Skocz do zawartości

Modernizacja sprzętu.


bolo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, teraz z kolei ja proszę o pomoc w temacie modernizacji kompa.

W najbliższym czasie mam zamiar go zmodernizować ( płyta gł.+procesor + chłodzenie i poczekam na kartę HD 8870 ) powiem, że bardzo mi pomogliście z wyborem podzespołów, ale mam jeszcze wątpliwośći, mianowicie: czy ta płyta MSI 990XA-GD55 będzie dobra pod procesor AMD FX 6300?. Będę modernizował na raty ze względów finansowych, niestety nie samym komputerem człowiek żyje , proszę o sugestie.

Chłodzenie wybrałem inne tj. SilentiumPC Fortis HE1225

Edytowane przez bolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

@bolo płyta MSI obsłuży ten procesor w wersji BIOS-u 22.5 (podaję za stroną firmową MSI). Jednak jako były użytkownik platform AMD zdecydowanie polecam płyty Asusa. Eksperymentowałem z płytami Asrock i Gigabyte i Msi i zawsze wracałem do Asusa bo było najmniej problemów a ponadto

support w postaci nowych wersji Bios-u jest najlepszy w tej firmie i nie zapominają o starszych płytach w momencie ukazania się nowej wersji. Fakt są droższe ale pewne w działaniu. Poleciłbym Ci ten model http://www.asus.com/...AIR_V_FORMULAZ/

ale to droga zabawka więc jeżeli zasoby finansowe pozwolą to http://www.asus.com/...OOTH_990FX_R20/ Pewnie to nie będzie miało dla Ciebie znaczenia ale wydaje mi się że chipset 990X jest nieco zubożony od 990FX (na pewno w przypadku CrossfireX)

pozdrawiam.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie, niestety ona jest za droga, jak pisałem nie samym kompem żyję, jest zajebista z tym małym mankamentem - cena. Dodam, że komp ma służyć córce, studiuje czyli do prac nazwijmy biurowych no a mnie do gier, nie mam zamiaru nic podkręcać ani montować 2 karty ze względu na to, że się na tym nie znam. A jaki jest mnie więcej odpowiednik Asusa?, teraz mam Gigabyte i nie jestem z niej zadowolony, już była naprawiana w serwisie.

Edytowane przez bolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bolo, Płyta, którą pokazał malakas jest niezła, praktycznie nikt poza hardkorowymi graczami nie korzysta za SLI/Crossfire, bo jest to nieopłacalna opcja względów wydajnościowych i finansowych dla przeciętnego Polaka. Poza tym 2 karty zawsze sprawiają więcej problemów niż jedna. Wnioskuję że Tobie zależy przede wszystkim na stabilności i przyjemności z grania. Płyty główne Asusa są naprawdę dobre jakościowo, jeśli pod AMD i 990X to tylko http://pl.asus.com/Motherboards/AMD_AM3Plus/M5A99X_EVO/ albo wersja r.2. Jest to koszt ok 400zł, sam posiadam tą płytę naprawdę watro. Podkręcam co się da i siedzę w biosie często, jeśli potrzebna będzie jakaś pomoc to służę. Co do zapytania, ta płytka wręcz czeka na tego 6 rdzeniowego FX'a :thumbsup: Chłodzenie - jeśli nie będziesz kręcił 6 rdzeniowego potwora to będziesz miał cicho i chłodno, tylko nie zapomnij o dobrej paście :thumbsup:

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najbliższym czasie mam zamiar go zmodernizować ( płyta gł.+procesor + chłodzenie i poczekam na kartę HD 8870

Jeżeli zmieniasz całą platformę to polecam nowe procesory INTELA, każdy ma jednak swoje przyzwyczajenia, swój budżet i każdy klient ma rację.. :biggrin: . Kto ma kasę składa platformę INTELA kto chce tanio składa AMD. Jak zawsze tutaj wszystko rozbija się o kasę, a my możemy mieć tylko swoje opinie...

Uważam że nie warto inwestować w 45 nm starsze modele AMD i procesory x6 o TDP 125W które są wypychane ze sklepów za pomocą ceny. Aplikacji które w pełni z nich korzystają z x6 niema (windows 8 coś obiecywał o optymalizacji dla takiej struktury) i jeszcze długo nie będzie bo ledwo cztery rdzenie w grach się pojawiają. Może opcja zastosowania to pasjonaci syntetycznych testów i porównań, choć i tam INEL I7 jest konkurentem. To właśnie procesor x6 przyczynił się pośrednio do "klęski" firmy AMD w produkcji procesorów, a szkoda bo była równowagą dla Intela.

Kto lubi czytać to czyta...http://pclab.pl/art51507.html..i nie dajmy się zwieść marketingowym sztuczkom, całe oprogramowanie jest jeszcze daleko w tyle na platformie 32 bit.

///

czy ta płyta MSI 990XA-GD55 będzie dobra pod procesor AMD FX 6300

Płyta ma socket AM3+ więc je obsługuje...w ostateczności konieczna będzie zmiana BIOS. Ja osobiście do montażu preferuję tylko dwie firmy...ASUS i ASROCK.

Ciężko jest zaproponować komuś płytę nie znając jego możliwości finansowych. Wystarczy popatrzeć na rozbieżność pomiędzy propozycjami w temacie...400 zł i 800 zł. Oczywiście różnica będzie również znaczna w osprzęcie, dodatkach, możliwościach... itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za pomoc, nie jestem dobry w elektronice, pomoc znających się na rzeczy jest nieoceniona, szacunek. Procek , który mam na myśli tj. AMD FX 6300 ma 6 rdzeni i jest robiony w 32 nm a pobór to 95 W. A czy jest jakiś 4 rdzenowiec na jądrze Vishera? Znalazłem, FX 4300 jest o parę groszy tańszy od FX6300, mnie chodzi o stabilną pracę i możność grania w grach, a AMD czy Intel tu wchodzi w grę cena, wiem, że jest bardzo mało aplikacji na 4 rdzenie nie mówiąć 6 z tym, że chcę zmodernizować kompa i mieć spokój na kilka lat. Im więcej czytam tym większy mętlik mam w głowie i w jakim kierónku pójść. Zaczynam się zastanawiać czy dam sobie radę ze zmianą biosu w płycie np. Asusa, czy będzie taka konieczność. Na modernizację na dzień dzisiejszy mam góra 1200 zł. bez karty graficznej, czekam na HD 8870.

Edytowane przez bolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna pod AMD to powiedzmy 400zł + Procesor 400zł + ram 200zł (wnioskuję, że musisz kupić chociaż tego nie napisałeś) Pod intela Procesor to koszt 800zł. 4 rdzeniowe i5 to dobre procesory, ale są 2x droższe od 4 lub nawet 6 rdzeniowych AMD. Patrząc na testy syntetyczne i5 po prostu nie jest na tyle lepszy od AMD by dopłacać 400zł. Oczywiście to jest tylko moje zdanie, jeśli kogoś stać to i5 jest dobrym wyborem. Flashowanie biosu jest bardzo proste, wystarczy ściągnąć plik *.rom na dysk ze strony asusa, wrzucić go do folderu C: potem wejść do biosu i asus posiada w biosie aplikację EZ FLash. Płyta w zasadzie wszystko robi za Ciebie. Inne płyty mają podobnie, można nawet flashować z poziomu windowsa ale nie preferuje takich metod. @bolo pisał do czego mu potrzebny komputer i na pewno płyta za 800zł czyli topowe modele Sabertooth czy inne Rampage są zbyteczne. Jeśli nie będzie nic podkręcał i robił crossfire to M5A99X - EVO jest najlepszym wyborem jeśli chodzi o ASUS'a.

Edytowane przez kfiat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że nie warto inwestować w 45 nm starsze modele AMD i procesory x6 o TDP 125W

Chodziło o Phenom 2 one są 45 nm...TDP 125W...nowy x6 to 32 nm.

//

na pewno płyta za 800zł czyli topowe modele Sabertooth czy inne Rampage są zbyteczne.

Oczywiście ..dobra płyta za max. 600 zł to wystarczający zakup.

