Jump to content

Dyski twarde z grafenem: pojemności 10 razy większe od dzisiejszych HDD


Pancerniak
 Share

Recommended Posts

355539_Dysk_twardy_jpg_80_resize_750x563

Naukowcy spodziewają się, że zwiększą obecne pojemności magnetycznych dysków twardych z 1 do 10 TB na cal kwadratowy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w nich specjalnej warstwy grafenu

Pracują nad stworzeniem dysku HDD o ultra-wysokiej gęstości, który pozwoli na zwiększenie pojemności nośników nawet dziesięć razy, a szybkość będzie porównywalna z SSD.

W jaki sposób jest to możliwe? Otóż na dysku HDD zapis i odczyt danych odbywa się za pomocą głowic, przytykanych do ruchomych talerzy. Aplikacja z grafenu ma zastąpić obecnie używaną warstwę na bazie węgla, co w połączeniu ze zmniejszeniem przestrzeni pomiędzy głowicą a talerzem zaowocuje większą gęstością, czyli przestrzenią na zapis danych. Jak zauważają naukowcy, warstwa węglowa skurczyła się z 12,5 nm w 1990 roku do ok. 3 nm w 2021 roku. Grafen ma grubość jednego atomu, co umożliwi stworzenie aplikacji mniejszej od 2 nm. Efekt - zagęszczenie wynoszące 4-10 TB na cal kwadratowy. Jednak dla pełnego efektu będzie konieczne opracowanie przez producentów dysków specjalnych głowic termicznych ("heat assisted magnetic recording technology" - HAMR), które pozwolą na wykorzystanie pomysłu.

Ponadto grafen podczas testów dysków twardych okazał się być idealnym materiałem i zmniejszył podatność na korozję ponad dwukrotnie.

Na razie trudno powiedzieć, kiedy to nastąpi, ale prawdopodobnie w ciągu pięciu kolejnych lat te "dyski twarde nowej generacji" mają szanse pojawić się na rynku. A zapotrzebowanie na HDD jest.

 

Źródło: pcworld.pldobreprogramy.pl

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity