Jump to content
kobal

OP-2 - Instalacja czysta

Recommended Posts

OP-2, Объединенный Пак 2, Cumulative Pack 2

Podstawka : S.T.A.L.K.E.R. Cień Czarnobyla v1.006

Autorzy: proper70, Buusty, Akill i inni

Wersja modyfikacji: 2.09, fiks 2

Autor polonizacji: Kobal  ( wykorzystano fragmenty polonizacji NS autorstwa Trurl3 i Yurek )

Testy polonizacji: Cichy, Godlike, Smox

Potrzebne do komfortowej gry: system 64bit, dysk SSD, nie mniej niż 4GB ramu, karta graficzna z min. 1 GB ramu, procesor z częstotliwością nie mniejszą niż 2.5Ghz. Zapomnijcie o zintegrowanej grafice.

LINKI DO POBRANIA

Spoiler

OP-2 stąd

Patch 2.09 + fiks 2 stąd albo stąd

Polonizacja wersja v.010 stąd

Stalker Cień Czarnobyla w wersji rosyjskiej stąd. Repack dzięki koledze Koma

Link do moda na Mega: https://mega.nz/#!T09hUQ5K!alnHRBvP0_wQCux6EojqRo1OpozMJWkqSIb2NFR7M20 (Mod+Patch+fix+PL)

OPIS

Spoiler

Najnowsza, najbardziej rozbudowana, najstabilniejsza i najtrudniejsza wersja Solianki. To już właściwie nie jest Solianka. To olbrzymia modyfikacja zawierająca w sobie chyba wszystko co do tej pory wymyślono w świecie Zony, której częścią jest Solianka. W stosunku do wcześniejszych wersji NS, OP-1, OOP, dodano dwie całkiem nowe duże linie fabularne Snajper i Szachista, a także dodano kilkanaście mniejszych. Rozbudowano pozostałe linie fabularne. Dodano mnóstwo zadań pobocznych. Nowe misje zbierackie, mnóstwo zadań powiązanych z odszukiwaniem ukrytych schowków, misje związane z fotografowaniem anomalii i mutantów. Nowe bronie, artefakty, mutanty, anomalie. Teleportery i latające wyspy. Fale mutantów i tropienie seryjnego mordercy. Latanie w powietrzu i zwiedzanie podziemi. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. W końcu jest rozbudowana, nowa fabuła na lokacjach znanych z Zewu Prypeci. Ale dotrzeć tam będzie bardzo trudno.

Większość nowych zadań jest powiązana z poszukiwaniem przemyślnie ukrytych schowków, do większości których dostęp jest wręcz absurdalnie trudny. Schowki są poukrywane poza granicami lokacji i nie ma możliwości by je znaleźć bez skorzystania z poradnika. I też wyzwaniem nie jest znalezienie schowka a dotarcie do niego. Ale przyznam, jest sporo satysfakcji, gdy się taki schowek uda zdobyć.

W grze zaimplementowano system antyczitowy. To znaczy, że nie można sobie bezkarnie zwiększać udźwigu, długości i wysokości skoku, aplikować sobie nieśmiertelności czy kondycji Robocopa. Wyłączona jest też komenda demo_record, jakże przydatna przy poszukiwaniu ukrytych schowków. Po prostu tak sobie to wymyślili autorzy modyfikacji, chcąc osiągnąć w grze maksimum realizmu. Oczywiście nie dla polaków jakieś tam blokady. Dla chcących sobie jednak ułatwić grę i mających za nic zdanie twórców kolega Godlike przygotował odpowiednią poprawkę.

INSTALACJA

Spoiler

Zalecane jest zainstalować OP-2 na rosyjskiej wersji Cienia Czarnobyla. Jest to związane ze zmianami dokonanymi przez autorów modyfikacji w plikach systemowych gry, umożliwiającymi wykorzystanie większej ilości pamięci operacyjnej i ogólnie lepsze osiągi silnika gry. Dzięki koledze Koma i jego wstawce z repackami w tym temacie, jest to jak najbardziej możliwe. Na stronie pod podanym linkiem wchodzimy w katalog 1.Repacks/Russian. Mamy tam repacki wszystkich trzech części stalkera. Nas interesuje Cień Czarnobyla. Pobieramy archiwum, rozpakowywujemy, mamy gotową instalkę Cienia Czarnobyla w wersji rosyjskiej. Domyślnie jest to wersja 1.006. W katalogu patches mamy gotowe upgrade do innych wersji. Całość przenosimy na dysk systemowy, najlepiej jakby to był dysk SSD. 
Teraz OP-2. Modyfikacja ma własny instalator. Przenosimy pliki modyfikacji na dysk systemowy i uruchamiamy instalator. Na ekranie instalatora będą nam się pojawiać nieczytelne krzaczki, ale nie ma się czym martwić. To standardowe teksty jak w każdym innym instalatorze. Na trzecim ekranie musimy wskazać ścieżkę dostępu do naszego katalogu ze stalkerem. Na czwartym ekranie wybieramy rozdzielczość naszego monitora. Resztę klikamy w domyślnie podświetlone przyciski.
Po zakończonym procesie instalacji OP-2 pobieramy patcha 2.09. Po rozpakowaniu archiwum kopiujemy z katalogu "Патч 2.09" plik gamedata.db9 i przenosimy go do katalogu gry. Tak samo postępujemy z fiksem. Z katalogu "Фикс#2 к патчу 2-09" kopiujemy plik gamedata.dba i przenosimy go do katalogu gry. Gotowe.
Teraz czas na polonizację. Pobieramy archiwum, rozpakowywujemy i otrzymany katalog gamedata przenosimy do folderu gry. Odnajdujemy na pulpicie ikonkę OP-2 i gramy!

UWAGA. Polonizacja jest w wersji beta. Po prostu OP-2 jest zbyt wielkim modem by można było przeprowadzić normalne testy. W związku z tym proszę graczy by po zauważeniu błędu w tekście, lub jakiegoś niejasnego, błędnego opisu zrobili screena z kursorem przy słowie z błędem. Taki obrazek można przesłać mi na PW lub jeżeli nazbiera się ich więcej, spakować w archiwum, wrzucić na jakiegoś hosta i podać mi linka. Z góry dziękuję.

Edytowane przez @anatol 11.03.2018

Edited by anatol
nowa wersja polonizacji

Witam chciałbym spytać czy ta modyfikacja pozwoli dokończyć Soliankę??? tzn. po misjach błyskawicy i martwego miasta i przybyciu do Zatonu będzie można kontynuować nitkę scenariusza, czy kończy się tak samo jak solianka czyli pustym Zatonie??

Witam! Zwracam się z uprzejmą prośbą o wrzucenie katalogu wersji rosyjskiej na inny, dodatkowy serwer. MEGA, przynajmniej u mnie niestety nie potrafi wystartować. 

@edit: Problem występuje jednak tylko w operze, na chromie pobiera normalnie.

Edited by MacTavish

Witam chciałbym spytać czy ta modyfikacja pozwoli dokończyć Soliankę??? tzn. po misjach błyskawicy i martwego miasta i przybyciu do Zatonu będzie można kontynuować nitkę scenariusza, czy kończy się tak samo jak solianka czyli pustym Zatonie??

Tak. Lokacje z Zewu Prypeci są zaludnione i dzieje się na nich bardzo dużo. Podobno bardzo dużo. Co najmniej dwie wielkie linie fabularne rozpoczynają się właśnie po zakończeniu starej Solianki. 

@pacjent1972 nie powinno być wylotów tylko chodzi o to że nie będzie się tobie tak długo ładował to duży mod i dużo tekstur i poligonów a HDD wolniej ładuje to wszystko niż SSD.

SSD szybciej ładuje o ok 30-45% od dysku HDD jeżeli gra tobie się ładuję 1 min na SSD to na HDD się łądować będzie 1.30-1.40min .

Edited by SmokeHead
poprawa błędu

Więc ruszamy z Zonę znaną ze starej dobrej Soljanki :)

DZIĘKUJĘ wszystkim zaangażowanym w spolszczenie projektu !!!

I od razu mam jedno pytanie czy tak ma być jestem na Kordonie rozwalam Mięsacze ale nie mogę 
pobrać z martwej sztuki oka.. Jest widoczne jako do pobrania ale nie działa w tym zakresie ani przycisk
"pobierz wszystko" ani żadna inna opcja.

Świetna robota @kobal. Pobrane, zainstalowane i działa :) Kiedy w to pogram dłużej to nie wiem... doba mogłaby miec 72h żeby czasu na wszystko nie brakło.

Gdzie jest ta cziterska poprawka od @Godlike?

Więc ruszamy z Zonę znaną ze starej dobrej Soljanki :)

DZIĘKUJĘ wszystkim zaangażowanym w spolszczenie projektu !!!

I od razu mam jedno pytanie czy tak ma być jestem na Kordonie rozwalam Mięsacze ale nie mogę 
pobrać z martwej sztuki oka.. Jest widoczne jako do pobrania ale nie działa w tym zakresie ani przycisk
"pobierz wszystko" ani żadna inna opcja.

By móc zbierać trofea z mutantów musisz mieć w pierwszym slocie nóż. Inaczej nic z tego. :)

Edited by kobal

Świetna robota @kobal. Pobrane, zainstalowane i działa :) Kiedy w to pogram dłużej to nie wiem... doba mogłaby miec 72h żeby czasu na wszystko nie brakło.

Gdzie jest ta cziterska poprawka od @Godlike?

Wstawi, pewnie ją właśnie szykuje :) 

DZIĘKI za odpowiedź !

Ostatnie (jak na razie) pytanie.

Wiem, że  wiekszość plików pakowana jest tutaj do formatu  *.db.
Natomiast czy jest możliwość zmiany samych tekstur roślinności (trawa, drzewa itd.) ? 
Pamiętam wygląda "mojej" pierwszej Soljanki z dodatkiem Autumn Aurora...

Co jest determinantem stawiania OP-2 na dysku ( partycji) systemowym?

Dla modów korzystam z kopii podstawek, zrobionych poza nim. Z ikoną skrótu robioną od silnika, lub  innego pliku .exe.

I pytanie w związku z tym. Czy można liczyć na repacka, umożliwiającego postawienia OP-2 w dowolnym miejscu?

Dobra, spróbuję ze starą poprawką, a jak nie będzie działać to poczekam na aktualną. Dzięki :)

Lepiej nie. Nie wiem czy ta poprawka w ogóle jest na patcha 2.09. A na pewno nie będzie spolszczona, choć to akurat niewielki problem.

DZIĘKI za odpowiedź !

Ostatnie (jak na razie) pytanie.

Wiem, że  wiekszość plików pakowana jest tutaj do formatu  *.db.
Natomiast czy jest możliwość zmiany samych tekstur roślinności (trawa, drzewa itd.) ? 
Pamiętam wygląda "mojej" pierwszej Soljanki z dodatkiem Autumn Aurora...

Na razie nic takiego nie ma, może w przyszłości. Trzeba by przejrzec rosyjskie fora, może coś takiego mają. Ale wypasione tekstury = spadek fps. Przemyśl to.

Co jest determinantem stawiania OP-2 na dysku ( partycji) systemowym?

Dla modów korzystam z kopii podstawek, zrobionych poza nim. Z ikoną skrótu robioną od silnika, lub  innego pliku .exe.

I pytanie w związku z tym. Czy można liczyć na repacka, umożliwiającego postawienia OP-2 w dowolnym miejscu?

Przede wszystkim lepsza wydajność. A jeżeli chodzi o sam proces instalacji, mi po prostu instalator nie chciał ruszyć dopóki go nie przeniosłem na dysk C. O swoich instalkach i skrótach zapomnij. Instalacja OP-2 totalnie zmienia wszystkie pliki stalkera, łącznie z katalogiem bin. Co do repacka, ma być. Godlike obiecał sie tym zająć. Niemniej to potrwa. Nie mówiąc już o tym, że przydało by się najpierw trochę pograć w tego moda, zanim zacznie się robić finalne repacki. Inaczej będzie później milion patchów do repacka.

Jeszcze mam jedno pytanie ponieważ mam zachowane sejwy z solianki na wypadek kolejnej dopy aby ją dokończyć, czy nowa gra jest wymagana czy konieczna jest nowa gra??

Zapomnij o starych sejwach. To kompletnie nowy mod, solianka jest tylko jego spora częścią. Oczywiście, że tylko i wyłącznie nowa gra.

Dokładnie, wymagania podane przy opisie moda są dla gry komfortowej. Ale mod pójdzie i na słabszym sprzęcie.

Na moim sprzęcie AMD Athlon 64X2 4gb ram i Nvidia 9400 chodzi ns statyku jak burza bez wylotów na dysku WD Caviar Blue czasy ładowania wynosza między 25 s a 38s