//

Na modernizację na dzień dzisiejszy mam góra 1200 zł. bez karty graficznej, czekam na HD 8870.

To masz w czym wybierać bo ...Intel I5 800 zł + 400 płyta + 200 RAM to tylko 200 zł różnicy... :smile: . Nie mam nic przeciwko AMD, ale jednak postawiłbym do tej karty w ciemno Intela i dobre pamięci z niskim timingiem. Tym bardziej że to ma być zakup rozłożony w czasie. Plus dla Intela to...

...turbo które samo da w grach procesor 3,7 GHZ...duża oszczędność energii to również zrzucanie mnożnika do 1,6 ghz (internet)...doskonałe możliwości OC bo to procesor który chodzi na 4,5 ghz i lepiej.

Mniej ważny plus to zawarta w nim grafika taktowana 850 Mhz do wykorzystania przy odpowiedniej płycie.

Minus...

cena którą zawsze pobija AMD i z tego żyje... :smile:.

//

Jeżeli nie robiłeś nigdy updata BIOS to lepiej poszukaj kolegi który to już robił...nie by było to niewykonalne, ale błąd może sporo kosztować.

............

Tutaj można poczytać o FX 4300 i nie tylko....http://pclab.pl/art51843-24.html...zakup na kilka lat to trudne zadanie za małe pieniądze ponieważ wszystko bardzo szybko się zmienia. Lepiej przyjąć opcję zrobię co mogę najlepiej na 2 lata, a potem zobaczymy.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe płyty główne mają bardzo często tzw. dual bios, więc nawet jak coś pierdnie przy flaszowaniu to się nic nie stanie. Nawet jeśli nie ma to raczej nie da się nic popsuć, po prostu odpalasz programik, wybierasz plik i minuta strachu żeby prądu nie odłączyli :tongue: Na youtubie na pewno są filmiki jak flaszować bios, moim zdaniem to nic trudnego i nawet jak bolo nigdy tego nie robił to sobie poradzi. To nie te czasy, że robiło się to z poziomu dos'a i to często nielicencjonowanymi aplikacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASUS M5A99X Evo r.2...myślę że to dobry wybór jeżeli ma być AMD. Pomyśl jeszcze nad szybszym RAM z profilami XMP.

//

Na youtubie na pewno są filmiki jak flaszować bios, moim zdaniem to nic trudnego i nawet jak @bolo nigdy tego nie robił to sobie poradzi.

Dobrze mówisz ale..Kto wie to wie, ale kto nie wie jak to ugryźć to się zastanawia i słusznie. Ja nie lubię płyt MSI bo tam czasem updata BIOS jest do bani. Na ASUS zwykły mały pendrive FAT 32 z archiwum boot i po kłopocie.
  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pamięci co bolo wybrał to mają XMP http://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-xtreme-series-division-2-1600mhz-2x4gb-ddr3-cl8-9-8-24-xmp-1-65v-pxd38g1600llk-373099/ XMP to jest "profil" ustawienia pamięci na których producent deklaruje się, że będą działać. Innymi słowy to takie podkręcenie pamięci przez producenta. w wypadku tych patriotów standardowy profil to pewnie 1333mhz cl7 , a profil XMP to 1600mhz cl8. http://www.komputronik.pl/category/440/Sprzet_komputerowy-Podzespoly-DDR3/showProducts/1/searchString/ZGRyMyUyMDIwMDA%3D?sb=&sd=&sort=1&by=f_price_10&sa=&showProducts=1 tu masz pamięci z taktowaniem do 2000mhz w profilu XMP.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pamięci co bolo wybrał to mają XMP

Umiem czytać i wiem że mają....ja mówię szybsze niż 1600 Mhz pamięci z XMP...jest tylko różnica jak płyta wczyta parzyste i nieparzyste. Jedne przyjmie tak jak są, a inne obetnie do określonej szybkości.

Jest to dokładnie opisane w instrukcji płyty. W przypadku Intela bezpiecznie jest kupować nieparzyste...1866, 2133..choć w sklepach pamięci 2200 .. 2000..1800 są już rzadkością..(ale chyba nie w Polsce).

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.