Skocz do zawartości

Windows


LordDino

Rekomendowane odpowiedzi

@kondotier: Moim zdaniem z nie sprawdzaniem dysku to błąd. W starszych maszynach to główna przyczyna "zamulania". Gdy żywot dysku dobiega końca gubi on ścieżkę itd. co mocno wpływa na wydajność. Żadna "reperowanie programowe" dziś już nic nie da bo dysk tak naprawdę prawie jak dziś wszystko w komputerze - też jest "komputerem" (nie jest to przesadzone bo sam dysk ma wszystko to co normalny komputer) i jego oprogramowanie stara się robić co może do końca. Oczywiście są wyjątki i czasami format potrafi pomóc oprogramowaniu wykryć uszkodzone sektory ale bez niego też dysk po czasie da radę to zrobić.

Możesz też wrzucić screena z menadżera zadań, z niego zarobaczymy znacznie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, portals napisał:

... Żadna "reperowanie programowe" dziś już nic nie da bo dysk tak naprawdę prawie jak dziś wszystko w komputerze...

Nie zgodzę się z tym zdaniem. Wczoraj sąsiadka podrzuciła mi laptopa po ekranie logo systemu restart i tak w kółko.
Diagnoza programem - 24 sektory nieczytelne:

20170828_201343.thumb.jpg.573f787adcccfbbd59b38f4ab0fe6aa0.jpg

Naprawa:

20170828_220309.thumb.jpg.d56bb5f76576535a407276cc774b09c7.jpg

Test po naprawie:

 20170829_025014.thumb.jpg.1211359a06d5b35d39684dab784f460f.jpg


  Zero błędów laptop śmiga :)
   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mnieciu: Tak ale uszkodzony sektory są brane z sektora zapasowego automatycznie gdy dysk wykryje że coś jest nie tak - zazwyczaj nie potrzebuje. Jednak najpierw sektor jest oznaczany jako "niestabilny" a przy zapisie następuje przeniesienie. Problem gdy np. jest to jakiś plik systemowy który nie będzie szybko zapisany i dysk nie ma wtedy okazji przenieść danych. Wtedy są problemy z bardzo wolnym działaniem systemu bo kontroler dysku próbuje wielokrotnie odczytać ten sektor. Oprócz tego sektory zapasowe są w inny miejscu przez to zazwyczaj ich odczyt jest trochę wolniejszy jednak NCQ może pomóc. Druga sprawa uszkodzony sektory to nie jedyny problem bo duże znaczenie ma też np. pozycjonowanie głowicy. Dysk to twardy to element z naprawdę masą mechaniki która może nawalić.

@kazik: Pomogłeś automatowi wykryć że coś je nie tak z tymi sektorami albo program wymusił w nich zapis co przeniosło dane. Nie można naprawić sektorów. Formatowanie dysku dałoby podobny efekt. Victor i podobne programy są dobre z tym bo pozwalają wykryć które sektory są w kiepskim stanie zanim padną ale nie ma tu żadnej magi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie. Może zbyt lakonicznie sprecyzowałem moje pierwsze pytanie. Nie mam najmniejszych problemów z działaniem komputera. Mam tylko odczucie, jakby proces uruchamiania go po włączeniu był trochę dłuższy, niż był wcześniej.

Nigdy fizycznie nie mierzyłem czasu uruchamiania, więc może to jednak być tylko subiektywne odczucie, albo coś z internetem. Dzielimy dostęp z synem. Obaj na kablu. Ostatnio jednak połączenie z siecią z przyczyn zewnętrznych, często coś grzebią - co widać na routerze -  i po takim grzebaniu trwa sporo dłużej. A nie zawsze wiadomo że grzebali, jak było to w nocy.

I może to dawać odczuwalny dyskomfort.

Tak że ja od Was dostałem już na tyle wiadomości, że mi wystarczy. Dziękuję :018: .

Ale jak uważacie, że wymiana zdań na powyższy temat przyda się i innym forumowiczom, kontynuujcie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kondotier napisał:

Mam tylko odczucie, jakby proces uruchamiania go po włączeniu był trochę dłuższy, niż był wcześniej.

Może masz za dużo programów i /lub usług startujących razem z systemem ?

Zainstaluj AnVir Task Manager Free

http://www.programosy.pl/program,anvir-task-manager.html

Można w nim w łatwy sposób sprawdzić, co się przy starcie uruchamia, i powyłączać niepotrzebne pozycje.

Podobną funkcjonalność znajdziesz także w Odkurzaczu

http://www.programosy.pl/program,odkurzacz.html

lub w Glary Utilities

http://www.programosy.pl/program,glary-utilities.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zezwalam na samoaktualizacje, uruchamianie się np. Dropboxa bez wywołania do tablicy itp. Na screenach które wstawiłem, widać ubogość ikon programów tak na pulpicie, jak i na pasku.

A oprócz CC mam i inne programy ( ręcznie wywoływane ) do usuwania wszelkich śmieci. I korzystam z nich. Defragmentacja 0%.

Odczucia, mogą czasami wprowadzać w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.