Jump to content

Serbia Łużyce Śląsk


vidkunsen
 Share

Recommended Posts

Plemiona słowiańskie określane mianem Słowian połabskich. Potomkami niektórych z nich są dzisiejsi Serbołużyczanie.

W latach 623–658 Łużyce wchodziły w skład państwa Samona – najstarszego znanego współcześnie tworu państwowego Słowian zachodnich. Od VII do VIII wieku na terenie Łużyc istniały państwa plemienne zarządzane przez rodzimych władców, jeden z nich Miliduch, król plemion serbo-łużyckich, w 806 roku stoczył bitwę z wojskami Franków. W IX wieku wchodziły w skład Państwa Wielkomorawskiego. Stan ten utrzymywał się do 907 roku.

955 Lech

W roku 963 zostały podbite przez Gerona, margrabiego saskiej Marchii Wschodniej. W roku 1002 Bolesław I Chrobry przyłączył Łużyce do Polski, co zostało uznane w pokoju w Budziszynie (1018).

Język Serbów Łużyckich - tzw. Górnołużycki,

22 grudnia 1918 Serbski Komitet Narodowy (animator serbskiego ruchu narodowego) wydał "Odezwę do Narodu Serbskiego", w której po raz pierwszy zażądał stworzenia niezawisłego państwa Serbów Łużyckich.
 
 Hitler planował zagładę wszystkich Serbołużyczan. Gdyby wojna trwała kilka lat dłużej, dziś prawdopodobnie nie byłoby już Serbołużyczan.
 
Jedną z idei żywych w powojennej Polsce(po 1945 roku) było stworzenie jednego, wielkiego państwa Zachodniosłowiańskiego pod polskim przewodnictwem, w skład którego wchodziłaby Polska, Czechy, Słowacja i Łużyce (Serbia właściwa).
 
Największymi przeszkodami okazały się: mała liczebność narodu łużyckiego, rozsianego nieregularnie wśród masy niemieckiej, polityczna i ekonomiczna słabość oraz niemieccy przesiedleńcy z Polski i Czechosłowacji, którzy mogli skutecznie sabotować wszelkie wysiłki na rzecz stworzenia państwa łużyckiego.
 
Niemcy konsekwentnie bronią się przed zarzutem dyskryminacji i planowej likwidacji kultury i narodu, obecnego na tych terenach od kilkunastu wieków
 
To czy Serbowie z Polski, Czech i Niemiec przetrwają zależy od przyjaznych im europejskich polityków, stowarzyszeń i ludzi dobrej woli w sąsiednich krajach. 
 
Tysiąc lat temu praktycznie całe wschodnie Niemcy zamieszkane były przez plemiona słowiańskie. Albo przezwyciężą własną niemoc, apatię i izolacje lokalnej administracji niemieckiej i przetrwają, albo podzielą los Słowian Połabskich i nieistniejących już słowiańskich Obodrytów, którzy jeszcze w XVIII wieku zamieszkiwali enklawy wokół Hanoweru.
 
Serbo-%C5%82u%C5%BCycanie_herb_0.jpg
 

Od roku 1002 ne Serbowie są jednym z najstarszych nacji w Polsce, czy aż tak niektórym w Polsce przeszkadza język Serbski z Łużyc których część jest od 1002 roku częścią Polski, gdy Wrocław był stolicą Polski - Bolesław Chrobry - 1000/1005 my Serbowie też byliśmy we Wrocławiu, na Śląsku w skład którego wchodzi część Serbii.

Należę do mniejszości etnicznej, mam inny język jako drugi, ale w wojsku byłem w Polskim, znam jak każdy z mojego ginącego narodu (40000) swoje obowiązku wobec kraju  w którym żyję ... .

Cudzego nie chcę, swojego nie dam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity