Jump to content

Windows 10 może niszczyć dyski SSD


Pancerniak
 Share

Recommended Posts

Windows 10 może niszczyć dyski SSD - ilustracja #1

Microsoft testuje właśnie rozwiązanie naprawiające błąd w Windowsie 10, który powoduje zbyt szybkie zużywanie się niektórych dysków SSD. Polega on na tym, że system operacyjny próbuje co jakiś czas automatycznie defragmentować dysk systemowy, co w przypadku SSD może być bardzo negatywnym zjawiskiem (w przeciwieństwie do nośników HDD, gdzie defragmentacja jest potrzebna co jakiś czas) i powodować szybkie zużywanie się go

Defragmentowanie dysku polega na przenoszeniu części danych, tak aby znajdowały się bliżej siebie. Ma to związek z tym, jak „układają” się poszczególne pliki na dysku. Jeśli znajdują się one daleko od siebie i są rozrzucone, to na dyskach HDD wydłuża to czas dostępu do nich i obniża wydajność, więc ułożenie ich obok siebie powoduje, że dysk działa szybciej i lepiej. W przypadku SSD natomiast czas dostępu do tych danych będzie zbliżony, niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajdują, a każda komórka pamięci może zostać zapisana tylko określoną ilość razy (co nie ma zastosowania względem dysków mechanicznych). Realokowanie (przesuwanie) danych na dysku skraca więc jego żywotność, bowiem powoduje ponowny odczyt i zapis w innym miejscu.

Błąd powoduje usługa optymalizacji dysków, która uruchamia się za każdym razem, kiedy resetujemy komputer, w związku z czym użytkownicy wyłączający sprzęt kilka razy dziennie mogą być narażeni na znacznie zwiększone zużycie i zmniejszoną żywotność dysku.

Nie jest jednak w stu procentach pewne, z jakim typem dysku systemowego ma do czynienia Windows, i czasem optymalizacja następuje na niewłaściwym typie dysku, skracając jego żywotność. Natomiast gdy system prawidłowo wykryje dysk półprzewodnikowy zamiast defragmentacji uruchomi on proces optymalizacyjny o nazwie TRIM, który nie wpłynie negatywnie na żywotność SSD i pomoże mu wydajniej działać. Niestety jak już wspomnieliśmy wcześniej, nie zawsze Windows dobrze rozpozna z jakim nośnikiem ma do czynienia i tak czy inaczej włączy defragmentację. W specyficznych scenariuszach użytkowania również może się nam przytrafić błąd z optymalizacją np. kiedy włączone mamy zapisywanie punktów przywracania systemu, wtedy defragmentacja działa zawsze.

Windows 10 może niszczyć dyski SSD - ilustracja #2

Microsoft wdrożył już łatkę dla użytkowników Windowsa zapisanych do programu Insider, a niebawem powinniśmy poznać datę publicznego udostępnienia patcha. Jeśli sami chcemy zapobiec zużywaniu się naszego dysku SSD, to możemy zrobić to za pomocą wpisania w systemowy pasek wyszukiwania frazy „Defragmentacja i optymalizacja dysków”, następnie kliknąć „Zmień ustawienia” i odznaczyć opcję „Uruchom zgodnie z harmonogramem”.

Inne rozwiązanie problemu:

Spoiler

Jak donosi użytkownik forum Microsoftu błąd może mieć związek z automatyczną konserwacją systemu Windows, która uruchamia się samoczynnie i defragmentuje dysk niezależnie od jego typu.

Jako rozwiązanie tymczasowe zaproponował on wyłączenie konserwacji systemu i manualne inicjowanie procesu TRIM w narzędziu "Defragmentacja i optymalizacja dysków".

Nie poleca się jednak wyłączać automatycznej konserwacji systemu, gdyż może to negatywnie wpłynąć na jego wydajność.

Źródło: [KLIK]

  • Dodatnia 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity