Skocz do zawartości

Komputer Kpuc (Krzyśka)


Rekomendowane odpowiedzi

CPU:: AMD PhenomII x4 955 3.2@4GHz /6MBL3

RAM: Corsair DDR3, 4x4GB, 1600 Mhz, CL9, - 16GB

GPU: GIGABYTE GeForce GTX470 1280MB DDR5/320bit (900/1800/2000) (wer. OC - OverClock) (potrójny went. WINFORCE 3) (Extreme OC - zmodyfikowany bios z odblokowanymi napięciami)

MOBO: Gigabyte GA-970A-UD3

HDD: RAID0(Samsung HDJ (465 GB) ; Samsung HD502HJ (465 GB) ; Seagate 7200.12 (465 GB); Seagate ST3500630AS (465 GB)) + Samsung HD103SJ (931 GB)

PSU: OCZ StealthXStream2 600W

CASE: Fortis + NOISEBLOCKER 120x120 BlackSilentFan XLP

BOX: Revoltec Sixty 3

OTHER: Sony NEC AD-7280s SATA ; 3x NOISEBLOCKER BlackSilent XLP 120 PWM ; Pad Xbox360 ; regulatory obrotów wentylatora od NoiseBlocker na śledziach.

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W RAID0, x dysków połączone zostaje w spólną przestrzeń np. 2 dyski po 100GB daje nam 200GB z tym że mamy 2 niezależne mechanizmy które mogą zapisywać i odczytywać dane w jednym czasie co daje nam 2x kopa szybkości.

Dane zostają podzielone przez kontroler i zapisane na dysku który jest aktualnie wolny, lub na obydwa dyski czyli jeden dysk ma transfer zapisu żadu 50MB/s to kontroler dzieli plik na 2 części i w tym samym czasie dane są zapisywane na obydwu dyskach co daje nam prędkość 100MB/s

Wszystko jest oczywiście w teorii a w praktyce jest troszkę inaczej. połączenie 4 dysków w RAID0 dało mi prędkość odczytu ~300 i zapisu 250MB/s a durny system Windows 7 kopiuje mi pliki z prędkością 110Mb/s ; Windows 8 jak widać na screenie nie ma w tym oporów i i kopiuje pliki średnio 275MB/s

Poczałkowo gdy 500GB dyski były po 100zł miałem zamiar dokupić 3 sztuki i połączyć je w razem czyli 6x500GB w RAID0 to dało by niesamowitego kopa, żałuje ze wtedy nie wykorzystałem okazji, teraz 180zł od sztuki ;/

Co do awarii to w RAID0 gdy jeden dysk poleci tracimy wszystkie dane, (teoria) w praktyce da się odzyskać jąkać cześć, dlatego warto robić kopii tych ważniejszych danych.

Samo zrobienie RAID0,jest bardzo proste i obsługiwane z poziomu biosu. W zależności jaka mamy płytę główna tak musimy postępować. Musimy też łączyć dyski o takich samych parametrach ale niekoniecznie takich samych firm tak jak w przypadku SLI.

Co innego RAID 1,2,3,4,5, 0+1,1+0(10)

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to mamy do wyboru RAID1 i tutaj obydwa dyski działają jak swoje lustro, te same dane zapisywane są na obydwu dyskach na raz. Możemy połączyć np. 4 dyski w RAID 0+1 wtedy mamy zalety: szybkość raid0 i bezpieczeństwo raid1,

RAID3 Dane składowane są na N-1 dyskach. Ostatni dysk służy do przechowywania sum kontrolnych. Działa jak striping (RAID 0), ale w macierzy jest dodatkowy dysk, na którym zapisywane są kody parzystości obliczane przez specjalny procesor.

RAID6 Rozbudowana, o dodatkowy dysk, macierz typu 5 (często pojawia się zapis RAID 5+1). Zawiera dwie niezależne . Nieco kosztowniejsza w implementacji niż RAID 5, ale dająca większą niezawodność. Awarii muszą ulec jednocześnie trzy dyski by samoodtworzenie systemu, po uzupełnieniu wadliwych dysków, było niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HDD: RAID0(Samsung HDJ (465 GB) ; Samsung HD502HJ (465 GB) ; Seagate 7200.12 (465 GB); Seagate ST3500630AS (465 GB)) + Samsung HD103SJ (931 GB)

Taki RAID 0 robi wrażenie...Kiedyś miałem z dwóch dysków WD AAKS 320 GB, ale po pewnym czasie konsola zaczęła wywalać błędy i wywaliłem drugi dysk. Dużo później dowiedziałem się, że przełączanie systemu w tryb uśpienia, powoduje takie usterki, ale nie wiem czy to prawda.

Teraz moje dyski oddam do muzeum bo fabrykę zabrała woda.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na nasze Warunki użytkowania.