Skocz do zawartości

Czy warto coś w nim wymienić (stary PC)


MiedzianeJaja

Rekomendowane odpowiedzi

Za kilka dni do lamusa odsyłam mojego obecnego staruszka (PC). A dokładniej chce go oddać w dobre ręce pewnego Minecrafciarza :smile: Stąd moje pytanie czy warto coś w nim wymienić żeby był choć trochę lepszy. Gdyby koszt był 2 - 3 stówki (widziałem kartę grafiki na oko ze 2x lepszą za stówkę) to na pewno bym się zdecydował. Tak wygląda mój sprzęt (a właściwie jego flaki).

 

Płyta: Gigabyte GA-P31-DS3L Procek: Intel Core2Duo 2.53GHz Pamięć Kingston 2048 MB DDR2-800 (400 MHz) 64 bit Grafika: NVIDIA GeForce 9600 GT 512 MB

 

Wszelkie sugestie mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno za 100zł nie była to 2x lepsza karta. Za 100zł to właśnie można kupić 9600GT

Do tego kompa polecam http://allegro.pl/gainward-gtx-260-448bit-896mb-stan-fabryczny-i3359887263.html albo

http://allegro.pl/xfx-geforce-gts250-512mb-ddr3-i3361447884.html

Tak jak mówił @malakas 2gb ramu można jeszcze dołożyć, na aledrogo są właśnie za 100zł.

http://allegro.pl/nowa-kingston-ddr2-2gb-6400-kurier-gwaracja-36m-c-i3341028874.html

Skoro masz jedną kość to kup taką samą po oznaczeniu kości np KVR800 i coś tam. Będziesz mógł wtedy spokojnie bez konfliktów Dual Channel zrobić. Warto też sprawdzić jaki masz zasilacz,ale 500tka jeśli nie jest firmy krzak to powinna pociągnąć spokojnie.

Edytowane przez kfiat
  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie co chodzi o RAM to nie jest niezbędne by kości były identyczne. Ważny jest by były takie same...typ pamięci, napięcie zasilania i timingi.

Miedziany powinien sprawdzić w AIDA lub jakimś innym programem jakie timingi ma obecnie RAM..podejrzewam że CL8... i dokupić kość DDR2 800 Mhz z identycznym timingiem i napięciem jak obecna. Marka nie jest najważniejsza.

Z reguły wszystkie dane można odczytać na kości która jest w PC. Jeżeli trafi po tylu latach na identyczną kość to jak najbardziej należy ją zakupić.

//

Co chodzi o grafikę GAINWARD GTX 260 448bit 896MB to tutaj...http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/GTX260-Gainward_GoldenSample-2801.html. Jako ciekawostka karta wymaga podwójnego kabla zasilania (2 x 6 pin). Pobiera 184W. Jeżeli to 216 core to wart jest 200 zł jak nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ścigacz, nie obraź się ale większej głupoty to dawno nie słyszałem. Jakim sposobem 9800GT ma być ponad 2 razy wydajniejsza od 9600gt? http://www.hwcompare.com/3958/geforce-9600-gt-1gb-vs-geforce-9800-gt-512mb/ masz tu benchmark, zapoznaj się. Z racji tego, że GTS250 to odświeżona wersja 9800GTX to proponuję GTS'a ale jeśli Cię stać to 260tka też jest dobrym wyborem. Wyżej już się raczej nie opłaca z uwagi na niewielki wzrost wydajności całej platformy i pobór mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GTS250 to dokładnie ta sama karta co 9800GTX+. Tyle, że potrzebuje mniej mocy (proces technologiczny 55 nm) i wymaga podpięcia tylko jednej wtyczki 6 pin :) Ale jeśli jest w tym zestawie markowy zasilacz 400W lub lepszy, to lepiej wziąć GTX260 core 216. Różnica w wydajności tej karty a GTS250 jest naprawdę spora. Przy tym procesorze IMHO lepszej karty nie ma sensu wstawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ścigacz, nie obraź się ale większej głupoty to dawno nie słyszałem. Jakim sposobem 9800GT ma być ponad 2 razy wydajniejsza od 9600gt? http://www.hwcompare.com/3958/geforce-9600-gt-1gb-vs-geforce-9800-gt-512mb/ masz tu benchmark, zapoznaj się.

