Skocz do zawartości

Mody w trakcie tłumaczenia


pacjent1972

Rekomendowane odpowiedzi

@TheSoldy - Mod jest dostępny tylko na stronie, która dla jego pobrania wymaga rejestracji. Więc niewielu się na to zdecyduje, aby pobrać.

A przeniesieni go na inny dostępny hosting, będzie naruszeniem praw autorskich.

Masz wiedzę na temat dostępności pobrania, daj informację w jego temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, kondotier napisał:

@TheSoldy - Mod jest dostępny tylko na stronie, która dla jego pobrania wymaga rejestracji. Więc niewielu się na to zdecyduje, aby pobrać.

A przeniesieni go na inny dostępny hosting, będzie naruszeniem praw autorskich.

Masz wiedzę na temat dostępności pobrania, daj informację w jego temacie.

Raczej nie. Mówimy tutaj o modyfikacji gry, na bazie innej modyfikacji(CoC) która jest darmowa do użytku i modyfikacji. Poza tym ten mod zawiera elementy z gry(wczesne buildy stalkera) do której autor tej modyfikacji nie ma żadnych praw. 

Więc nie ma tutaj mowy o naruszeniu jakichkolwiek praw autorskich. Nawet jeśli strona hostująca ma w regulaminie zakaz kopiowania do innych hostingów(a nie ma) to i tak nie ma to wyższego prawa nad treścią/danymi które hostuje, bo prawa autorskie dzieła mają wyższość nad prawami hostingu(inaczej każda strona z np, torentami do filmów były by legalna...).

Prawa autorskie są niepotrzebnie przekombinowane, jednak w tym wypadku mowa tutaj o modyfikacji do gry do której autor tejże modyfikacji nie ma żadnych realnych praw do niej, poza ogólnymi prawami na bazie "proszę, dziękuję" czyli internetowymi prawami "sam to skleiłem do kupy, proszę nie kopiujcie tego na inne strony."

 

Edytowane przez Paranoia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zwinny To nie marudź i graj bez spolszczenia.

@kondotier Ja kwestię praw autorskich krótko i prosto widzę tak: modyfikacja oryginalnej gry, jakakolwiek by nie była (a CoC jest modyfikacją Stalkera, zatem Legend Returns w dalszej linii również), należy do autora, jednak wrzucenie jej na dowolny hosting nie będzie naruszeniem praw, dopóki ktoś inny nie przypisze sobie jej autorstwa. A nawet jeśli to zrobi, to nie bardzo wiem, kto i z jakiego paragrafu miałby to ścigać :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sierioża - to samo ktoś mógłby powiedzieć o naszych tłumaczeniach, które zastrzegamy przed przenoszeniem na inne fora i ich hostingi.

A są przecież integralną częścią moda, będącego w swobodnym dostępie.

@Zwinny - Rosjanom patche nie przeszkadzają. Wychodzi, nakładają i grają dalej. O naszych problemach ze spolszczeniem nie mają pojęcia. A lepiej poczekać trochę i grać bezproblemowo, niż rozpocząć grę, mieć problemy fabularne i w ostateczności, i tak czekać na spolszczenie poprawki. Oby takie wklejenie poprawki, nie kończyło się koniecznością zaczęcia nowej gry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kondotier Owszem, bo nasze spolszczenia są modyfikacją. A teraz powiedz mi: co zrobisz, jak ja wezmę Twoje spolszczenie i przeniosę je np. na Dysk Google albo serwer konkurencyjnego forum i nie dam Ci znać? Nic, bo nikt nie broni Twoich praw w tym przypadku. To, że my sobie coś zastrzegamy oznacza, że łamanie takich zasad byłoby w złym guście i to wszystko. Tak samo jak ja, pisząc że Wiatr Czasu będzie SPECJALNIE DLA StalkerTeam, tylko zaklinam rzeczywistość, bo nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ktoś wkleił spolszczenie gdziekolwiek indziej. Problem może się pojawić, jak ten ktoś napisze, że zrobił je sam, ale nie sądzę, by w kraju istniała instytucja, która  chciałaby się taką sprawą zająć.

Na szczęście nic takiego się nie wydarzyło, więc nie ma co dywagować - widocznie fani Stalkera są względnie uczciwi i szanują cudzą pracę :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt że z modami do gier nigdy nie będzie jasnego prawa, bo to jest... uwaga, uwaga: modyfikacja.

Więc nie jest to oryginalne dzieło, jedynie modyfikacja w większym lub mniejszym stopniu.

Wszelkie prawa w tym wypadku są po stronie legalnego właściciela, i szczerze mówiąc nawet robienie tych modyfikacji na pierwszym miejscu może być, i czasami jest złamaniem praw autorskich bo nawet jak zajrzymy do licencji stalkera to mamy tam:

Cytuj

You may not transfer, distribute, rent, sub-license, or lease the Software or documentation, alter, modify, or adapt the Product or documentation, or any portions thereof.

oraz

Cytuj

You agree not to modify or attempt to reverse engineer, decompile, or disassemble the Software, except and only to the extent that such activity is expressly permitted by applicable law notwithstanding this limitation.

i jeszcze jeden punkt w licencji Stalkera:

Cytuj

You shall not modify the Software or merge the Software into another computer Program (except to the extent the Software is made to operate within a computer operating system and in connection with other computer program) or create derivative works based upon the Software. 

Więc technicznie nawet tłumaczenia są niezgodne z licencją bo modyfikuje się pliki gry :D

O wielkich  modach jak Call of Chernobyl nie wspomnę... więzienie murowane!!! :D:D:D 

 

A teraz trochę prawdy o której ludzie czasami zapominają:

Robiąc jakiekolwiek modyfikacje do gier jak Stalker nie masz żadnych praw, nie masz żadnych licencji, więc od razu zaznacz że twój mod jest dostępny dla każdego, wszędzie, łącznie z modyfikacją. Nie ma sensu spędzać czasu nad płaczem: ale to ja zrobiłem! ja to tłumaczyłem! to moja tekstura! to mój model! Opublikowałeś to jako modyfikacja do gry, za free dla wszystkich... czego się spodziewałeś? A bo robiłeś to dla jakiegoś forum/strony? Nie ma to nic do rzecz...

Fakt dobrze jest poinformować autora że ktoś będzie używał jego pracy, ale nawet to nie jest wymagane. Jest to objaw dobrych manier, ale nie jest to konieczne. Dotyczy to zwłaszcza zupełnie nowych elementów robionych od zera, już mniej jeśli chodzi o modyfikacji standardowych assetów albo tłumaczeń... bo to mimo że jest trudne i czasochłonne, opiera się na już istniejących plikach....

Jak to mówią "lajf is brutal" :]

 

 

 

Co do samego Call of Chernobyl Legend Returns, nigdzie nie trzeba się rejestrować, wystarczy torrenta pobrać:

https://yadi.sk/d/QQ-Sh2jf3JZ4Q9

 

Mój dostawca ogranicza torrenty więc mi to by szło jak krew z nosa, ale każdy inny może ściągnąć, i nawet maszynowo przetłumaczyć :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Paranoia napisał:

A bo robiłeś to dla jakiegoś forum/strony? Nie ma to nic do rzecz...

No właśnie ma. Bo ja np. nie chciałbym, żeby kmiotek z forum konkurencyjnego wyciął mi taki numer, że rąbnie coś, co sam zrobiłem i będzie się chwalił, że to jego robota. Nie zamierzam mu tego utrudniać nad wyraz (chociaż jakbym chciał, to bez problemu by się dało), ale mam szczerą nadzieję, że duże czerwone litery przemówią do jakiegoś ośrodka dobrego wychowania w mózgu i wybiją mu ten pomysł z głowy. Nie mam nic przeciwko temu, żeby sobie pograł, ale po prostu nie przepadam za tego rodzaju złodziejami.

