Jump to content

Składana wtyczka pomoże oszczędzać energię?


Recommended Posts

Dołączona grafika

CYTAT

W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się walce z nadmierną konsumpcją energii elektrycznej. Czy prosta, składana wtyczka do kontaktu może sprawić, że nasze życie będzie bardziej "zielone"?

Teoretycznie tak, jednak powstaje pytanie, ile osób tak naprawdę dba o to, aby wychodząc z domu odciąć od prądu urządzenia, aby te niepotrzebnie nie marnowały energii. Zaprojektowana przez Wei Min, Huang Guanglei i Jiang Zhongbiao wtyczka do kontaktu ma na celu sprawić, że będziemy to robić częściej, a przy okazji zapobiega przypadkowemu „wyrwaniu” kabla z kontaktu.

Dołączona grafika

Projekt sam w sobie jest bardzo prosty. Wtyczka, w odróżnieniu od tradycyjnych, została zbudowana na wzór dźwigni. Pozycja pozioma oznacza, że przez kabel nie płynie prąd. Jeśli jednak chcemy włączyć komputer, wystarczy wtyczkę „złamać” o 90 stopni. Plusem takiego rozwiązania jest wyeliminowanie wystającego z kontaktu kabla, który można zahaczyć krzesłem, tudzież przez przypadek wyciągnąć podczas sprzątania.

Dołączona grafika

Łatwe włączanie i wyłączanie przepływu prądu przez kabel może zachęcać również do oszczędzania energii - wiadomo, że urządzenia elektryczne ciągną prąd nawet kiedy z nich nie korzystamy. Problem tylko w tym, że aby skusić się na taką oszczędność, trzeba mieć łatwy dostęp do gniazdka. Ciężko wyobrazić sobie sytuację, kiedy wychodząc z domu dzień w dzień musielibyśmy wdrapywać się pod biurko.

Dołączona grafika

Składana wtyczka pozwala więc zaoszczędzić trochę miejsca i wpływa pozytywnie na wygląd pomieszczeń, w których kontakty są na widoku. Czy jednak może wpłynąć na zmniejszenie zużycia energii? Wątpliwe, biorąc pod uwagę, że jednak wiele osób nie posiada bezpośredniego dostępu do gniazdek.

Źródło: technologie.gazeta.pl

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity