Szukam moda

Witaj na forum.

A pamiętasz pytanie, jakie w Cieniu Czarnobyla na samym początku dostaje GB od Sidorowicza? Potraktować jak nowicjusza, czy jak doświadczonego.

Na pewno dostaniesz sporo modów do wyboru, poczynając od tych najstarszych z działu zaurusa, po podstawki z różnymi “upiększeniami”.

Na początek, dopóki bliżej nie poznamy Twoich umiejętności pobytu w Strefie, polecił bym Ci mody Dejavu. I rzucił bym cię od razu na głęboką wodę, czyli wskazał wersję Dejavu Outfater-addon. Ten mod przypomni Ci wszystkie trzy podstawki równocześnie i przygotuje do gry w mody z nowej generacji. Ma ulepszenia teksturowe i silnikowe. No i ciekawy i wymagający scenariusz.

< base_url >/applications/core/interface/index.html

Aby móc zagrać w sporo modów, będziesz potrzebował Cienia Czarnobyla v.10004. Jak masz z wyższymi patchami, to na forum jest cały dział, jak swoją podstawkę zdegradować na 1.0004.

 o panie tyle tego jest i każdy ma swoje ulubione, że pewnie i tak będziesz miał problem co wybrać z tych polecanych.

Grałeś w jakieś mody fabularne? Wolisz na początek krótkie czy od razu takie na kilkadziesiąt godzin?

Trochę w decyzji co wybrać może pomóc ten dział bo ludzie w nim oceniali mody:

Ewentualnie jak chcesz szybko potestować trochę modów to wybierz jakieś samodzielne, zainstalujesz kilka na raz odpalisz i zobaczysz może akurat któryś ci się spodoba. 

Jakiś czas temu polecałem trochę takich komuś:

< base_url >/applications/core/interface/index.html

Od siebie jeszcze może na start całkiem długi i rozbudowa mod: OGSR.

< base_url >/applications/core/interface/index.html

 

Bardzo dziękuję Wam za odzew!

Zaciekawiły mnie póki co ABR Mod dla Zewu Prypeci, oraz OGSM+STCS Weapon Pack dla Czystego Nieba (o ile mówią tam po rosyjsku). W moim przypadku modyfikacje do Cienia Czarnobyla instalowane na wersję 1.0004 raczej odpadają. Raz, że wszelkie próby zdegradowania posiadanej przeze mnie wersji 1.0006 do wymaganej, kończyły się fiaskiem. Poza tym – to wyłącznie moje subiektywne odczucie – mody na wersję 1.0004 mają jakąś taką archaiczną grafikę (w porównaniu chociażby z A.A. 2,1).

Wszystkie 3 części gry mam zakupione na GOG, jeśli ma to znacznie przy instalacji modów.

Co do pytania Sidorowicza, moje dotychczasowe doświadczenie to jedynie podstawki (z wyjątkiem A.A. 2.1). Owszem, raz zainstalowałem Arsenal Overhaul 1.2 do Czystego Nieba. I choć mnogość i różnorodność pukawek szalenie cieszyła, to jednak ilość bugów na samych Bagnach była tak wielka, że zniechęcało to do grania. Stąd też moje zainteresowanie OGSM+STCS Weapon Pack.

No nic, poszukam czegoś z zaproponowanych przez Was modyfikacji.

Dziękuję :wink:

no ale jak wszystkie 3 podstawki już znowu ograłeś to granie w ABR trochę mija się z celem bo to ta sama fabuła tylko poprawiona grafika, jak Czyste Niebo zaliczyłeś to te OGSEmy to też w sumie nie za bardzo jest sens ruszać bo co znowu to samo drugi raz ci się chce ogrywać?

To są dobre mody żeby je od razu zarzucić przy pierwszym przechodzeniu tak jak np ograłeś Cień z Autumn Aurorą albo jak np chcesz sobie odświeżyć trylogie po iluś tam latach jak w nią nie grałeś

 

Z modami do Zewu i Czystego Nieba nie powinno być problemu na gogowskiej wersji gry bo wszystkie mody są robione na finalne wersje gier, ale czy da się downgradeować Cień z gog to od kilku lat nie znalazłem odpowiedzi, przynajmniej jeśli chodzi o polską wersję bo o zachodniej to są tematy na gogu.

Tyle tylko, że spolszczenia robione są dla polskich wersji gier więc nawet jakby metoda działała to chyba za dużo to nie daje.

28 minut temu, tom3kb napisał:

To są dobre mody żeby je od razu zarzucić przy pierwszym przechodzeniu tak jak np ograłeś Cień z Autumn Aurorą albo jak np chcesz sobie odświeżyć trylogie po iluś tam latach jak w nią nie grałeś

W sumie fakt. Ale przynajmniej będą nowe pukawki i inne klamoty. A i grafika nie ukrywam ma dla mnie znaczenie

Ma rację w sprawie tych dodatków do gier. Oprócz spraw wizualnych, nie wnoszą one nic nowego i grając z nimi szybko się znudzisz. Za prawdziwego moda można uważać takie coś, co wnosi nową fabułę, nowe lokacje, nowe mutanty, oraz inne schowki i sposoby ich otwierania.

A jest ich całe multum. Choćby mody: FOTOGRAF, Martwe Miasto, 3 części Czasu Sojuszu i sporo innych. O klasyce modów jaką zrobił zaurus zapomnieć nie można. Ale większość z nich wymaga podstawki CCz 1.0004, co wcale nie oznacza, że autorzy tych modów bazują na teksturach z podstawki. Znacząca część tych modów ma od razu dodane zmiany graficzne i wygląd oraz animację broni.

90% modów mających wstawki na forum posiada spolszczenia. Masz to sygnalizowane w #1 moda informacją o możliwości jego pobrania z naszej pobieralni, oraz przy opisie instalacji moda, jak to spolszczenie dodać.

Mod Deja vu Outfater ad-don który Ci zaproponowałem, jest właśnie takim modem, który spełnia Twoje oczekiwania.

Mamy tu dział o degradacji CCz, który Ci w tym pomoże. Są tam też opisy jakie problemy mieli ci co kupili grę na GOGu, a jednak ją zdegradowali.

Mamy też temat od , z grami rozłożonymi na części.

 

Pobierz sobie z tego reprozytorium CCz lub wszystkie gry i inne dodatki potrzebne dla zrobienia polskiej wersji i będziesz miał spokój.

Napisałeś, że chciałbyś aby w addonach do CzN mówiono po rosyjsku. Znasz ten język na tyle, aby móc w czasie gry zrozumieć co mówią, czy tylko jest ci on potrzebny dla właściwej atmosfery rozgrywki,

 

 

LA sobie zainstaluj(znowu mi chodzi on po głowie).

 Język rosyjski znam na poziomie bardziej niż podstawowym ale zdecydowanie mniej niż średnio zaawansowanym. Nie zmienia to faktu, że ów język daje grze niesamowity klimat. Zarzuciłem sobie dziś np. ABR 2.0. Grafika świetna, normalnie jakby nowa gra. I nawet nie przeszkadzało mi to, że w opisie strzelby TOZ-66 ktoś nazwał ją strzelbą w układzie bok  Ale jak zaczęli gadać po angielsku, to… Ech, szkoda słów. Język angielski pasuje do Stalkera jak… nie będę się wyrażał co do czego :wink:

Myślę o Dead City lub Anomaly. Ale czy nie są one przypadkiem dla mnie za trudne? 

Ja wiem, że Dead City i Anomaly są teraz na topie, ale ja ich nigdy nie polecę. Jeszcze dużo im brakuje do tego, aby stać się pełnowartościowymi modami. Na razie są to zlepki różnych porządnych, ale też i radosnych twórczości. Za taką ich ocenę niektórzy w nie grający, uznają mnie za heretyka. Ale też w nie grałem od ich pierwszego pojawienia i zdania nie zmienię.

A czy będą dla Ciebie zbyt trudne, nikt Ci nie powie. Musisz sam to sprawdzić. Większość problemów jakie mieć będziesz, to z powodu tej sklejanki. Nie wszystko w nich trybi. A i konkretnej fabuły też im brakuje. Znajdź w ich tematach podtematy o problemach technicznych i fabularnych, poczytaj i osądź, czy jesteś na nie gotów.

Zaproponowałem Ci kilka, nie chcesz w nie grać, to masz jeszcze jedną propozycję moda opartego na CoC. To powrót Legendy. Jest fabuła i akcja, są i ładne kolorki, broń też zaktualizowana. No i co najważniejsze, jest spolszczony.

< base_url >/applications/core/interface/index.html

A co dotyczy tej Twojej prawie średniej znajomości rosyjskiego. Większość z tych co przetłumaczyli nasze mody, ma taką samą. Tak, że na razie graj sobie spokojnie, ale od czasu do czasu pomyśl, czy z czasem nie zostać tłumaczem. Dopóki jeszcze na forum są dotychczasowi, na pewno dostaniesz pomoc i porady w temacie tłumaczenia.

