Skocz do zawartości

Wspomnień czar


Vorenus

Rekomendowane odpowiedzi

Za kolejkami oczywiście że nie tęsknię, wszystkie nagatywne strony z tamtych czasów były złe. Nerwy jednak nie są tutaj potrzebne, tak kiedyś było i jest to część naszej historii, dla niektórych a zwłaszcza młodzików to wygląda na abstrakcję ale żeby nazywać kolegę z forum "komuchem"... Wyluzuj korndddd, a w kwestii przodownictwa: Kiedyś plakaty były tym czym dzisiaj są reklamy, różnica poza ich treścią polegała na tym, że plakatu nikt nie powiesiłby w sposób taki, który utrudnia życie ludziom, czego nie można powiedzieć o bilbordach.

post-28-12967682391523_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde czasy mają swoje plusy i minusy .Tak naprawdę to ciągle jest tak samo tylko my zmieniamy punkt widzenia ( albo siedzenia :D ) A ty Kornddd pamiętaj że całkiem możliwe iż hasła na plakatach Vorenusa i twoje krzykliwe hasełko wymyslił ten sam człowiek tylko pracujący dla różnych ekip. Bo tak właśnie sie to dzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Każde czasy mają swoje plusy i minusy " - właśnie między innymi to miałem na myśli zakładając ten watek. Na samym początku w pierwszym poście napisałem, że nie chodzi o kwestie polityczne ani ustrojowe. Mam fajną kolekcję plakatów a w zasadzie fotek plakatów z różnych lat z PRL-owskiej Polski i zaobserwowałem ciekawą rzecz , którą chciałem tutaj pokazać w formie galeryjki. -W pierwszych latach po wojnie, plakaty były agresywne i ukierunkowane na zwalczanie przeciwników politycznych, usiłowały sprawić wrażenie, że szlachetna władza broni obywatela przed wielkim zagrożeniem. Wyimaginowanych wrogów pokazywano na plakacie jako nędzne kreatury, budzące tyle samo odrazy co lęku. -Jak już władza poczuła się na tyle nie zagrożona, że nie musiała zwalczać energicznie wroga, plakaty zmieniły swoje oblicze. Teraz cały nacisk poszedł na pracę, normy i wzbudzenie w społeczeństwie chęci rywalizacji i śrubowania kolejnych norm. To właśnie wtedy powstawały słynne szkice z kobietami na traktorach i podobne temu produkcje. -Gdy gospodarka stanęła już na nogi a odbudowa powojennych zniszczeń dobiegała końca PRL-owski plakat znowu zmienił swoje oblicze. Tym razem plakaty traktowały o przepisach BHP, zdobywaniu i edukacji. Pojawiały się fajne scenki rodzajowe które zupełnie zaprzeczały wcześniejszym trendom do śrubowania norm, jak choćby zaczęto podkreślać konieczność przestrzegania takich rzeczy jak limity załadunku, zachowywanie bezpiecznych odległości, potępiano ryzyko pracy bez odpowiednich zabezpieczeń itp. -Potem zaczęto myśleć o potrzebach społeczeństwa innych niż tylko jedzenie i bezpieczeństwo przed agresją wrogich sił-ustrojów. Według mnie to najsympatyczniejszy okres PRL-owskiego plakatu, pojawiły się fajne - humorystyczne plakaciki o treściach łączących obietnice i walkę z nałogami. Rysowano np. małego fiata, który przedstawiany był jako poważny luksus a drogą do nabycia tego luksusu według plakatu była po prostu abstynencja... Wtedy kobiety nie były już potrzebna do prowadzenia traktorów więc zaczęto je dostrzegać jako ozdobę społeczeństwa i dzień 8 marca miał swoje złote lata na plakatach. Takie to dzieła wychodziły w tym okresie istnienia naszej Polski. Chciałem pokazać to wszystko po kolei, bez pośpiechu ale chyba jeszcze nie dojrzeliśmy do takich refleksji więc te nazwane przeze mnie "perełki" pozostaną w większości na moim komputerze a wkleję coś klimatycznego i nie powodującego "ciśnień".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem pokazać to wszystko po kolei, bez pośpiechu ale chyba jeszcze nie dojrzeliśmy do takich refleksji więc te nazwane przeze mnie "perełki" pozostaną w większości na moim komputerze a wkleję coś klimatycznego i nie powodującego "ciśnień".

Załóż nowy temat i powklejaj zdjęcia z meczów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem żeby założył nowy temat ,bo jesteśmy kibicami tej samej drużyny i Vorenus mówił że też chodzi na mecze. Z nikogo się nie śmieję, jak chcesz to usuń, ale ostrzeżenie chyba niepotrzebne

Jeśli nie ma już żadnych sprzeczek to po co ?:D Mam nadzieję że się pogodzicie http://www.stalkerteam.pl/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/confused.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze z tamtych czasów: dwa programy w tv, telewizory czarnobiałe np marki neptun, kolorowy rubin produkcji ZSRR, w sklepie do kurczaków dolewali wode żeby waga się zgadzała, wódka po godzinie 13 w sprzedaży, pochody majowe, kolonie dla dzieci w Polsce albo w krajach demoludów. Ktoś mnie nazwie komuchem? Tak było, takie mam wspomnienia z lat młodości, niektórzy z was znają to tylko z opowiesci, ja to przeżyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony mogę przypomnieć, że w tej czarno białej i ubogiej telewizji dawano takie perełki, jak Kabaret Starszych Panów, Teatr Sensacji, Teatr Telewizji a potem cała seria kabaretów Olgi Lipińskiej - Właśnie leci Kabarecik, Kurtyna w Górę ... Pomimo komuny, a może właśnie dlatego, telewizja 'spełniała misję' bo było to zapisane w jej statucie a władza chciała dać ludziom Igrzyska i Chleb. W tych igrzyskach znalazło się wiele tytułów błyskotliwych, choć nie zawsze po myśli Władzy. Dziś TV trąbi o swojej misji i o niemożliwości jej pełnienia bez płacenia abonamentu, a tak naprawdę cała ta 'misja' wisi władzom ogromnym kalafiorem. Programy które mają jakiekolwiek ambicje kulturalne spychane są na późne godziny nocne a nawet wczesne godziny ranne... A ostatnio mówi siw w ogóle o likwidacji Teatru Telewizji, bo przecież komu to potrzebne... Misja spełnia się w reklamach i programach publicystycznych, ukierunkowujących właściwe myślenie tłumu przed ekranem. Jak to powiedział kolega ciut wcześniej - formy się zmieniają, treść manipulacji pozostaje ta sama... A ci którzy nie maja perspektywy historycznej, nawet tego nie zauważą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, tak pośród dodatnich stron tamtych czasów na pewno możemy wymienić kulturę. Były na nią pieniądze i byli ludzie którzy robili ją dla przekonania i serca a nie dla kasy. Nie było takiego nepotyzmu w środowisku aktorów, spikerów czy śpiewaków jaki jest dzisiaj. Liczył się przede wszystkim talent, koligacje nie były jedynym kryterium dostania się do tego świata. Wielkie produkcje kinowe które powstały w tych latach dzisiaj już by nie powstały... Ludzie robili wtedy sztukę, dzisiaj robią chałę a tak na prawdę to robią gigantyczne pieniądze, brak środków na kulturę bierze się z tąd, że pieniądze wsiąkają w kieszenie cwaniaków mieniących się artystami, pośredników organizujących występy, pokrywają pensje niezliczonych prezesów i ich przydupasów. Sport został już całkowicie rozłożony... Kluby sportowe, chluba miasta... co z nimi dzieje się dzisiaj? Albo upadły a cwaniaczki-złodzieje rozdrapały ich tereny albo te które przetrwały są własnością prywatną buraków najgorszego sortu. Co sezon kluby wyprzedawają najlepszych zawodników, bo właściciel chce zarabiać na sporcie... Wiele rzeczy trzeba było zachować z tamtych lat a zmienić tylko te które nas uwsteczniały i dusiły, niestety w Polsce wszystko postawiona na głowie. Zrobiono to celowo, bo w takim bajzlu najłatwiej można bezkarnie kraść, najczęściej w świetle nieudolnego i niejasnego prawa. Dzisiaj poprawiło się wiele pod katem swobody albo jak kto woli wolności - możemy swobodnie podróżować po Europie, mówić lub pisać to co chcemy o władzy ale... Stajemy się parobkami we własnym kraju, wszystko co miało jakąś wartość zostało rozkradzione - sprywatyzowane za symboliczną złotówkę a my z większym lub mniejszym entuzjazmem gryziemy się o kości które pominą nowi, współcześni feudałowie. Co roku jesteśmy bardziej wyciskani i okradani z pzywilejów, socjalu, godności - tylko, że wielu tego nie zauważa bo lezie na lep szmatławej gadki wypacykowanych polityków, którzy mówią ludziom to co chcą usłyszeć a nie to co się naprawdę wokół nich dzieje. Wielu łudzi się, że są po tej drugiej stronie czyli tych uprzywilejowanych... Jadą na kredytach, część ma firmę albo stanowisko kierownicze i sądzi że są wybrańcami losu. Tymczasem wystarczy jedno z pozoru nie groźne wydarzenie, upadek któregoś banku albo jakieś bandyckie czyli współczesne przejęcie, nowy szef w pracy i... Katastrofa. Całe życie staje im nagle na głowie - z raju do piekła. Nie mówi się o tym w mediach ani nie pisze w gazetach więc jest jak w przysłowiu - "czego oczy nie widzą - tego sercu nie żal". Problemem dzisiejszej Polski jest gigantyczne zalegalizowane złodziejstwo, brak jakichkolwiek zabezpieczeń na przyszłość, nieudolne i skorumpowane wymiary sprawiedliwości i urzędy i sama mentalność dzisiejszych Polaków - nas samych. Czy będzie lepiej? Wątpię, musimy znowu dobić do dna, żeby ludzie powiedzieli "dość tego" ale jesteśmy jako społeczeństwo bezbronni w porównaniu do tego jaką siłę mieliśmy w latach 80-tych. Związki są dzisiaj marionetką z przewodniczącymi zarabiającymi gigantyczne pieniądze i będącymi de facto na garnuszku kręgów biznesowych. Nie ma już dużych zakładów pracy które strajkami wywarłyby presję na bandzie rządzących. Wszystko przemyślnie zostało rozdrobnione, udupione, sprowadzone do marginesu. W Polsce można by było dobrze żyć - uczciwie bez robienia machloj i przekrętów, bez konieczności emigracji za pracą za granicę ale potrzebny jest wstrząs a właściwie to chyba rewolucja. Na sam początek należy jednak zmienić ordynację wyborczą, bo przy obecnej każda kanalia jeżeli tylko dostanie jedno z pierwszych miejsc na liście przejdzie w wyborach. Równolegle skrócić kadencyjność posłów, senatorów i urzędników wysokiego szczebla. Pierwsze w połączeniu z drugim oczyści sejm i urzędy z najgorszych gnid i spowoduje, że politycy będą musieli się autentycznie starać o głosy wyborców.- Przypominam, że w wśród nich nawet w obrębie Tej samej partii politycznej jest ostra rywalizacja i wyścig szczurów. Uff... Ależ się rozpisałem, temat jest nieco inny, choć zrobiła nam się dyskusja. Będę jednak trzymał się pierwowzoru, kolejna porcja wspomnień:

post-28-12967682393233_thumb.jpeg

post-28-12967682417473_thumb.jpg

post-28-12967682417831_thumb.jpeg

post-28-12967682418337_thumb.jpeg

post-28-12967682418595_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.