Skocz do zawartości

Jaki wybrać dysk twardy?


smox

Rekomendowane odpowiedzi

Noszę się z zamiarem kupna dysku twardego. Teraz mam SEAGATE 160GB i przydał by się trochę większy. Zresztą ten ma już 7 lat, pojawia się coraz więcej bad sektorów i obawiam się utraty danych. Chciałbym kupić coś taniego, a jednocześnie dobrego. Max 500 GB, większego nie chcę, może być mniejszy.

W internecie jest mnóstwo dysków, ale nie znam się na tym i chciałbym zasięgnąć rady kogoś znającego się na rzeczy. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500 zeta na sam dysk do duża kasa. Za mniejsze pieniądze kupisz już dysk. Ty chcesz 500-kę, ja proponuję 1 terabajt i po zakupie oraz w użyciu, przyznasz mi rację, że 500-tka by była za mała. Kupowałem ostatnio synowi, bo dysk zepsuła mu jego mama, wyłączając kilkakrotnie komp bezpośrednio z sieci. Kosztował 290 zeta, przy jednym terabajcie.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam szaisunga 500GB SATA i niestety, chyba już się zaczyna pomału sypać. Jeżeli chcesz coś w miarę trwałego, do tego jeszcze dość szybkiego to ten będzie ok http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-twarde-wewnetrzne-35-cala/seagate-barracuda-7200-12-st31000524as-1000-gb

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia, to jest tzw. pamięć cache dysku twardego w tym wypadku 32mb. Ja polecam dyski Seagate'a i Western Digital. jak masz 500 zł to może warto pomyśleć nad dyskiem SSD systemowym za 300zł np Crucial, albo Intel (60gb) to bardzo dobre jakościowo dyski SSD http://allegro.pl/crucial-m4-64gb-sata3-2-5-500-95mb-s-9-5mm-i3136973688.html i zwykłym talerzowym za 200zł http://wd.strefamarek.allegro.pl/wd-wd5000azrx-500gb-64mb-sata6.html

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samo działanie gier to raczej nie ma wpływu, róznica będzie tylko jeśli kupisz sobie duży dysk SSD i zainstalujesz na nim ulubione gry, wtedy mapy będą się szybciej ładować, ale fps nie przybędzie. Spojrzałem na ten ranking z linka, te drogie dyski to jest seria raptor, tj. talerze krecą się z szybkością 10000rpm, a standardowego dysku 7200rpm, przez co seria raptor jest szybsza. Te dyski są bardzo drogie, bardziej opłaca się SSD, a za ponad 1000zł to spokojnie 500gb SSD kupisz.

Edytowane przez kfiat
  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO dysk 500 GB śmiało wystarczy. Polecałbym rozwiązanie @kfiat - dysk systemowy SSD + jako magazyn na wszystko zwykły talerzowy 500 GB.

No chyba, że masz ze 200 ulubionych filmów DVD, które trzymasz na twardym dysku, do tego kilkadziesiąt gier z dodatkami. Dla kolekcjonerów plików wszelakich (że niby zawsze wszystko może się przydać) to i dysk 2 TB będzie za mały :)

Do tego weź kup sobie wentylator dla HDD, tu masz przykładowe coolery:

http://www.twenga.pl/wentylator-dysku-twardego.html

A regulacja obrotów do takiego coolerka jest IMHO niepotrzebna, chyba, że maniakiem ciszy jesteś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebne są w ogóle wentylatory na hdd? chyba tylko jak ekstremalnie w obudowie nie ma miejsca i dysk mieli coś cały czas:P kolega smox pytał się o regulację obrotów wentylatorów w obudowie a nie na hdd, ja mam w obudowie 3 dodatkowe wiatraki i mam suwaczek, który ma 3 pozycje i na najwolniejszych obrotach naprawdę jest cicho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, w sumie nie ma co dyskutować nad tym, czy wentylator na HDD jest przydatny. Bo wiadomo, że jest :) Ja tam wolę mieć chłodny HDD (i inne podzespoły), niż cichy, ale gorący komputer.
Tym bardziej, że akurat twarde dyski na temperaturę są bardzo wrażliwe, a im niższa temperatura, tym lepiej. Ja na obydwóch moich HDD mam takie coolerki założone, efekt: 23 stopnie na każdym (bez nich ponad 30 stopni, a przy obciążeniu kopiowaniem dużych plików czy np. defragmentacją do 38-40)

Dołączona grafika

 

I tak głośniejszy jest cooler na karcie graficznej, szczególnie pod obciążeniem. A dla maniaków ciszy pozostaje tylko chłodzenie wodne ;)

Edytowane przez apg2312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna obudowa za nie dużą kasę. Ważne by z przodu były usb i wyjścia audio, ale to juz w sumie standard. Widzę, że obudowa jest głęboka, to dobrze bo czasem można mieć zonka i najnowszy GTX jest za długi:P

Edit: mam wnetylator w obudowie wiejący na hdd, a nie załozony na dysku, efekt? 26st. Poza tym cicho nie znaczy gorąco trzeba tylko kupic trochę aluminium :)

Edytowane przez kfiat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.