Jump to content

Piractwo wirtualne. Kary mogą być realne


Recommended Posts

Piractwo wirtualne. Kary mogą być realne

Wystarczy szybkie łącze internetowe, powszechnie dostępne programy i każdy może mieć w krótkim czasie praktycznie każdy film - nawet taki, który w kinach jeszcze się nie pojawił. Komputerowe piractwo to zjawisko powszechne, także w Polsce. Jednak być może nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ściągając filmy czy gry, podpadają pod konkretne paragrafy. W skrajnym przypadku oznacza to nawet pięć lat więzienia.

Umiejętność ściągania plików z sieci nie jest obecnie wiedzą tajemną, dostępną jedynie zaawansowanym użytkownikom komputerów. Żyjąca z komputerami za pan brat młodzież takie rzeczy opanowuje bardzo szybko. Możliwość obejrzenia najnowszego filmu czy pogrania w najnowszą grę za darmo, dla wielu osób jest nieodpartą pokusą.

Dołączona grafikaJedna z najpopularniejszych platform darmowej wymiany danych w internecie -... czytaj więcej »

Według różnych badań, Polacy są jedną z najbardziej "piratujących" nacji w Europie i na świecie. Około połowa oprogramowania na komputerach obywateli Polski znalazła się tam nielegalnie, czyli mówiąc wprost została ukradziona ich twórcy. Ściągnięcie filmu czy programu z internetu jest bowiem według prawa równoznaczne z kradzieżą.

Jak mówi mecenas Karol Drożdż, według polskiego kodeksu karnego, "wejście w posiadanie treści objętej ochroną", czyli na przykład ściągnięcie filmu chronionego prawami autorskimi, może być potraktowane jako przestępstwo. Grożą za nie nawet trzy lata więzienia. Dalsze rozpowszechnianie takiego ściągniętego filmu może być uznane natomiast za paserstwo. To grozi już maksymalnie pięcioma latami w więzieniu.

''Komputerowe piractwo to zjawisko powszechne, także w Polsce'' - według badań 92% polski to piraci, ciekawe jak zamkną cały kraj, ogrodzą go ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.