Jump to content

Niemcy nie podpiszą umowy ACTA


Recommended Posts

Dołączona grafika

Berlin mówi "NIE". Polski rząd podpisał 26 stycznia umowę ACTA, ale zderzył się z dużym sprzeciwem społeczeństwa i robi co może, aby zminimalizować straty w sondażach. Nasz zachodni sąsiad, Niemcy, sprawę rozwiązał prosto i zdecydowanie. Do tej pory zwlekał z podpisaniem umowy, powołując się na kwestie formalne.

Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych oficjalnie poinformowało o tym, że nie przystąpi do ratyfikacji umowy ACTA. Nie byłoby nawet takiej potrzeby, bo Berlin w ogóle umowy nie zamierza podpisywać.

Oznacza to, że spośród 27 państw Unii Europejskiej, umowy ACTA nie podpisało 5. Niemcy mieli gotowe upoważnienie dla swojego ambasadora, który ma kompetencje do podpisania ACTA w imieniu swojego rządu. Upoważnienie zostało oficjalnie wycofane.

Decyzja o tym aby umowy ACTA nie podpisywać wyprzedza zapowiedziane na jutro protesty, które zaplanowano w 60 niemieckich miastach. Do tej pory umowie ACTA sprzeciwiali się internauci, a także środowiska polityczne Zielonych, Lewicy oraz Partii Piratów.

Niemiecki Die Welt zauważa, że polski rząd, podpisując ACTA, najwyraźniej nie spodziewał się masowych protestów. Podobna sytuacja ma miejsce w Czechach. Tam podobne środowiska (internauci i partie lewicowe) sprzeciwiały się podpisaniu, a potem ratyfikacji umowy ACTA.

Najbardziej masowe protesty do tej pory miały miejsce w Polsce. U nas tylko jedna spośród obecnych w Sejmie partii, Sojusz Lewicy Demokratycznej, od początku była przeciwna umowie ACTA.

Źródło: Die Welt

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.