Skocz do zawartości

Duży wzrost temp karty graficznej


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

 

Od 4 tygodni obserwowałem przyrost temperatur mojej karty graficznej

Gigabyte Radeon R9 280X rev 2.0 (zarówno w spoczynku jak i na pełnym obciążeniu).

Temperatury odbiegały od "normalnych" w całym czasie 17-miesięcznego użytkowania karty

o ok. 6-8 stopni w spoczynku i 10-12 stopni (!) pod obciążeniem (karta pracowała cały czas na nominalnych zegarach).

 

Zdziwiony byłem zatem niemniej niż stalker Pietrow, który spotkał dwie pijawki z których jedna miała urodziny :wacko:

(vide "Czerep Mutanta") ponieważ do tej pory w mojej obudowie z Cooler Master 430 z oknem z 3 wentylatorami wdmuchującymi

(przód 120, dół 92 i bok 120 <nomen omen na kartę>) i 2 wydmuchującymi 120 temperatury karty oscylowały

do tej pory w granicach odpowiednio 30-32 stopnie w spoczynku i 62-65 pod obciążeniem.

 

Po kolejnym (trzecim już) blue screenie w czasie gry (przechodzę powoli Soljankę, która obarczyła mnie przez ok. 200h 

5 wylotami na pulpit) sprawdziłem  jak karta zachowuje się w czasie współpracy z innymi tytułami (to samo :wallbash: )

 

Spędziłem kilka godzin na forach hardwerowych czytając różne posty

i postanowiłem zmienić pastę na procesorze graficznym karty.

Po konsultacji z serwisem Gigabyte, który wspaniałomyślnie powiedział mi iż nie mogą mi pomóc

i oczywiście przez ten zabieg utracę gwarancję,

rozkręciłem kartę i oto co zaobserwowałem.

 

post-2812-0-10805500-1430476047_thumb.jp post-2812-0-47406500-1430476080_thumb.jp

post-2812-0-79231700-1430476088_thumb.jp post-2812-0-73478500-1430476096_thumb.jp

 

Pasta była skamieniał i skruszona, idealnie wprost dała się usunąć.Wymieniłem ją na Arctic MX-2.

 

Po wymianie pasty i złożeniu karty, temperatury po tygodniu użytkowania ustabilizowały się 

w granicach 33 i 65 (spoczynek i obciążenie).

 

Nie zachęcam nikogo bez potrzebnej wiedzy/umiejętności do rozkręcania karty graficznej

(co wiąże się oczywiście z utratą gwarancji).

 

Opisuje jedynie moje własne doświadczenia,

które zdobyłem tylko i wyłacznie na własną odpowiedzialność.

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.