Jump to content

Kodowanie wideo w OGM [Sony vegas]


Recommended Posts

NAZWA: Kodowanie wideo w OGM [Sony vegas]
TWÓRCA ARTYKUŁU: RuWar

 

Jeden ze sposoób, dzięki któremu można przekodować wideo dla Cienia Czarnobyla (idealnie nadaje się do Zewu Prypeci i Czystego Nieba).

Na przykładzie popularnego edytora wideo Sony Vegas (dla tych, którzy potrafią samodzielnie obsługiwać edytor na podstawowym poziomie --> ustawić rozdzielczość, stworzyć projekt i zrenderować).

W niektórych wersjach ustawienia renderowania wideo w Sony Vegas mogą się nieznacznie różnić. W tym sposobie Vegas Pro 10.

 

OPIS:

Spoiler

Dla kodowania trzeba wcześniej mieć zainstalowany odpowiedni kodek:

(Na początku zapyta o Quick Time, klikamy nie. Podczas instalacji klikać po prostu dalej).

 

W Sony Vegas tworzymy potrzebne wideo w formacie 16:9 (dla SoC wstawek wideo standardowa rozdzielczość to 512x288. W razie potrzeby zmień ją na 1280x720).

3c7abc8b5d.jpg

Tworzymy własny film, montujemy go itp. wybieramy dźwięk....

Przechodzimy do opcji renderowania Sony Vegas i wybieramy: Video dla Windows (.avi), a następnie przechodzimy do custom:

efa9988de1.jpg

Przechodzimy do punktu video format i wybieramy ffdshow video codec w configure i wybieramy Theora

a086586a6c.jpg

Następnie ustawiamy tak:

Wybierz zakładkę Encoder. W liście rozwijanej Encoder powinien być wskazany kodek Theora. FOURCC - THEO. Rozmiar i jakość wideo zależy od wartości Bitrate, najlepiej ustawić wartość na 8000 (rozmiar będzie normalny). Aby nie obciążać gry podczas odtwarzania wideo, wartości one pass - average bitrate lepiej nie zmieniać. Zaznaczamy pole wyboru High quality.

6827b43ccc.jpg

Po lewej stronie klikamy na Output. Usuń zaznaczenie Store frames to AVI i zaznaczamy Store frames to external file. Z listy rozwijanej obok wybieramy OGG (works with Theora only). Naciskamy przycisk «» i określamy folder, w którym plik zostanie utworzony oraz nazwę pliku (nie zapominamy dodać rozszerzenia nazwy pliku .ogm po kropce). Ustawienia zostały zakończone, klikamy «OK».

c12e958b60.jpeg

wyłączamy dźwięk w opcjach renderowania Sony Vegas

dcb116c144.jpg

Następnie w Sony Vegas kodujemy Avi, nazywamy plik. Otrzymujemy 2 pliki, wadliwy AVI i plik, który jest tworzony wzdłuż ścieżki określonej w theora (nazwa pliku.ogm)

e7498d7471.jpg

Aby uzyskać ścieżkę dźwiękową, kodujemy wideo oddzielnie do formatu dźwiękowego .ogg

db44506b6c.jpg

Duplikujemy otrzymany plik dźwiękowy sound.ogg i tworzymy 2 ścieżki (sound_l.ogg i sound_r.ogg)

Aby obraz był wyświetlany poprawnie na wszystkich typach monitorów, współczynnik proporcji musi wynosić 16x9. Wielkość - dowolna, byle tylko silnik dał radę i jakość obrazu była akceptowalna.

Na przykład w przypadku "Upadłej Gwiazdy" wideo było w rozdzielczości 1364x768, a następnie wystarczyło określić niezbędne parametry w pliku-opisie wideo (ui_movies.xml) :

<texture x="0" y="1" width="1360" height="767">intro\intro_stalker</texture>

W tym przypadku intro_stalker to nazwa nowej wstawki.

Teoretycznie możesz ustawić dowolną rozdzielczość i obserwować, jak jest wyświetlana w grze lub w menu i edytować wideo pod tym kątem. Pamiętaj, że domyślnym SoC w fabularnych wstawkach wideo jest 512x288.

Tak zakodowane wygaszacze ekranu zostały użyte w modach: Paradise lost, Shadows Addon 0.6, OLR:

Wideo musi mieć proporcje 16:9... niektóre wstawki w proporcjach 4:5 lepiej w Vegas przyciąć:

f729e65564.jpg

 

PRZYDATNE LINKI:

 

DODATKOWO:

Spoiler

W sieci jest dużo informacji. Prawie co dziesiąty tworzy samouczki dot. Sony Vegas. Ten wątek jest bardziej dla inspiracji.

Znajomość aspektów fotografii dotyczy również wideo: kompozycji, oświetlenia, itp. Czasem ludzie po prostu nagrywają coś dla domowego archiwum... (wydarzenia szkolne, ukończenie szkoły, itp. twórczość wideo, osobisty blog, wideo z przyjaciółmi... śluby)

Uczyć się montażu wideo można rozpocząć w Sony Vegas (9-13)... wiele z nich jest intuicyjnych. Można znaleźć edytory wideo online oraz wbudowane w telefon, tablet, itp. (Adobe Premiere Pro może zmęczyć początkującego montażystę i zniechęcić...)

Trochę o samym montażu....

Praca z edytorem przypomina nieco pracę z warstwami w Photoshop… tylko zamiast zdjęć jest wideo. Jest warstwa dźwiękowa… i są warstwy wideo, których można używać jak w Photoshopie (efekty nakładania warstw)

Na przykład w Photoshopie na przezroczystej warstwie odpowiadającej rozdzielczości wideo, można napisać tytuł wideo piękną czcionką i zapisz go jako .PNG z przezroczystym tłem i umieścić go w wideo w Sony Vegas... w ten sam sposób możesz nałożyć hipsterskie logo na wideo..

Format renderowania wideo .mp4 lub .wmv do przesyłania do Internetu i przechowywania wystarczy. Rozdzielczości wideo aktualne na dzień dzisiejszy: 1280x720, 1920x1080 (16:9).

Unikaj zbędnych czarnych pasów po bokach… musisz jasno zrozumieć, jaką rozdzielczość ma Twój film i dostosować Sony Vegas do tej rozdzielczości…
Należy pamiętać, że renderowanie może zająć wiele godzin, zwłaszcza jeśli jest wiele efektów i jest ustawiona rozdzielczość FullHD (uzyskanie finalnego wyniku w postaci pliku wideo).

Staraj się być oryginalny i wyróżniaj swoje filmy.

 

ŹRÓDŁO:

https://ap-pro.ru/forums/topic/1108-kodiruem-video-v-ogm-sony-vegas/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.

Comunity