Skocz do zawartości

Płynność gry a RAM


blueboy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie. Gra przycina mniej lub bardziej niezależnie od oświetlenia czy ustawień jakości. Moja specyfikacja to procesor phenom II 955 karta gtx470 ramy kingstony 4gb 1600 (z tym że płyta widzi 1333). Pytanie moje brzmi czy jak zwiększę ilość RAMu do 8gb wpłynie to na płynność gry w znaczącym stopniu? Bo już cholera nie wiem co robić... Ludzie na gorszym sprzęcie (nie żeby mój był jakiś wypas) grają bez problemu a ja się męczę. Poadrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też posiadam gtx470 Witaj w klubie :P .... W biosie trzeba przestawić mnożnik, u mnie też tak jest z tym prockeim, bo to procek ogranicza a nie płyta, procesor posiada wbudowany kontroler 1333MHz. Powiem tobie że nie zauważyłem różnicy (przycinanie) przy 4-6-16GB ram. Pierwsze co trzeba zrobić to wyczycicystem z smiecia (odkurzacz, ccklaeaner) nastepnie sobie defragmentować dysk (oio defrag), na 100% posiadasz talerzowy. Na pewno będzie lepiej mieć więcej ramu, ale to zadziała do pewnego stopnia, nie znaczy że na 4GB masz 30fps to na 8GB będzie 60fps. Do tego by wykorzystać tę pamięć musisz mieć system 64bitowy. EdIT: MB Inteligent Tweaker(M.I.T.) >> Memory Clock i ustawiasz mnożnik na x8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. O systemie nie napisałem. Mam siódemkę 64 bit więc teoretycznie dodanie ramu miałoby sens stąd moje pytanie. Ccleanera używam, defragmentację też robię w miarę systematycznie. FPSy w sumie są ok gorzej z tymi przycinkami. Ale jak mówisz że to niezależne od ramu to chyba muszę zacisnąć zęby. Spróbuję z tym mnożnikiem. Dzięki za szybką odpowiedź. Jutro sprawdzę czy zadziałało i napiszę. Malakas przerobiłem tamte tematy i zastosowałem się do nich ale efekty jeśli jakieś są to niewielkie.

Edytowane przez malakas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej RAM to zawsze plus i wpłynie na system korzystnie, tutaj szybkość nie zdziała cudów. Lepiej mieć 8GB /1333 niż 6 Gb/1600. Musisz się pogodzić z tym, że w modach są przycinki w niektórych miejscach szczególnie tam gdzie są duże nagromadzenia elementów...np.ludzi, anomalii szczególnie nocą i stałe zacięcia np na podejściu do Baru, czy baza Magazynach Wojskowych. Dobrym lekarstwem na płynność gry jest również zmniejszenie ...AA, gęstości trawy, jakości cieni i zasięgu widzenia..to pomaga, a nie psuje ogólnej jakości gry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też posiadam gtx470 Witaj w klubie Dołączona grafika .... W biosie trzeba przestawić mnożnik, u mnie też tak jest z tym prockeim, bo to procek ogranicza a nie płyta, procesor posiada wbudowany kontroler 1333MHz. Powiem tobie że nie zauważyłem różnicy (przycinanie) przy 4-6-16GB ram.

Pierwsze co trzeba zrobić to wyczycicystem z smiecia (odkurzacz, ccklaeaner) nastepnie sobie defragmentować dysk (oio defrag), na 100% posiadasz talerzowy. Na pewno będzie lepiej mieć więcej ramu, ale to zadziała do pewnego stopnia, nie znaczy że na 4GB masz 30fps to na 8GB będzie 60fps. Do tego by wykorzystać tę pamięć musisz mieć system 64bitowy.

EdIT:

MB Inteligent Tweaker(M.I.T.) >> Memory Clock i ustawiasz mnożnik na x8

Witam. Oczywiście z maksymalną częstotliwością pamięci którą obsługuje Phenom II (1333Mhz) to racja. Ale spotkałem się z opisem tego konkretnego procesora (a i pewnie całej rodziny Phenom II X4) że obsadzenie tylko 1 slotu w 1 banku pamęci powoduje że pracuja one jako 1600Mhz (z dostępnego opisu wynika że bez OC) . Link do informacji źródłowej. http://www.bit-tech.net/hardware/cpus/2009/04/23/amd-phenom-ii-x4-955-black-edition-cpu-am3/1 Nie udało mi się dotrzeć do jakiegokolwiek uzasadnienia opartego o architekturę procesora więc sądzę że chodzi w tym przypadku o możliwość zmniejszenia CL , tCRD , tRAS i tRP . Używam w swoim sprzęcie Phenom II X4 975BE (płyta Asus Crosshair V) i udało mi się stabilnie ustawić pamięci na 1680Mhz przy zegarze procesora około 4040MHZ. Typ pamięci to Corsair CMZ16GX3M4A1600C9XMP. Oczyviście nie obyło się bez podniesienia napięć. Ale jeśli chodzi o widoczny efekt w NS to nie ma szaleństwa i Malakas ma rację przycinki są i będą. Taka uroda silnika graficznego. Pozdrawiam.
  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście z maksymalną częstotliwością pamięci którą obsługuje Phenom II (1333Mhz) to racja...to ograniczenie kontrolera i inaczej nie będzie. Pozostaje tylko OC systemu by podbić RAM do 1600 Mhz, czyli to co zrobił kolega @apopis. Jednak nie wszyscy mają chłodnice by sobie na to pozwolić. Tak naprawdę różnice pomiędzy 1333 i 1600 są widoczne tylko w testach, a w praktyce to niewiele pomaga.

Trochę lepiej wypada różnica 1333 do np. 1866 Mhz.

Zmiany timingów nie mają z ograniczeniem kontrolera nic wspólnego (to ten łobuz zaniża taktowanie pamięci), raczej zaliczają się do OC pamięci....ale zawsze im mniejsze tym lepiej i warto tutaj kombinować... :smile:.

U Intela dla przykładu seria I5 ma kontroler 1333, ale w profilach dobrej płyty można wymusić działanie Ram na 1600 mhz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.