Jump to content

Inteligentne gniazdko sieciowe, sąsiad się nie podłączy


Recommended Posts

Dołączona grafika

Japoński oddział firmy Sony zaproponował niespotykane dotąd zastosowanie komunikacji NFC – służące do jej obsługi moduły chce montować w gniazdkach elektrycznych, dzięki czemu system zarządzania energią w miejscu publicznym będzie mógł określić, czy właściciel urządzenia może skorzystać ze źródła prądu.

Firma zapewnia, że możliwości wykorzystania połączeń bezprzewodowych jest mnóstwo i nie wszystkie będą służyć zarabianiu na udostępnianiu prądu. Jeden z wymienionych informacji prasowej scenariuszy prezentuje model, w którym każde gniazdko i każde urządzenie elektryczne ma moduł NFC, dzięki czemu centralny system będzie mógł stworzyć historię wykorzystania poszczególnych gniazdek i wyliczyć moc pobraną przez różne urządzenia. Jednocześnie zabezpieczy sieć przed podłączeniem nieautoryzowanych urządzeń, a więc zmniejszy użycie prądu i wydatki z tego tytułu.

Rozwiązanie wydaje się idealnie nadawać do nowoczesnego, ekologicznego domu, prawda? Może w bliżej nieokreślonej przyszłość rzeczywiście taki system trafi pod strzechy, ale na pewno prędzej zadebiutuje na lotniskach, w centrach handlowych i innych miejscach użyteczności publicznej. Dzięki integracji z popularnym w Azji systemem mikropłatności Sony FeliCa, gniazdka z NFC świetnie nadadzą się do zarabiania na osobach potrzebujących naładować telefon lub laptopa. By uaktywnić gniazdko trzeba będzie przyłożyć do niego zbliżeniową kartę płatniczą albo telefon z NFC (gorzej, jeśli to właśnie on się rozładuje...) i uiścić opłatę. Komunikacja między modułem bezprzewodowym w gniazdku a centralą będzie odbywać się przez kable sieci elektrycznej.

Źródło: http://www.sony.co.j...-023/index.html

Dobra sprawa, przykładowo mamy gniazdko na zewnatrz budynku, każdy możne się pod nie podłączyć. A dzięki temu rozwiązaniu tylko nasze urządzenia będą zasilane. Niestety jak każde tego typu urządzenie, ktoś podejdzie z pilotem pstryk i tez się podłączy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.