Skocz do zawartości

EFI vs BIOS - najważniejsze różnice


malakas

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj przy okazji zakupu nowej płyty głównej Trurl3 wspomniał o ciekawej nowince technicznej, a mianowicie o EFI BIOS.

Osobiście miałem już przyjemność spotkać się z tym bardzo ładnym środowiskiem przy okazji montażu PC z nowym procesorem Intel Core i5 2500K Sandy Bridge na nowej płycie od ASUS. Mogę powiedzieć, że wygląda bardzo ciekawie. Jest to potencjalny przyszły zastępca znanego nam czarnego BIOS-u, który każdy z Nas widział już wiele razy.

Następcą BIOS jest EFI, czyli Extensible Firmware Interface. Prace nad EFI zapoczątkowała firma Intel, jednak później kontynuowała je organizacja Unified EFI Forum i tak też powstał UEFI (Unified Extensible Firmware Interface). Prace nad UEFI wspierają takie firmy jak: AMD, American Megatrends, Apple Computer, Dell, Hewlett Packard, IBM, Insyde, Intel, Lenovo, Microsoft i Phoenix Technologies.

Interfejs pomiędzy firmware a systemem operacyjnym można spotkać pod nazwami EFI, UEFI, czy EFI BIOS. Producenci płyt głównych wprowadzają też inne, własne nazwy (np. w przypadku firmy MSI EFI nosi nazwę Click BIOS).

Bardzo dużo ładnie opisanych materiałów z forum Benchmark.pl w linku...http://www.benchmark...znice-3780.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do chrzanu z takim cukierkowym biosem, największa jego wada jest brak możliwości uruchomienia linuxa, nazywają to zabezpieczeniem anty wirusowym, pff. Wszystko zmierzą do jak największej inwigilacji użytkownika, jak tak dalej pójdzie to nie będziemy mogli na własnym komputerze uruchomić aplikacji, bo nie jest podpisana cyfrowo.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do chrzanu z takim cukierkowym biosem, największa jego wada jest brak możliwości uruchomienia linuxa, nazywają to zabezpieczeniem anty wirusowym, pff.

Nie konieczne, to wymysł MS ale autorzy nie muszę go stosować.

UFI może wygląda też jak BIOS i jest co często spotykane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowinka techniczna heh raczej uprzykrzenie życia nabywcy płyty z tym czymś moja płyta Gigabyte GA-970A-UD3 ma HybridEFI czyli pomieszanie z poplątaniem. Na co nam jakiś cukierkowy EFI który będzie takim mini systemem operacyjnymi ja temu mówię stanowcze nie bo producenci sprzetu będa mogli blokować funkcjonalność jaka będą chcieli myślę tu też o tym o czym wspomniał @Kpuc ma on na myśli funkcje "Secure Boot" jeżeli damy te funkcje na Enabled nie zainstalujemy systemu nie podpisanego cyfrowo w tym jakiej kolwiek dystrybucji Linuksa a więc ograniczy nam to swobodę w wyborze systemu operacyjnego dla Microsoftu to lepiej bo zmusi to w jakimś stopniu do Windowsa 8 który ma właśnie korzystać z funkcji wspominanej wyżej. Tak środowisko opensourcowe jest niszowe powiecie oni zawsze doszukują się w każdej sprawie drugiego dna, ale trochę szerszego myślenia nie tylko o sobie ale i o innych, a i niech was nie zwiedzie ten cukieraśnie wyglądający EFI to ma być funkcjonalne a nie wyglądać

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zmierzą do jak największej inwigilacji użytkownika, jak tak dalej pójdzie to nie będziemy mogli na własnym komputerze uruchomić aplikacji, bo nie jest podpisana cyfrowo

Może raczej do ograniczenia piractwa..bo po co kupić program który ktoś zrobił i kosztowało go to masę pracy..jeżeli można go ukraść.. :)..

bo producenci sprzetu będa mogli blokować funkcjonalność

Funkcjonalność można również bardzo łatwo ograniczać w istniejącym Bios...wystarczy porównać bios płyty drogiej i budżetowej, lub jak kto woli płyt opartych na tym samym chiset, a różnych producentów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może raczej do ograniczenia piractwa..bo po co kupić program który ktoś zrobił i kosztowało go to masę pracy..jeżeli można go ukraść.. :)..

Zobaczymy czy zmienisz zdanie, jak się okaże ze nie możesz rozpakować gry np. stalkera, bo extraktor nie jest podpisany cyfrowo!

Jak nie będziesz mógł obejrzeć filmu, czy dysk tobie padnie a jedynym wyjściem na odzyskanie rodzinnych zdjęć będzie zabulenie jakiejś firmie 2000$ bo przecież linuxa ani żadnego innego najedzie nie zbootujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co chcecie od EFI jest to normalny bios tyle tylko ze możną myszką , te same funkcje a ze kolorowy, nie mam żadnych problemów z legalnym ;) oprogramowaniem . Od biosu wymaga się coraz więcej a co za tym idzie musi być coraz bardziej przejrzysty , a co do Linux to sa plyty bez niego. Ja go mam , a pamiętam czasy gdy gry spod dosa się odpalało i kilka biosów przeżyłem na swoim kompie i nie tylko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.