Skocz do zawartości

CES 2018 - czy przyszłość to układy kwantowe i neuromorficzne?


Rekomendowane odpowiedzi

Podczas tegorocznych targów CES Intel ogłosił przekroczenie dwóch kamieni milowych w zakresie badań oraz projektowania komputerów kwantowych oraz systemów neuromorficznych. Rozwiązania te mogą wspomóc przemysł oraz różne placówki badawcze. Mogą także pomóc społeczeństwu rozwiązać najbardziej palące problemy dotyczące obecnych systemów komputerowych.

 

Podczas konferencji CEO Intela, Brian Krzanich ogłosił, że firma znajduje się w zaawansowanym stanie prac nad nowym, 49-kubitowym chipem kwantowym. Stało się to raptem dwa miesiące po dostarczeniu 17-kubitowego nadprzewodzącego chipu. Nowy, 49-kubitowy chip nazywa się Tangle Lake. To kolejny krok Intela w zakresie stworzenia prawdziwego i pełnego systemu komputerowego opartego na architekturze kwantowej.

intel-kwant.jpg

Tangle Lake

Krzanich w swoim przemówieniu przewidywał, że komputery kwantowe rozwiążą problemy, które obecnym systemom i najlepszym superkomputerom zajmują całe miesiące czy nawet lata. Chodzi głównie o tworzenie modeli finansowych, prace nad nowymi lekami czy przewidywanie zmian klimatycznych.

Oprócz tego Krzanich wspomniał także o tzw. systemie neuromorficznym. To tworzenie systemów komputerowych inspirowane tym, jak działa mózg biologicznej istoty, czyli jakiegoś zwierzęcia, np. człowieka. Intel Labs wymyśliły nowy chip o nazwie Loihi, który ma już pierwsze "zwoje" imitujące właśnie podstawowe struktury mózgowe. Na razie potrafi rozpoznawać proste obiekty. Według szefa Intela, tworzenie takich cyfrowych mózgów jest przyszłością. Związane jest ono też z projektowaniem sztucznej inteligencji.

Intel-Loihi.jpg 

 

Kwantowe maszyny przestają być tylko laboratoryjną, futurystyczną osobliwością. IBM przywiózł do Las Vegas 50-kubitowy komputer kwantowy, który wyglądem bardziej przypomina żyrandol i budzi skojarzenia z muzeum sztuki współczesnej.

Spoiler

Ibm2.jpgIbm1.jpg

Jednostka wystawiona na targach w Las Vegas to stosunkowo nowy sprzęt. IBM Q, bo tak nazywają się komputery kwantowe amerykańskiego giganta, zbudowano i po raz pierwszy zaprezentowano światu w listopadzie. Jednak dotychczas sprzęt działał w wyspecjalizowanym laboratorium. I na dobrą sprawę może on funkcjonować tylko w ściśle dobranych warunkach. Powód? Q potrzebuje ekstremalnie niskich temperatur. Żeby komputer kwantowy IBM był w stanie przeprowadzać działania, trzeba go schłodzić do temperatury ciekłego helu, czyli do 4 kelwinów (4 stopnie powyżej temperatury zera bezwzględnego). Dalej Q jest jeszcze schładzany do 10 milikelwinów. W wyższych temperaturach szumy termiczne, elektryczne i magnetyczne są na tyle duże, że cała ta imponująca maszyneria przestaje działać. Wielu ekspertów z branży technologicznej jest zdania, że właśnie 50-kubitowy komputer kwantowy może zapewnić „kwantową supremację”, czyli sytuację, w której kwantowa maszyna przewyższy najbardziej wydajny, tradycyjny system obliczeniowy. Tym samym będzie mogła realizować zadania, które dla nawet najszybszych superkomputerów klasycznych, działających na bitach, są dziś poza zasięgiem.

Operowanie na kubitach, czyli kwantowych jednostkach informacji, pozwala obliczać wiele stanów informacyjnych jednocześnie – wykorzystuje się tu zjawisko superpozycji stanów kwantowych. Jednak z komputerami kwantowymi jest pewien problem. Są kompatybilne tylko z niektórymi algorytmami. Urządzenia kwantowe mogą pomóc nam osiągnąć spektakularne rezultaty w dziedzinie chemii czy symulacji materiałowych, ale wątpliwe jest, by kiedykolwiek ktoś użył takiego komputera do przygotowania prezentacji w PowerPoincie. Niemniej Jeffrey Welser, wiceprezes działu IBM Research, argumentuje: Świat nie jest klasyczny, jest kwantowy, więc jeżeli chcemy go wiernie symulować, potrzebujemy komputera kwantowego.

 

Na podstawie: https://www.chip.pl/2018/01/intel-ces-procesory-kwantowe-automatyzacja-wirtualna-rzeczywistosc/

http://www.komputerswiat.pl/nowosci/wydarzenia/2018/02/ceo-intela-przedstawil-nowosci-w-rozwoju-komputerow-kwantowych-oraz-neuromorficznych-ces-2018.aspx

https://www.chip.pl/2018/01/ces-2018-ibm-przywiozl-las-vegas-50-kubitowy-komputer-kwantowy/

  • Dodatnia 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie "żyrandola" kojarzy mi się z instalacją w X-16 :) 
Tak dumam, że skoro jesteśmy świadomością opakowaną w zużywające i psujące się ciało
to kiedyś dojdzie do tego, że świadomość będzie zgrywana albo transferowana do nowego mózgu do sklonowanego 
ciała (coś na zasadzie awatara) które będzie poprawione (oczyszczone) i zmodyfikowane genetycznie.
Trochę SF ale zauważcie, że 150 lat temu biegaliśmy z mieczami a teraz atom i te sprawy.           

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.