia tego słowa. Pochodzi ono od czasownika "to stalk", który oznacza "przeczesywac teren w poszukiwaniu zdobyczy", "skradać się lub śledzić z ukrycia" oraz, uwaga "iść, poruszać się sztywnym krokiem". Rzeczownik "stalk" ma tu też sporo do powiedzenia. Oznacza on "czynność podążania skrycie za upatrzoną ofiarą" lub "sztywny lub wyrażający złe intencje sposób poruszania się". Najblizszym prawidlowym tlumaczeniem slowa "Stalker" jest więc "Łowca", osobnik skradający się/czający się na zwierzynę (He stalked the jungle for tigers) albo, na przyklad (He stalked the zone for artifacts :) ). Synonimem słowa Stalker jest Prowler, a taką nazwę kodową US NAVY nadała samolotowi walki elektronicznej, Grumman EA-6B. Słowo stalker, jako osobnik nękający kogoś powstało stosunkowo niedawno, na pewno grubo po napisaniu "Pikniku" przez braci Strugackich. Tak więc dla mnie STALKER zawsze będzie łowcą artefaktow, myśliwym polującym na rzadkie okazy, a w ostateczności na swoich wrogow, a na pewno nie zbokiem nękającym swoją bylą dziewczynę :). Natomiast użycie tego w grze jako tatuażu naznaczającego agentów Swiadomości Z świadczy tylko dobrze o inteligencji i wyczuciu skojarzeń przez autorow gry.

  • Positive 1
Link to comment
Share on other sites

Oznacza on "czynność podążania skrycie za upatrzoną ofiarą

Takie wyjaśnienie całkiem dobrze pasuje do nękania w sieciach telefonicznych upatrzonych ludzi.. :). Bez znaczenia jest wówczas kto bawi się w stalkera...czy to reklamiarz, czy zamierzone działanie .

Z określeniem Łowca spotkałem się kilkakrotnie w angielskich tekstach..oznaczało tak jak pisał Papaczos dosłownie ...upolowanie kogoś.. :)

Link to comment
Share on other sites

Stalker (stalking) jest terminem ukutym pod koniec XX w. przez media anglojęzyczne, używanym w przypadku prześladowania i nękania innych osób. Rzeczywiście w czasach gdy Strugaccy pisali 'Piknik' tego słowa używało się jedynie w kontekście, że tak powiem myśliwkim. Niestety teraz kojarzy się już jednoznacznie z prześladowcą (przynajmniej w Anglii i USA). A ponieważ nasze (czyt. polskie) media są silnie zamerykanizowane zaczęto tego terminu używać również w Polsce.

Link to comment
Share on other sites

czy nie wkurza was to że osoby nękające ludzi przez telefon lub w sieci nazywane są stalkerami

Jeżeli patrzeć przez pryzmat gry to jest trochę wkurzające i Kolaps11 ma trochę racji.. :). Jak głębiej wczytać się w postać Streloka to promuje ona kilka dobrych wartości... przyjaźń, dobre postępowanie, ogólnie rozumianą szlachetność..itd. więc odniesienie tutaj do prześladowców jest bardzo nie na miejscu, by nie powiedzieć irytujące. Ale tą stronę stalkera znają tylko weterani Zony.

Link to comment
Share on other sites

Zależy od sposobu grania..(nigdy nie bawiło mnie wejść do neutralnej bazy i zabić wszystkich dla kilku sztuk broni)...jeżeli jednak grać według logiki gry to takie przesłanie jest chyba tam zawarte. Były gdzieś, w którejś bazie słowa opisujące kto to jest Stalker...coś o podzieleniu się ostatnią kromką chleba itd...ale nie pamiętam gdzie to było. Jak spotkam ten cytat to przytoczę.

Link to comment
Share on other sites

to takie przesłanie jest chyba tam zawarte. Były gdzieś, w którejś bazie słowa opisujące kto to jest Stalker...coś o podzieleniu się ostatnią kromką chleba itd...ale nie pamiętam gdzie to było

Jest jak najbardziej, nadawane przez megafon w bazie WOLNOŚCI w Dolinie Mroku (w Czystym Niebie). Mówi Ci to człowiek z Wolności, który się z Tobą tą ostatnią kromką chleba podzieli, choć żeś Renegat :)

Link to comment
Share on other sites

Witam może by wymyślić jakiś mod w którym Striełok chodzi z komórą i nagabuje bandytów (oczywiście żartuję). A tak na poważnie zakładając ten temat miałem namyśli taką sytuację że np: kupujesz sobie koszulkę z naszywką STALKER, a niewtajemniczeni będą myśleli, że jesteś telefonicznym "łowcą"

Link to comment
Share on other sites

Trzeba było powiedzieć, że grasz w taką grę komputerową, która polega polega na wykonaniu jak największej liczby "chorych" telefonów, najlepiej do nieletnich. W wersji online gry, najlepszy STALKER (najwięcej wirtualnych telefonów) otrzymywałby jako bonus prawdziwy numer telefonu do prawdziwej ofiary. Jak znam poczucie humoru brytoli, to miałbyś szybko policję w pracy :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity