Skocz do zawartości

Podkręcanie Q9300


ƉƐϼД

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was forumowicze, mam pytanie co do podkręcania Q9300.

Czy wycisnę na moim kompie 3GHz ??? Chętnym pomocy daje plusy (:

Mój sprzęt:

Płyta główna - P35A-S

Karta graficzna - Gigabyte Gtx 550TI OC

Procesor - Intel® Core™2 Quad Processor Q9300 (6M Cache, 2.50 GHz, 1333 MHz FSB

Chłodzenie procesora - OCZ Vanquisher

Ram - 2Gb x2 800Mhz CL4 Kingston HyperX -Low Latency

Zasilacz - CHIEFTEC GPS-450AA-101A

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem Ci w jedyny możliwy sposób : Forumowa wróżka wyjechała na ferie, a kot stłukł szklaną kulę ;) Nikt nie jest w stanie Ci powiedzieć, w jaki sposób będzie się podkręcał konkretny egzemplarz procesora na konkretnej mobo, z konkretnym zasilaczem, pamięcią RAM i pozostałymi podzespołami. Poza tym, nikt nie zna Twoich umiejętności w OC. Wg Mr Googla ten procesor bez większego problemu można wykręcić na 3, 3,2 czy nawet 3,5 Ghz, a może i więcej. Poszukaj jakiegoś dobrego poradnika, i walcz :)

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku pytanie - czy płyta główna pozwala na swobodne podkręcanie. Dokładnie to chodzi o mnożnik (multiplier) Bo jeżeli tylko FSB będziesz kręcił to OCZ za dużo nie pozwalają. Ja mam np. P35Neo2 i ma możliwość zmiany mnożnika poprzez przestawienie zworek na płycie. W efekcie mam procka na stałe bujniętego z 1.8 na 3.0GHZ - za to pamięci mogę podbić maks 5% - niestety ani Patrioty ani OCZ nie pozwalają za bardzo rozwinąć skrzydeł. O wiele lepsze efekty dało prawidłowe ustawienie timingów i napięć dla pamięci. Na standardowym 800MHz po zmianie w/w wydajność pamięci podskoczyła o jakieś 20-25% Edit: sory - teraz spojrzałem że masz kingstony. Te podobno są łatwiesze do kręcenia. Ale za dużo nie dasz rady. Zobacz czy masz w biosie możliwość zmiany FSB rate - z np. 1-1.25 na 1-1.2 albo 1-1

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy już wytłumaczyli co i jak. Ja dodam tylko że by osiągnąć 3 Ghz potrzebne jest FSB równe 400 w tej chwili masz 333. Możesz spróbować, ale jeżeli płyta ma słabe sekcje zasilania to i tak nic z tego nie wyjdzie. Należy podnieść... fsb..400 Napięcie cpu...3 pozycje do góry napięcie ram...nie wstawiłeś zakładki ani modelu pamięci ale daj krok powyżej fabrycznego. napięcie mostka północnego...podbić 3 pozycje do góry Jeżeli się uruchomi i będzie stabilny trzeba kontrolować temperatury, zapuścić grę. Jeżeli się wysypie to miał za mało napięć i jest niestabilny. Jeżeli się nie uruchomi są dwie możliwości.. 1...za małe jeszcze napięcia i można podbić do góry 2...szukać mnożnika pamięci i obciąć w dół. Jeżeli zawiesisz komputer trzeba zrobić reset bios i próbować od nowa. Podkręcanie to tak jak pisali chłopaki...ile komputerów i procesorów tyle rozwiązań.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wtrącę 3 grosze. Tak jak przedmówcy sugerowali wszystko zależy od ustawień i możliwości płyty głównej, patrząc na zdjęcie płyty mostek północny ma mały radiator, a sekcja zasilania też nie nie jest jakoś super chłodzona, ja bym uważał z napięciami mostka, co by nie usmażyć płyty. Generalnie podczas podkręcania przyjęte jest, że bezpieczne napięcie podkręcania to +10% standardowego. O ile procesor ma dobre odprowadzanie ciepła to inne komponenty już nie. Masz jakieś dodatkowe wiatraki w obudowie? Dobrze byłoby monitorować temperatury na bieżąco podczas takiego podkręcania. Patrząc na TDP procesora to nie należy do najniższych, a po podkręceniu gwałtownie podskoczy. Także uważam, że pamięć ram może sprawiać problemy, jeśli będziesz podkręcał FSB, a raczej innej możliwości nie ma to proponuje obniżyć taktowanie pamięci z 400 na 333 i dopiero kręcić.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tutaj masz jeszcze dobry opis Twojej płyty głównej : http://forum.purepc.pl/topic/241094-foxconn-p35a-p35a-s/ A tu poradnik podkręcania procesorów : http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow Tak na marginesie - też mam pamięci DDR2, tyle, że nie Kingstony, a OCZ Platinum. Praktycznie od początku napięcie na nich mam podniesione ze standardowego 1,8 V na 2,1 V - co zresztą pomogło zmienić mi timingi na mniejsze. Gdzieś, kiedyś przeczytałem o tym na jakimś forum :) Ale też na samych naklejkach na kościach jest to napisane. Tylko nie wiem, jak zachowają się Kingstony, więc tutaj wszelkie zmiany robisz na swoją odpowiedzialność :) Aha...sprawdź, jaką masz wersję BIOSu i (jeśli to konieczne i możliwe) zaktualizuj ją do najnowszej dostępnej wersji :)

Edytowane przez apg2312
  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.