 

 

A takim to sposobem że na tym samym sprzęcie ( a dokładnie moim) na 9800GT gram sobie w moją obecną przeróbkę TS2 na full detalach przy rozdzielczości 1440x900 a testując 9600GT (obie karty 512) sztachała się przy połowie ustawień na 1024x760. To chyba lepsze niż benchmark.

 

GTS250  to odświeżony 9800GT, natomiast GTS260 to odświeżony 9800GTX+ - stąd ta różnica.

 

 

Edit: Tak trochę offtopowo - niestety moja 9800Gt właśnie zaczęła odmawiać posłuszeństwa (no cóż - ma już swoje lata i trochę ze mną też przeżyła). Zaczęły wyskakiwać artefakty. Więc się dziś zdecydowałem na smażonkę. Karta poszła w piekarnik na 8 minut. Jak na razie efekt bardziej niż zadowalający. Zero artefaktów i nawet tempy spadły :ermm: - głupi ma podobno szczęście :blush:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jeśli jest w tym zestawie markowy zasilacz 400W lub lepszy, to lepiej wziąć GTX260 core 216. Różnica w wydajności tej karty a GTS250 jest naprawdę spora. Przy tym procesorze IMHO lepszej karty nie ma sensu wstawiać.

Też tak uważam ten GTX260 za jedyne 200zl jest o wiele lepszy od gts i od serii 9800. // @scigacz1975 jeżeli grzanie pomogło to pomyśl o czyszczeniu i zmianie pasty na karcie i taśmy termoprzewodzącej na pamięciach. Artefakty to często objaw zbyt wysokiej temperatury. Jeżeli tempy spadły to pewno stara pasta trochę mocniej skleiła elementy z chłodzeniem...  :tongue: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)  GTS250  to odświeżony 9800GT, natomiast GTS260 to odświeżony 9800GTX+ - stąd ta różnica.  (...)

GTS250 to "odświeżony" 9800GTX+ - obie karty są na procesorze graficznym G92-420B1 GTX260 (procesor GT200-A2) i GTX260 core 216 (procesor GT200-103) to już następna generacja kart, i porównywanie ich z kartami serii 9xxx nie ma żadnego sensu :) To tylko tak dla informacji :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Ścigacz, nie wiem jakie miałeś karty, może green edition, może stery Ci nie podeszły nie wnikam, ale 9800gt nie jest 2x lepsza od 9600gt to jest fakt i koniec. Ponadto porównanie kart na podstawie jednej gry i do tego zmodowanej nie ma żadnego sensu. Zarówno ja jak i kolega @apg podaliśmy Ci, że 9800GTX to w sumie to samo co GTS250, a 260GTX to zupełnie co innego. Co do piekarnika to raczej nie pomoże na dłuższą metę - szukaj nowej karty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W sumie tak wstępnie wymodziłem takie coś. http://www.morele.net/inventory/info/YJ6xZm/

Wszystkie te graty muszą być wymienione :(

No i cena wyszła ekhm, dość spora.

Możecie rzucić okiem ? Myślę że coś by się dało potanić tylko jeden warunek, wskazane aby wszystko było z morele (dopuszczalny inny sklep wysyłkowy ale musi być cały komplet części. Allegro wykluczone).

No i przede wszystkim nie wiem czy dobrze kombinuję, tzn czy te części są odpowiednie .

 

Tu jest płyta. Moja to Rev 1.1

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-p31-ds3l_1x/

Manual:

http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/motherboard_manual_ga-p31_ds3_ds3l_s3l_e.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi że musisz oszczędzać na częściach do komputera  :(, jedyne co dało by radę zmienić to tego Radeona na innego (też Radeon) z serii 5xxx z 1gb,

ew. możesz wymontować napęd ze starego. Ram również wydaje mi się nieco drogi zważając na to, że ja kupiłem Corsair'a 4gb za 109zł. Dziwny ten sklep i nic bym w nim nie złożył bo dają "ceny z dupy. Daj mi chwilę to złożę Ci coś w http://www.saturion.pl/ 

 EDIT  Zapomniałem że ddr2 są droższe, goddamn  

Edytowane przez Krzysu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny nie są z dupy bo DDR2 są droższe niż DDR3

Skoro koleś gra w minecrafta to po co w ogóle robić update sprzętu ;)

a tak na poważnie, to:

1) na prawdę potrzebujesz nowy zasilacz? jaki masz stary?

2) z tym radeonem to trochę przesadziłeś, to grafa na poziomie GTS450 więc dość mocna

3) musisz zmienić napęd cd/dvd?