15 godzin temu, kondotier napisał:

https://stalkerteam.pl/t/topic/26038

Nie tyle, że nie chcę w nie grać, co po prostu degradacja GOGowego Cienia Czarnobyla do wersji 1.0004 jakoś mi nie wychodzi… 

A czy w “Powrocie legendy” mówią po rosyjsku? Co zaś się tyczy mojej znajomości języka rosyjskiego, to owszem na pewno bieglej się nim posługuję niż angielskim (choć wiele ze słownictwa mam pozapominane) ale na tłumacza jestem zdecydowanie za cienki. Nie mniej jednak, bardzo serdecznie dziękuję za propozycję  

w 99,9% jeśli są dialogi najczęściej te z czystej gry to oczywiście, że są po rosyjsku bo w końcu kto robi praktycznie wszystkie mody

Bo modów z nagrywanymi kwestiami dialogowymi jest mało ale jak są to też po rosyjsku.

Są też mody z polskim lektorem z podstawki jeśli w modzie występują teksty/rozmowy z oryginalnej gry, trafiają się i robione na angielskiej wersji jak np ostatnie The Journey ale to rzadkość.

Jak nie masz pewności po jakiemu gadają w modzie to wrzucaj jego nazwę w youtuba odpalaj pierwszy z brzegu filmik i będziesz wiedział jak gadają stalkerzy.

Czy ta wersja GOGowska robi katalog z CCz na twoim dysku? Jeśli tak, to zrób kopię gry na innej partycji lub dysku, niż ten na którym masz oryginał. Zmień nazwę katalogu z kopią gry na taką, aby było wiadomo że to będzie 1.0004. I dopiero tę kopię degraduj.

Daję Ci paczkę z najprostszym sposobem degradacji, od naszego forumowicza Kobala, sposobu którym degradowało większość forumowiczów. Jak zdegradować, masz w niej pliki tekstowe.

Kobal.7z (65.8 MB)

Tę zdegradowaną grę do v.1.0004 traktuj jak świętą krowę. A do stawiania modów używaj znów jej kopii, z nazwą zmienioną na nazwę moda. Tyle tylko, że będziesz jeszcze musiał dokonać zmian w pliku fsgame.ltx ścieżki zapisów tak, aby mod nie pchał się do folderów gry oryginalnej, a robił zapis w modzie. Tu masz przykład takiego fesgame.ltx. Możesz go wykorzystać.

fsgame - MODY.ltx (1.03 KB)

Ale w sporej ilości modów, ich autorzy już dodają taki zmieniony plik. Katalog z zapisami może mieć inną nazwę, przeważnie appdata.

Z tak zmienioną ścieżką, możesz mieć równocześnie postawione kilka modów, wymagających tej samej podstawki. Po zakończeniu gry w moda, wywalasz go normalnie do kosza, bez potrzeby deinstalacji.

Niestety, ale tak jest z modami, że trzeba się trochę potrudzić i zrobić sobie bazę na której się będziesz opierał.

Powodzenia !

 

Bardzo serdecznie dziękuję  Pokombinuję przy tym w wolnej chwili, choć informatyk ze mnie jak… Wiadomo

A skoro już tutaj jestem, zapytam - co sądzisz o Dead Air? 

 zamiast Dead Air chyba lepiej grać w Anomaly bo to najbardziej rozwinięty mod na bazie CoC, ma też oprócz zadań pobocznych kilka głównych linii fabularnych. Modów i addonów do niego też jest od groma. Ewentualnie jak cię nie interesuje tak bardzo crafting itp rzeczy to ten Powrót Legendy polecany przez a też całkiem ok.

Zamiast Dead Air ciekawiej prezentuje się NZK 3.1 bo to Dead Air plus dwa jego dodatki questowe (ponad 500 nowych zadań) i dodatkowo dodane fabuły z modów NLC I Wariant Omega, jedyny minus to że ten mod to na razie wersja do otwartych beta testów i jest po rosyjsku, wersja angielska jest do starszej wersji więc pewnie nie działa za dobrze albo wcale. Ale warto o nim pamiętać.

< base_url >/applications/core/interface/index.html

 

  Zagrałem tylko w pierwszą wersje Dead Air i dałem sobie spokój, bo to jest nie mod, a baza do zrobienia moda, który nawet w szczątkowej formie się nie pojawił.

I dziwi mnie to, że mając do dyspozycji naprawdę dobre mody z prawdziwego zdarzenia, wielu grających pcha się na te niedoróbki jak CoC, Dead Air, czy nawet sporo od nich lepszym, lecz też niedokończonym fabularnie Anomaly. Są to tylko obiecanki cacanki

Tobie też nie radził bym zaczynać od nich. Ale wybór należy do Ciebie. Wolałbym jednak za jakiś czas nie napisać w odpowiedzi na Twoje utyskiwania " A nie mówiłem, że…".

Bardzo dziękuję raz jeszcze. Postaram się w weekend w chwili wolnej pokombinować z tą degradacją do 1.0004. A jak się nie uda? Cóż, poczekam do przyszłego roku aż – może w końcu – ukaże się S.T.A.L.K.E.R. 2  Choć szczerze przestałem w to wierzyć… Ale będę miał przynajmniej pretekst do wymiany sprzętu, gdyż mój stary laptop z A.D. 2018 średnio już daje radę.

Pozdrawiam!

Przecież dałem Ci informację o możliwości zrobienia sobie takiej podstawki z repozytorium .

< base_url >/applications/core/interface/index.html

 

W dniu 4.10.2021 o 22:55, kondotier napisał:

Daję Ci paczkę z najprostszym sposobem degradacji, od naszego forumowicza Kobala, sposobu którym degradowało większość forumowiczów. Jak zdegradować, masz w niej pliki tekstowe.

Kobal.7z (65.8 MB)

Tę zdegradowaną grę do v.1.0004 traktuj jak świętą krowę. A do stawiania modów używaj znów jej kopii, z nazwą zmienioną na nazwę moda. Tyle tylko, że będziesz jeszcze musiał dokonać zmian w pliku fsgame.ltx ścieżki zapisów tak, aby mod nie pchał się do folderów gry oryginalnej, a robił zapis w modzie. Tu masz przykład takiego fesgame.ltx. Możesz go wykorzystać.

fsgame - MODY.ltx (1.03 KB)

Ale w sporej ilości modów, ich autorzy już dodają taki zmieniony plik. Katalog z zapisami może mieć inną nazwę, przeważnie appdata.

Z tak zmienioną ścieżką, możesz mieć równocześnie postawione kilka modów, wymagających tej samej podstawki. Po zakończeniu gry w moda, wywalasz go normalnie do kosza, bez potrzeby deinstalacji.

 

A zatem, ściągnąłem Cień Czarnobyla z GOG w wersji 1.0006. Bardzo proszę raz jeszcze o łopatologiczne (jak typowemu idiocie - co gdzie wrzucić, co gdzie skopiować) wytłumaczenie co zrobić by zdegradować w/w wersję do wymaganej. 

Przepraszam, dziękuję i pozdrawiam

 

Tego Cienia ściągniętego z GOGa nie degraduj. Niech zostanie nie naruszony. Zrób natomiast jego kopię najlepiej na inny dysk, niż ten na którym go teraz masz. Kopii zmień nazwę np. na Cień04.

W paczce od Kobala masz katalog poprawka 1.0006 na 1.0004, a w nim plik tekstowy, w którym Kobal omawia jak doszedł do sposobu degradacji, a ostatnie 6 linijek tłumaczy jak to zrobić.

Inaczej mówiąc, w tej przemianowanej kopii gry dokonujesz takich zmian.

  1. Przemianowujesz lub usuwasz oryginalny folder bin i wklejasz ten bin z paczki Kobala.

  2. Do folderu głównego dodajesz plik gamedata.dbr z paczki.

  3. Dokonujesz zmian w pliku fsgame. ltx, aby zapisy były robione w nie w Moje dokumenty, lecz w tej kopii.

Tu masz taki już gotowy plik, możesz go wykorzystać, albo mieć na wzór jak zmienić w nim pierwszą linię. Zamiast tego słowa ZAPISY możesz dać swoje, które bardziej Ci odpowiada.

fsgame.ltx (1.03 KB)

  1. Od silnika z nowo wklejonego bin, zrób skrót pulpitowy i zmień mu nazwę np. na CCz04. Teraz jest wskazane, choć niekonieczne zrestartowanie komputera. Po restarcie ze skrótu pulpitowego uruchamiasz wersję 04. Jeśli nie chcesz bez przerwy oglądać tej sceny filmowej z trupiarka i znalezieniem się w bunkrze Sidora, to w skrócie pulpitowym. w wierszu Element docelowy, za ścieżką jaka tam jest, dodajesz po spacji -nointro.

Tyle tylko, że ja nie znam wersji z GOGa, a ona ponoć się czymś różni. Coś może zgrzytnąć.

A jak nie zgrzytnie i gra się uruchomi, to zrób ustawienia pod swój komputer i klawiszologię, zacznij nową grę, a kiedy już będziesz w bunkrze u Sidora, zapisz bez gry i wyjdź.

I TU DUŻYMI LITERAMI. Tak zdegradowana kopia gry w v.1.0004 musi zostać “świętą krową”. Jeśli będziesz potrzebował na niej postawić moda, to znów robisz jej kopię, nadajesz nazwę moda i dokonujesz tego co jest w Opisie Instalacji dla tego moda. Grasz. A jak moda ukończysz, albo Ci nie przypadnie do gustu, to katalog z tym modem przenosisz do kosza. Wszystko w tej materii.

No i jak, powiodła się degradacja? Napisz, co z tego wyszło. Bo jeśli Ci się powiodło, to będzie to przydatne dla innych GOGowiczów.