Jump to content

kolimator


Recommended Posts

Witam Nie znalazłem żadnego tematu z prośbami o mody wiec pisze ale jeśli przeoczyłem to bez zwłocznie proszę o bana :P. Do rzeczy: chciałbym kolimator na ak m4 grozę i reszty karabinów szturmowych (prócz gp37) do CS, ponoć jest to w arsenal mod ale arsenal mod jest do SoC'a, znajdzie się twardziel który przyjmie zadanie na klate? xD

Link to comment
Share on other sites

Bredzisz Fidi :]. To celownik laserowy :].

To trochę pobredzę:

Celownik kolimatorowy – rodzaj celownika wykorzystującego zjawisko kolimacji, czyli uzyskiwania wiązki światła o niskiej rozbieżności. Pierwszy taki celownik opracował w latach 60. XX w. szwedzki wynalazca N. Ruder. Był to celownik określany obecnie jako nieprzeźroczysty celownik kolimatorowy.

Celownik kolimatorowy nieprzezroczysty zbudowany jest z korpusu wewnątrz którego znajduje się źródło światła (obecnie najczęściej laser półprzewodnikowy) i układ optyczny, który kolimuje wiązkę światła. Wiązka światła jest emitowana równolegle do linii celowania w kierunku oka strzelca. W celownikach nieprzeźroczystych celuje się obserwując jednym okiem plamkę światła, a drugim cel. W efekcie strzelec widzi plamkę światła na celu. Taki sposób celowania, choć po pewnym treningu instynktowny i prosty, wymaga pewnej wprawy.

Tej wady pozbawione są celowniki kolimatorowe przeźroczyste. W celownikach tych wiązka światła jest rzutowana nie bezpośrednio do oka strzelca, ale na filtr dichroiczny lub zwierciadło światłodzielące, które kieruje ją w stronę oka. Ponieważ układ emitujący światło jest poniżej linii celowania, strzelec widzi w soczewce obraz celu z nałożonym na niego punktem świetlnym.

Celowniki kolimatorowe przeźroczyste budowane są w dwóch odmianach. W celownikach określanych jako otwarte zadaniem układu optycznego jest wyłącznie skierowanie wiązki światła od źródła do oka. Nie powiększają one obrazu celu, ale mają niewielką masę i w minimalnym stopniu ograniczają pole widzenia strzelającego. W celownikach kolimatorowych zamkniętych, poza układem optycznym załamującym wiązkę skolimowanego światła, zazwyczaj znajduje się także układ soczewek powiększających obraz celu (najczęściej 3,5x). Takie celowniki stanowią ogniwo pośrednie pomiędzy celownikiem optycznym a kolimatorowym.

Link to comment
Share on other sites

Ja jestem w posiadaniu kolimatora. Jest to optyka otwarta lub zamknieta, nie posiadajaco przyblizenia. Zamiast siatki mamy wyswietlony punkt/krzyzyk. Kolimatory sluza do szybkiego celowania, przewaznie na malych odleglosciach. Dodatkowo podczas celowania nie musimy zamykac jednego oka, tak jak w przypadku lunety.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity