Skocz do zawartości

Wymagania i wydajność


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny temat w kwestii moda, który obecnie podbija moje serce :)

 

Powiedzcie mi, drodzy Stalkerzy, jak to jest z tymi wymaganiami OP-2; jedni piszą, że im nowsza wersja, tym większy burdel zostawiają i optymalizacja siada jeszcze bardziej. Nie testowałem starszych wersji, więc nic na ten temat nie wiem, ale domyślam się, że najnowsza wersja i tak jest najstabilniejsza (jak dotąd >5 wylotów, głównie w Dolinie).

 

Gram na dość leciwym sprzęcie (Core2duo 2,0, GF 9600M GT, 6GB RAM) i na razie niestety nie zanosi się na szybką zmianę. To, co mnie zastanawia to fakt, że inne mody (TŚ2 czy Fotograf chociażby) nie przycinały praktycznie wcale, mimo włączonego dynamicznego oświetlenia, a OP tak cholernie marudzi, że miejscami wykręca komfortową ilość FPS, spadającą nagle do 15-20, co może nie jest totalnie niegrywalne, ale w sytuacji ja versus czwórka najemników powoduje -naście wczytań gry. Dodam, że wszystko jest na minimum, oświetlenie statyczne. Patrząc na to jak gra wygląda i tak mam wrażenie, że zabawa suwakami i tak nic nie zmienia, bo np. trawa i cienie nie wyglądają tak, jak w podstawce na minimalnych. A może w forumowej wersji są nowe tekstury...? Słowem - nie znam się najlepiej na świecie, toteż proszę Was o podzielenie się swoimi doświadczeniami w temacie wymagań i wydajności tej wersji Soli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Soljanki i kolejnych jej odsłon aż do OP-2 zawsze ważny był sprzęt i nie ma co czarować. Wiem bo miałem za czasów Soli gorszego grata i nie było szans grać dalej bo im dalej tym gorzej z wylotami. Męczarnia na statyku z suwakami na minimum to dla mnie osobiście mała przyjemność z gry. :smile_anom:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pacjent1972 No właśnie dla mnie też średnia, ale jak na razie w większości miejsc jest okej, nawet tam gdzie w podstawce pojawiały się drobne zwiechy, np. na MW. Zastanawiam się, czy problem nie dotyczy bardziej systemu, bo tak jak wspomniał @anatol - ma gorzej, a działa lepiej. Do tej pory z modami problemów nie było, ale żaden chyba nie był równie "treściwy" co OP-2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak na swoim przykładzie OP-2 nie lubi procesorów AMD miałem Phenoma X6 1090T 3,2 GHz i w Barze FPS-y spadały czasami drastycznie nawet do 15 i nawet podkręcanie niewiele zmieniło, lecz po zmianie na I7 w barze miałem ponad 100 FPS-ów, nieważne ile miałem aktywnych zadań czy gratów w plecaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie siedzi P7350 Intela i mam wrażenie, że to w nim tkwi problem. Generalnie marzę o powrocie do peceta, ale niestety na razie nie ma opcji. Dziś sprawdzałem FPS w Barze - do posterunku ~80, dalej w sumie też grywalnie, ale u samego Barmana podobnie jak powyżej nawet 15, do tego irytujące zrywy, zamiast normalnego, płynnego poruszani się. W plecaku na razie bieda - parę artów, snajperski Abakan, obrzyn i żarcie na wymianę u Żyły. Próbowałem zamykać procesy, czyścić rejestr i nic. Mało tego: przez moment zszedłem do niegrywalnego jak dla mnie 1024x768 i... było z grubsza tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sprzęcie w sygnatruce lata gra na full detalah i w 60fps, czasami zdarzają się dropy i wyloty - ale można wybaczyć. Kolega gra na AMD X4 955 3,2Ghz, 4GB ram i Radeonie 5850 - śmiga na wysokich w 1280x720 - powiem wam tylko tyle, że kolega nigdy w innego stalkera nie grał, a do Agropromu z Marakowem poszedł :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie tutaj o procesorach, kartach, ramie, a nikt jakoś nie wspomniał o utrzymaniu systemu w czystości. Nawet dwa identyczne komputery, mogą mieć po pewnym czasie różną wydajność. Jeżeli jednego używa ktoś doświadczony, a drugiego ktoś początkujący. Nawet dobrego kompa można szybko "zajeździć". 

  • Dodatnia 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, smox napisał:

Piszecie tutaj o procesorach, kartach, ramie, a nikt jakoś nie wspomniał o utrzymaniu systemu w czystości. Nawet dwa identyczne komputery, mogą mieć po pewnym czasie różną wydajność. Jeżeli jednego używa ktoś doświadczony, a drugiego ktoś początkujący. Nawet dobrego kompa można szybko "zajeździć". 

Masz rację ja komputer czyszczę z kurzu raz na 2 miesięce raz na miesiąc defragmentuje dysk A do utrzymania systemu w czystości używam Advanced Sytem Care.

  • Dodatnia 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, smox napisał:

Piszecie tutaj o procesorach, kartach, ramie, a nikt jakoś nie wspomniał o utrzymaniu systemu w czystości. Nawet dwa identyczne komputery, mogą mieć po pewnym czasie różną wydajność. Jeżeli jednego używa ktoś doświadczony, a drugiego ktoś początkujący. Nawet dobrego kompa można szybko "zajeździć". 

Bo na syfiarzy nie ma rady :) Zajechanie komputera to kwestia kilku miesięcy (a dla wyjątkowych zdolniachów jeszcze mniej), ale tworząc temat wziąłem pod uwagę, że wszyscy jesteśmy jako tako ogarnięci i używamy chociażby CCleanera, a dysk defragmentujemy nawet narzędziem wbudowanym w system.

 

Jasne, że różnica jest kolosalna, jeśli w środku panuje porządek. Kiedyś miałem przymus korzystania z Lenovo 3000 n200, którego konfiguracja oscylowała w okolicach dolnej granicy Stalkerowych wymagań; dostałem go w zasadzie "gotowego do pracy" - SoC optymalnie dociągał wtedy do 20 FPS. Po czyszczeniu okazało się, że w zasadzie to da się wykręcić te 30... Więc tak, wydajność zależy od higieny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

             Oczywiście procesory , RAM i grafika to podstawa ale .....skromnie zwrócę uwagę - chyba dotąd pominiętą- na dyski SSD . OP2 na SSD , a na standartowym "twardym" to dwie różne historie.Piszę na podstawie własnego doświadczenia - ostatnio miałem małą awarię komputerową - ergo - musiałem to i owo wymienić.Różnica - mimo  "dolnopółkowości"sprzętu jest dosyć znaczna.In plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@boberm Masz rację, ale ma ją też @pacjent1972  bo w moim przypadku OP generalnie daję radę, ale im dalej w las, tym więcej drzew i ilość klatek spada. SSD ogólnie zwiększa szybkość działania systemu, a więc i aplikacji na nim odpalonych (mnie w zasadzie względem OP ratuje, bo standardowo na HDD wczytywało się długawo), ale na moc podzespołów nie pomoże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@apg2312 Dawno Cię nie widziałem, monoliciarzu :) Zawsze bałem się kręcenia, raz spróbowałem (daaawno temu, czasy GeForce 2 MX400) i jakoś specjalnych zmian nie odnotowałem. Wiem, że to już inne czasy i pewnie efektywność OC wzrosła, ale z wrodzonej ostrożności obawiam się zabaw tego typu. Może kiedyś ktoś mi to rozjaśni w głowie i spróbuję. Do tego momentu pozostaje mocny sprzęt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, apg2312 napisał:

Zawsze jeszcze pozostaje OC procesora i karty graficznej, a wbrew pozorom większość sprzętu da się sporo podkręcić.

Ale fakt, dysku SSD i odpowiedniej ilości pamięci RAM nie da się zastąpić.

Gdy ktoś startuje do OP-2 z 4GB RAM to bierze litość. SSD przyśpieszy ładowanie zapisów i nic więcej, miałem HDD i mam teraz SSD. Tylko w tym widzę różnicę, w szybkości ładowania zapisów.

Procek i grafa muszą być na poziomie bo prawda jest taka że archaiczny sprzęt nie daje już rady wymaganiom OP, Sola już miała wymagania. Może na min. ustawieniach coś można ugrać ale nie długo bo braknie RAM-u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sierioża - o ile dobrze poszukałem, to masz E4400 2.0 GHz.

Oczywiście, to zależy od płyty głównej, pamięci, zasilacza, umiejętności, cierpliwości i szczęścia, ale ten procesor idzie wykręcić na 3 GHz, lub nawet więcej.

https://www.youtube.com/watch?v=TnHDN9lqEm8

Ale sądząc po karcie graficznej (9600M GT), to masz laptopa. I tu niestety rozmowa o OC się zakończyła. Z drugiej strony - laptopy nie są konstruowane do gier, jest to...a przynajmniej był, sprzęt typowo użytkowy - praca, multimedia, Internet. A z gier to pasjans i saper . Owszem, najnowsze modele to często potwory pod względem, wydajności, no ale nie o tym mówimy.

Zaś samo podkręcanie w normalnym, stacjonarnym komputerze jest proste wręcz jak budowa cepa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@apg2312 Wiem o tym, nie mówię o podkręcaniu tego, co mam obecnie - tu nie ma o czym gadać. Mówię ogólnie o samym OC; mój ostatni pecet, przy którym ewentualnie chciałem próbować takiej zabawy kupiony był w 2009 roku i napakowany był tak, że do 2011 szło na nim odpalić wszystko - więc zwyczajnie nie było potrzeby. A potem życie się zmieniło i myślenie o OC poszło w las, zostały tylko jakieś mętne strzępki wiadomości o tym, że za ostre podkręcenie = efektowne bum, po którym można iść do sklepu po nowe bebechy.

 

Potwory względem wydajności... czy ja wiem... W 2013 roku miałem zwyżkę ekonomiczną, miałem sobie kupić nowy komputer, padło na laptop. Wybrałem Lenovo Y580, zachwalany wówczas gdzie się da. Wywaliłem w niego jak na siebie dość sporo, a przy Far Cry 3 dostawał białej gorączki. Po 30 min gry spokojnie mogłem smażyć na klawiaturze jajko. Chyba, że "potworem wydajności" jest Alienware, ale to już półka taka, że robi mi się smutno na samą świadomość jej istnienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie chcąc zakładać nowego tematu - a moje pytanie co nieco zahacza o onąż wydajność - mam dwa pytania:

 - czy  Absolute Structures i Absolute  Nature nie "pogryzą " się z OP 2

- w przypadku oświetlenia dynamicznego które składowe pliku user.ltx należy edytować aby poprawić jasność , odbicia światła na powierzchniach etc....( doczytałem sie że r2 - ale dalej to dla mnie czarna magia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.