Skocz do zawartości

Ludzie "numery"


pacjent1972

Rekomendowane odpowiedzi

Zapewne powinno to być "poważną rozmową" ale żeby nie tworzyć nastrojów uznajmy to za luźną gadkę. 

Złymi wspomnieniami i historia świata owiani są ludzie z numerami na przedramieniu, to smutne i pełne trwogi karty historii.

Dziś w XXI wieku, w środku Europy, w sercu "demokracji i wolności" w tym samym kraju co przed ponad 70-ciu laty znowu stajemy się numerami, na razie bez tatuażu na przedramieniu ale wkrótce pewnie z chipem i nadanym mu numerem. Jesteśmy numerami na poczcie, w przychodni, oddając krew, w ZUS-ie, skarbówce, etc. Wielu z nas się buntuje, klnie na system i tych którzy go wprowadzają coraz śmielej. 

W krwiodawstwach i przychodniach oraz szpitalach zasłaniają się ochrona danych osobowych, to kpina bo coś takiego nie istnieje tak naprawdę. Wiem co pisze bo pracuje w służbie zdrowia i przepisy przeczą przepisom. 

Na poczcie, w ZUS, czy US nadal można byłoby stać w kolejce i było by ok, po co numery? Nikt nie wie. Wiedza wtajemniczeni pracownicy, "ktoś" wyprodukował maszyny wydające numerki więc trzeba komuś je sprzedać. To jak z ekranami dźwiękochłonnymi na Podkarpaciu. (!)

Najlepszym nabywca są firmy państwowe, a takie jeszcze istnieją. Ha ha!

Dawno nie byłem w banku, a tu proszę PKO Bank Polski, i maszyny z numerkami. 

Smutne to trochę i jakieś nieeleganckie wobec nas "ludzi". Ludzi-numerów!

p.s. Jestem numerem cztery... he he he! 

 

 

 

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy o tym wiecie, ale swoje numery mają też zwierzęta! Każda krowa, świnia, owca czy koza jest oznakowana. Tak samo było podczas II wojny światowej, za Hitlera. Pełna kontrola.

Fragment Pieśni 5 Jana Kochanowskiego - 

Cieszy mię ten rym: "Polak mądr po szkodzie";
Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie,
Nową przypowieść Polak sobie kupi,
Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dużych instytucjach jak np. WORD  czy poczta główna numery przyspieszają kolejkę. Dzięki nim osoby starsze mogą usiąść na ławce i odpocząć zamiast dreptać i pilnować swojego miejsca w kolejce co także wpływa na ich zdrowie. Nie jest to głupi pomysł moim zdaniem. I tak każdy ma numer pesel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wydawaniu porządkowych numerków kolejkowych nie widzę nic złego. Chamstwo i cwaniactwo kolejkowe, jest w ten sposób ukrócone.

A PESEL czy NIP, w dobie elektronizacji to nowa forma nazwiska, które w przeszłości też nadawano "z urzędu". Albo było ono pochodną miejsca zamieszkania, np. Maćko i Zbyszko z Bogdańca, albo były to przydomki jak Curuś przy Gąsienica. Gdy ilość ludzi tak wzrosła, że tych możliwości odróżniania brakło, zaczęto stosować różne inne nazwy odprzedmiotowe, lub odzawodowe. Kowal, Kowalewicz, Kowalski są tego klasycznym przykładem. Kiedy chłopów uwalniano od pańszczyźniaństwa, gdy we wsi było iluś tam Jaśków,  dawano im nazwiska odprzedmiotowe, takie jak Łopata, Grzyb, Cholewa, albo od ich charakteru jak Leń lub Wałęsa.

Sam znam osoby, o tym samym imieniu i nazwisku co moje, więc jednemu z nas należałoby dać jeszcze jakiegoś nicka, abym ja np. nie musiał płacić mandatów za mojego imiennika. Albo żeby do mnie, za jego winy nie zapukał komornik., choć ci i tak się mylą. Nie mówiąc już o przysłowiowych Kowalskich. Przecież data urodzenia to też numer. A nią się posługujemy dla uściślenia osoby.

Reasumując. Wolę być "numerkiem" niż poszkodowanym z jego braku.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.