Ale z tego co wiem nic takiego miejsca nie miało, więc nie biję już piany :) A ta licencja to faktycznie śmieszne, nie wpadłem na to, żeby zajrzeć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paranoia- korzystałem kiedyś z torrentów. Ale jak za pomocą któregoś z nich, mój komputer został "opanowany" przez prostytutki z ruskiego burdelu różową stonką, a ja się z tego burdelu nie mogłem długo wydostać, powiedziałem sobie - nigdy więcej torrentów. Nie pomogło nawet to, że niektóre z nich były całkiem całkiem. Ale skoro odległość była większa od długości, nie było z tego żadnego pożytku :035::021:.

  • Dodatnia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sierioża

Ja wiem że ma znaczenie dla ciebie, czyli autora modyfikacji, głównie mi chodziło że nie ma znaczenia z punktu prawnego.

 

Dla przykładu Addon dla CoC: Structures Redux... wszyscy go ściągają i chwalą brainscorchera, ale jak spędziłem cały dzień przeglądając pliki w tym zipie to nowych tekstur jest tam może 10, kilka jest z innych modów i stron z darmowymi teksturami, a cała reszta to zmiany w plikach thm głównie podwyższenie ilości detail textures albo wpisanie odnośnika do textury bumpmap... 

I czy kogoś to obchodzi że brainscorcher zbiera cały ""fame""? nie. Czy powinniśmy chwalić go czy oryginalnych autorów tekstur? To też nikogo nie obchodzi, nawet mnie.

Ściągam bo dobre, a to że gdzieś tam na świecie teraz ktoś siedzi i płacze bo spędził kilka godzin nad teksturami specjalnie dla innego moda czy nawet gry, mnie nie rusza... jak mówiłem "lajf is brutal" :]

 

@kondotier Tyle lat używam komputera, jestem częstym gościem sieci tor, nie mam antyvirusa, jedynie porządnie ustawiony firewall... i nigdy nie miałem problemów z virusami czy innym syfem... serio nie wiem jak ludzie łapią to :/

Jednak ten torrent jest czysty(udało mi się ścągnąć same shadery bo chce sprawdzić jak wygądają w gre).

Pic polega nie tylko na tym by mieć dobry firewall ale też dobry program do torrentów. Żadnego gówna pokroju qTorrent, to jest syf, inaczej nie mogę tego nazwać. Wystarczy ściągnąć np. qBittorrent(https://www.qbittorrent.org/) i ma się spokój. Bo torrenty to nawet nie są tylko dla piratów i filmów, sporo legalnych rzeczy można ściągnąć szybciej niż przez przeglądarkę(oczywiście jak nie ma się tak głupiego dostawcy jak ja mam, co blokuje torrenty :[ )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

P5bwKio.png

Trwają wstępne beta testy polonizacji Zew Czarnobyla "Powrót Legendy" 0.8 + fix 6 (bez żadnych dodatków). Mają one na celu nie tyle zlokalizowanie błędów (co jest oczywiste) w samym tekście polonizacji, co znalezienie brakujących opisów i nazw oraz poprawienie nieścisłości w oryginalnym tekście modyfikacji. 

Na przełomie roku roku polonizacja zostanie uaktualniona do wersji 0.8R (lub innej wskazanej przez autora), po raz kolejny przetestowana a następnie uaktualniona ponownie o polonizację dodatku "Some things for Sin", której ojcem jest kolega @MaklerR. Wszystkich zainteresowanych proszę więc o dużą dozę cierpliwości.

  • Dodatnia 13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

OFICJALNIE: kiedy skończę pomagać przy polonizacji "Czas Sojuszu - Więź czasów 3", zabieram się za "Wiatr Czasu 1.3". 

Nie interesuje mnie czy polonizacja @Sierioża do "Wiatru Czasu 1.3" istnieje czy też nie, czy jest w trakcie tworzenia czy może ukaże się na innym portalu - będziemy mieć swoją wersję polonizacji tego zacnego moda. Proszę tylko o cierpliwość.

  • Dodatnia 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.