Skocz do zawartości

Towarzysz i Pasożyt - bezzałogowe pojazdy Kałasznikowa


Rekomendowane odpowiedzi

Rosyjski koncern zbrojeniowy Kałasznikow konsekwentnie realizuje program stworzenia autonomicznej, działającej w dużej mierze samodzielnie, broni. Rosjanie zaprezentowali dwa bezzałogowe, półautonomiczne pojazdy. Na tym nie koniec.

Towarzysz.jpg.97ab867b70fc86b2be662adc5b5649e8.jpg
Towarzysz - nowy pojazd bojowy Koncernu Kałasznikow

Koncern Kałasznikow zaprezentował dwa bezzałogowe pojazdy o nazwach Towarzysz i Pasożyt. Pierwszy ma zamontowaną  wyrzutnię granatów o średnicy 30 mm lub, zależnie od wersji, ciężki karabin maszynowy. Pasożyt ma inne zadanie - na pojeździe można umieścić wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych lub przeciwpancernych. Co wyróżnia oba pojazdy? Przede wszystkim będą one wyposażone w półautonomiczne systemy, dzięki którym operujący nimi żołnierz będzie mógł zdalnie wykonywać powierzone zadania.

 

Kałasznikow stawia na autonomię

Kałasznikow jeszcze w lipcu zeszłego roku zapowiedział, że w najbliższej przyszłości zamierza zaprezentować całą linię sprzętu wojskowego korzystającego z technologii sieci neuronowych. Sztuczne sieci neuronowe to technologia działająca na zasadzie podobnej do ludzkiego mózgu. System oparty na takich rozwiązaniach sam uczy się zleconego mu zadania. Jaką - w teorii - przewagę taktyczną mogą przynieść moduły neuronowe w sprzęcie wojskowym? Przykładowo, ciężki karabin maszynowy z odpowiednim modułem mógłby podejmować decyzję o tym, czy należy otworzyć ogień znacznie szybciej niż operująca nim załoga. Sieć takich karabinów, wymieniająca się zdobytą wiedzą, potrafiłaby spełniać swoje zadanie z jeszcze większą precyzją, 24 godziny na dobę, bez miejsca na błąd. Tyle akademickiej teorii.

Praktyczne zastosowanie sieci neuronowych, a co za tym idzie, zdobywanie wiedzy przez maszyny, budzi duże wątpliwości naukowców i wojskowych. Sztuczna inteligencja posiadająca zbyt wiele autonomii staje się nieprzewidywalna, jej wzory zachowań mogą być sprzeczne z przyjętą strategią działań.  Mówiąc bardziej dosadnie - istnieje ryzyko utraty kontroli nad maszynami, co może doprowadzić do tragedii.

5aa2b6f03d641_Pasoyt.png.65ed65b2c2205473bb4fe809b535c6a5.png 

Pasożyt - drugi z pojazdów

 

Nowa, rosyjska armia?

Rosjanie chcą pokazać, że produkowane przez nich uzbrojenie jest nowoczesne. Na początku marca, podczas orędzia Władimira Putina na forum rosyjskiego Zgromadzenia Federalnego, prezydent Rosji potwierdził istnienie rakiety RS-28 Sarmat i podwodnego drona o napędzie nuklearnym. Prezydent Rosji zapewnił, że dla rakiety Sarmat nie są groźne "żadne systemy obrony przeciwrakietowej, nawet perspektywiczne". Projekt ma być odpowiedzią na rozwój amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

PPDU.png.9663d8fa2cbeeab7d9bc23ebb7f4c870.png
PPDU, ciężki karabin maszynowy

Oprócz Towarzysza i Pasożyta, rosyjski koncern zaprezentował jeszcze PPDU, ciężki karabin maszynowy, który może być obsługiwany zdalnie przez połączenie satelitarne lub przy pomocy bezpośredniego połączenia kablem.

Nie podano, kiedy nowe uzbrojenie Kałasznikowa trafi do masowej produkcji.

 

Źródło: http://nt.interia.pl/raporty/raport-wojna-przyszlosci/wiadomosci/news-towarzysz-i-pasozyt-bezzalogowe-pojazdy-kalasznikowa,nId,2554968#iwa_source=log_k_zaloguj

  • Dodatnia 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.