 

sorry krzysu jakoś nie odświeżyłem strony.

Edytowane przez kfiat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziecku i to własnemu nie będę  żydził tak bardzo na części :tongue: jednak ponieważ to stary sprzęt to też nie ma co szaleć.

Chciałem się zmieścić w 5 stówkach ale jak widać nie wychodzi :dry:

 

1. Stary zasilacz to  Akayga LPK12-30 450W z ledwo chodzącym reanimowanym wielokrotnie przeze mnie wiatrakiem, ten wybrałem bo najtańszy z "firmowych".

  Były tańsze ale np. firmy Take.Me. Nie wiem czy taki nie puści mi z dymem reszty sprzętu.

2. Dość mocna to znaczy ? Reszta części będzie ją ograniczała ? Nie wykorzysta jej możliwości ?

3. Napęd nagrywa tak że sam nie może odczytać i ogólnie szaleje. Raz działa raz nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Pamięć Kingston 2048MB 800MHz DDR2 Non-ECC CL6 DIMM (KVR800D2N6/2G) 2 x119,01......238,02  Chłodzenie CPU Akasa CPU  L775/1156.................................................................................... 32,00  Zasilacz Chieftec iArena Series  500W, ..................................................................................... 150,00  Karta graficzna Gigabyte Radeon HD6670 2048MB DDR3/128b D/H PCI-E ................................ 256,00

 Samsung DVD/CD-R/RW SH-118AB/BEBE.............................................................................. 55,00

 

Miedziany to wszystko i tak jest już zdołowane do max, możesz nie kupować chłodzenia i dać mu box. Nie ma tutaj z czego obciąć.

Masz kupić słabą kartę i za chwilę młody będzie marudził, że gry się wieszają to mija się z celem.

Jak dla mnie jedyna opcja to łapać używane części  po dobrej cenie, lub sprzedać to co jest i dołożyć te 750 zł do nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz jedną kość 2gb to dokup drugą, o tym samym oznaczeniu. Jeśli masz 2x1gb to dokup drugi 2x1gb - wyjdzie taniej. Takie rzeczy jak pamięć to śmiało można kupić używaną - swoją drogą grafę też, ale jeśli allegro odpada to zostają Ci raczej nowe graty. http://www.saturion.pl/product/194860/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Radeon_6670_Sapphire_1GB_DDR3_128bit_HDMI-DVI-D_SUB_LITE.html Ta karta jest tańsza i pamięci spokojnie jej starczy 1gb.

http://www.saturion.pl/product/76001/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Tracer_Highlander_500W_Silent.html zasilacz ten wystarczy. Wszyscy tak psioczą na zasilacze FEEL ja miałem z 5 w swojej karierze i żaden mi nigdy nic nie spalił a raz nawet uratował kompa przed spaleniem i jak prawdziwy kamikadze poświęcił się by ocalić komponenty podczas uderzenia pioruna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

http://www.saturion.pl/product/76001/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Tracer_Highlander_500W_Silent.html zasilacz ten wystarczy. Wszyscy tak psioczą na zasilacze FEEL ja miałem z 5 w swojej karierze i żaden mi nigdy nic nie spalił a raz nawet uratował kompa przed spaleniem i jak prawdziwy kamikadze poświęcił się by ocalić komponenty podczas uderzenia pioruna :)

Szczerze ? To tylko świadczy o jednym - że masz więcej szczęścia niż rozumu...ale też w Lotto nie masz już co grać, ponieważ cały limit szczęścia wyczerpałeś już na te "urządzenia zasilaczopodobne podwyższonego ryzyka" :P

 

@MiedzianeJaja - kup na razie jakiś porządny zasilacz, chłodzenie na procesor i pamięć RAM

O ile sprzedawca czegoś nie popieprzył w opisie (lepiej się zapytać), tu masz taką samą jak Twoja:

http://allegro.pl/2-gb-kingston-ddr2-800-kvr800d2n5-2g-i3408132094.html

Zasilacz wziąłbym np. ten:

http://www.morele.net/zasilacz-ocz-corexstream-series-500w-atx-non-modular-ocz-cxs500w-eu-463853/

Te dwa elementy masz za 233 zł + koszt wysyłki

 

Ile kasy chcesz przeznaczyć na kartę graficzną ?

Edytowane przez apg2312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że zasilacze FEEL nie są jakieś super ale lepsze niż no-name 600W za 50zł. Co prawda nie włożyłbym go do kompa za 4 klocki, ale do taniej i nierozwojowej platformy miedzianego czemu nie. Ten Tracer co poleciłem na pewno nie jest zły a kosztuje mniej niż OCZ i pokrewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż... Feel to ja mogę sobie posłuchać, w sumie nawet ich lubię (już pomijam, że to zespół ze Śląska, a patriotyzm lokalny robi swoje)

Ale co do zasilaczy Feel czy Tracer, czy jakichkolwiek innych z czarnej listy:

http://forum.programosy.pl/czarna-lista-zasilaczy-czyli-jaki-zasilacz-kupic-vt113278.html

zdanie mam tylko jedno - jeśli ktoś jest zapalonym hazardzistą, zwolennikiem sportów ekstremalnych, to niech wsadza sobie do swojego komputera co tylko chce. Jego wybór. Nawet Deera, Megabajta czy no-name za 30 zł. W końcu to tego kogoś komputer, nie mój. Tyle, że niech chociaż ten wybór będzie świadomy.

Tylko po co są robione na Internecie rankingi zasilaczy ? Po co na różnych forach userzy opisują swoje "przygody" i po co są tworzone czarne listy ? Ot tak, z nudów ? Dla zabicia czasu ? Jak uważasz ?

Heh, i uważasz, że 40 zł różnicy między tym "moim" OCZ a "Twoim" Tracerem to aż tak wielka różnica w cenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytoczę jeszcze raz to co wynalazł sam Miedziany...przeczytajcie to uważnie....

 

Pamięć Kingston 2048MB 800MHz DDR2 Non-ECC CL6 DIMM (KVR800D2N6/2G) 2 x119,01......238,02 Chłodzenie CPU Akasa CPU L775/1156.................................................................................... 32,00 Zasilacz Chieftec iArena Series 500W, ..................................................................................... 150,00 Karta graficzna Gigabyte Radeon HD6670 2048MB DDR3/128b D/H PCI-E ................................ 256,00 Samsung DVD/CD-R/RW SH-118AB/BEBE.............................................................................. 55,00

 

i teraz pytanie ..Czy warto kruszyć kopie o 40 zł ? 

Sądzę że jedyne co można zrobić by obniżyć koszty to kupić używane części, w opcji nowych zaoszczędzicie wybierając różne modele+/- 40 zł, i to pod warunkiem że będą z jednego źródła. 

Nie należy robić oszczędności  kosztem zasilacza i grafiki. Kupić w miarę dobrą kartę i zasilacz... jutro te elementy powędrują na początek do nowego pudełka zamiast na śmietnik.

Ten OCZ co podał @apg nie kosztuje milion by go nie kupić. Zasilacze Chieftec również są bardzo dobre i sprawdzone od lat na rynku.

 

W opcji Miedzianego jest błąd...nie wykorzystał starej kości pamięci. Wystarczy dobrać podobną DDR2 800 Mhz o takich samych timingach i oszczędność będzie 120 zł.

Poszukać stare box chłodzenie na socket 775 za parę złotych i będzie kolejna oszczędność.

Jednak sprawa grafiki i zasilacza to co innego....przebudowa komputera to nie wyrzucanie kasy w błoto...jeżeli ma być taki jak był przed rozbudową to lepiej w ogóle nic nie zmieniać bo szkoda pieniędzy. Dzieciak za rok powie tato chcę nowy komputer bo CoD nie działa i co dalej..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę próbował skołować tę drugą kość, może się uda. Jeżeli nie, to pozostanie kupić 2 nowe. Co do karty graf, to jednak trudno coś wybrać czytając internet, bardzo duży wybór i setki komentarzy zaprzeczających sobie nawzajem. Nie mam pojęcia czy ta karta to akurat optymalny wybór czy może w podobnej cenie można kupić coś pasującego a lepszego. Wiem że są na tej półce cenowej "nowe" geforce ale opinie o nich są miażdżące, podobno to stare trupy odmalowane i sprzedawane jako hit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miedziany. Osobiście nie czuję się na tyle dobrze w temacie aby CI poradzić konkretną grafę. Funkcjonuję sezonowo. Chciałbym jednak polecić CI założenie stosownego tematu na którymś z forów "branżowych". Zapewniam że tam odnajdziesz odpowiedź gdyż tam łebki mają całość obrazu w jednym palcu. Może tędy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.